Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МОН удостои за втори път проф. Ивайло Търнев с приз „Питагор“ за наука

Проф. Ивайло Търнев: Наградата е признание и за всички 290 здравни медиатори

Започваме пилотно въвеждане на зелени коридори в ромските квартали

Проф. Ивайло Търнев
Снимка: ФБ/ УМБАЛ Александровска

Началникът на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Александровска“ проф. Ивайло Търнев получи приза за решаване на обществени предизвикателства при тринадесетото издание на наградите „Питагор” , които се връчват от Министерството на образованието на български учени, научни колективи и организации, за принос в развитието на науката в България.

Наградата му бе връчена на официалната церемония от зам.-министъра на образованието и науката Генка Петрова.

„Вече почти 25 години развиваме здравно-медиаторната програма, която се превърна в една добра практика в нашето обществено здравеопазване и чиято роля доста изпъкна по време на епидемиите, първо от морбили и сега с пандемията от Covid-19“, каза пред БНР проф. Ивайло Търнев.

„Това е поставяне на едно добро начало, посочен е пътят, по който може да се работи, привлечени са съмишленици и партньори, за да може това да се случи. Така че, тази награда е всъщност едно признание не само за моята работа, но и за всички здравни медиатори, които в момента са 290 души, работещи в 144 общини".

ФБ/ УМБАЛ Александровска

Проф. Търнев е невролог с блестяща репутация, огромен опит и международна известност. Успоредно с лекарската професия, той работи и за подобряване достъпа на уязвими малцинства до по-добро здравеопазване. На неговата активна дейност, огромни усилия и авторитет се дължи въвеждането и утвърждаването на професията „здравен медиатор“ в България. Също така, той разработва и реализира програми за ранна диагностика на различни заболявания.

Само преди дни, пак за заслуги към здравното медиаторство в България, проф. Търнев бе отличен с приз „Посланик на доброто“ от Държавната агенция за закрила на детето.

„Проблемът с убеждаването да се ваксинират хората е валидно не само за ромските квартали, но и за цялото население на България. Причината за това е в различните послания от страна на медицинските специалисти. Така съм сигурен, че в ромския квартал в Кюстендил ще бъде трудна ваксинацията, заради неадекватните мерки на общината по време на пандемията, но ние полагаме усилия тези ваксинации да се случат", каза още в „Преди всички" проф. Търнев.

ФБ/ УМБАЛ Александровска

Проф. Търнев изтъкна, че е много важно в този смисъл у нас да има широка информационна кампания за ползите от ваксинирането, но такава за момента липсва. Ние като „Национална мрежа на здравните медиатори" полагаме усилия да запознаем медиаторите с предимствата от ваксинирането и провеждаме обучения с проф. Мира Кожухарова. Сега ни предстои трето обучение", поясни проф. Търнев.

„В няколко квартала ще започнем пилотно въвеждане на зелени коридори в ромските квартали, имаше такива в Харманли, в Павел Баня", каза той.

Проф. Ивайло Търнев за втори път става лауреат на наградата „Питагор“ на МОН. За първи път той я получи през 2016 г., за съществения му принос в областта на здравето и медицинските науки.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Галина Мирчева, гост в рубриката "Горещи сърца", призовава да не губим същината си като народ

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди.   „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..

публикувано на 25.05.25 в 06:43
Стилиян Иванов

Режисьорът Стилиян Иванов: Народ без минало няма бъдеще

"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов .  "Възстановяването на..

публикувано на 24.05.25 в 12:57
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51