Башар Асад започва четвърти седемгодишен мандат като президент на Сирия, след като получи малко над 95 процента от гласовете на президентския вот при избирателна активност 78,6%. Западните страни заявиха, че сирийските избори не са "нито свободни, нито справедливи".
Изборите бяха проведени в районите, контролирани от правителството на Асад, които са около две трети от сирийската територия, както и в някои сирийски посолства в чужбина.
Правото на глас са упражнили 14 200 000 сирийци. 8 000 000 души от останалата част на страната не са гласували, както и повече от 5 000 000 бежанци. Опозицията определи вота като "фарс", а голям протест срещу изборите се състоя в контролираната от бунтовниците провинция Идлиб.
Сирия е разтърсвана от десетгодишен конфликт, избухнал след правителството упражни сила срещу демонстранти на мирен протест за демокрация.
След последните избори през 2014 година, сирийската армия, с подкрепата на руските въздушни удари и ирански милиции, си възвърна контрола върху големите градове. Обширни части от страната обаче остават в ръцете на бунтовници, джихадисти и формирования под кюрдско командване, а политическо решение на конфликта не се очертава.
55-годишният Башар Асад е президент на Сирия от 2000 година, след като пое управлението от своя баща Хафез Асад, ръководил страната повече от четвърт век. Посланието му по време на предизборната кампания беше "Надежда чрез работа", като по този начин държавният глава представи себе си като архитект на възстановяване в раздираната от война арабска държава.
Междуособиците в страната започнаха през 2011 г., когато под влияние на Арабската пролет в Дамаск се проведоха демонстрации с искане за промяна, припомня Франс прес. Асад нареди смазване на протестите, които преминаха в гражданска война.
Досега военните действия са отнели живота на 388 хиляди души, а половината население беше изселено от домовете си.
Сирийският президент Башар Асад ще има двама опоненти на президентския вот, насрочен за 26 май, съобщи "Франс прес". Конституционният съд на Сирия отхвърли 48 кандидати и допусна само Махмуд Марей от така наречената "толерирана" опозиция и доскорошния..
Избирателните секции в Сирия отвориха врати за днешните президентски избори, на които се очаква сегашният държавен глава Башар Асад да спечели четвърти мандат, предаде Ройтерс. Освен Асад, кандидати са и Махмуд Ахмед Мерий от вътрешната опозиция и..
Започна ваксинирането в Северозападна Сирия, където рискът от пандемията е много висок поради хуманитарната криза и недостига на ваксини, съобщава Ройтерс. За 4 милиона души, които живеят в районите под контрола на сирийските бунтовници, засега са..
Сирия подготвя провеждане на президентски избори през май, съобщиха информационните агенции. Това е заявил сирийският лидер Башар Асад в хода на телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин, съобщи пресслужбата на Кремъл. Двамата..
Башар Асад започва четвърти седемгодишен мандат като президент на Сирия , след като получи малко над 95 процента от гласовете на президентския вот при избирателна активност 78,6%. Западните страни заявиха, че сирийските избори не са "нито..
Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците,..
Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев. Някои хора..
Голям успех за България - така вицепрезидентът Илияна Йотова определи приемането от ЕП на доклада за напредъка на РСМ по пътя й към членство в ЕС. Йотова нарече голям успех за България евродоклада за РСМ Пред журналисти в Сопот Йотова оцени..
"Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към..
Пожарът в пазарджишкия квартал "Запад" е потушен. От полицията официално съобщиха, че няма пострадали хора. Към момента все още не може да се уточни колко гаражи са изгорели, но според редови пожарникари бройката може да надхвърли 20-сет. Изгорели..
Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост - това се посочва в анализ на Икономическия и социален съвет, който беше представен пред парламентарната социална комисия. Мария Минчева,..
Районен съд Дупница наложи наказания "пробация" и "глоба", за двама родители, улеснили непълнолетния си син и момиче, което не е навършило 16 - годишна възраст, да заживеят съпружески, без да са сключили брак, съобщават от правосъдното ведомство...
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..