Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивана Хайжманова: Миграцията расте заради вълна от конфликти южно от Сахара

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Общо 55 милиона души по света са били вътрешно разселени - бежанци в собствените си страни - през 2020 година. От тях 40 милиона са "новоразселените" из Латинска Америка, Южна Азия и в съседните на Европа Африка и Близкия изток.

Тенденциите за 2021 година са за влошаване на тези показатели, каза в интервю за "Събота 150" Ивана Хайжманова от Центъра за наблюдение на вътрешните разселвания, който заедно с Норвежкия съвет за бежанците събра цитираните данни.

Ако условията, довели до прокуждането на тези хора, не бъдат подобрени съществено, с времето те ще бъдат принудени да търсят по-добър живот далеч от родината си, припомня Хайжманова в интервю за „Събота 150“:

„Ще направя едно сравнение, за да си представите по-добре ситуацията. Говорим за 55 милиона души, които живеят като вътрешно разселени. За сравнение бежанците са 26 милиона. Често по медиите се говори за бежанци, като се обсъждат различни политики и т.н. Но техният брой  е наполовина по-малък от хората, които са вътрешно разселени в техните собствени страни.“

„Заради пандемията работещите в хуманитарната сфера и ангажираните с тези изследвания не можеха да се движат свободно из страните и да събират информация за разселените заради въведени на различни места карантини. Това доведе до липсата на информация за някои страни в продължение на няколко месеца по време на карантината. Наясно сме, че публикуваните от нас данни вероятно са занижени, защото нямаше как да бъдат проведени нови наблюдения и оценки в няколко страни в продължение на няколко месеца.“

А с влошаването на икономическата ситуация заради пандемията по места, може цифрите да нараснат още по-сериозно?

Социално-икономическите условия на вътрешно разселените ще се влошават заради пандемията. Причината е, че очакваме икономически спад през следващите години. Националните бюджети на много страни пострадаха сериозно, защото по време на кризата те трябваше да осигурят на своето население редица социални услуги. Очакваме, че много от донорите ще срещнат трудности да финансират различни програми за развитие и оказване на хуманитарна помощ за вътрешно разселените.

Можете ли да откроите, да ни кажете, променят ли се причините за миграцията през годините, в които изготвяте подобни доклади?

През последните 2-3 години войните и бедствията се допълват взаимно, за да доведат до едни и същи резултати.

Пример за това е циклонът Кенет, който удари Мозамбик преди 2 години и предизвика сериозни разрушения на обществени сгради и жилища. Една от последиците от него е възходът на екстремистките групи в страната. И сега на същите места, на които стихията е предизвикала разрушение, има конфликти, има още разселване и още разруха. Бедствието довежда до политическа нестабилност и изостряне на вътрешните проблеми в страната. Различни въоръжени групи могат да се възползват от тази ситуация и към тях да се присъединят хора, които нямат друг избор, тъй като вече нямат прехрана, а бунтовниците им предлагат алтернатива и доходи. Това довежда до ескалиране на конфликтите и ново принудително разселване на големи групи от хора.

Именно затова когато бедствието удари - трябва да реагираме и да осигурим всичко необходимо за бързото справяне с нанесените щети, за да сме сигурни, че домовете и прехраната на пострадалите ще бъдат възстановени отново.

Какво е обяснението ви - след всички усилия на европейско и глобално ниво за контрол на ситуацията и решаване на проблема, защо днес имаме тези числа и данни? Наистина ли се проваляме в това да защитаваме най-уязвимите групи от конфликти, насилие и бедствия, както отбелязват от Норвежкия съвет за бежанците, с които изготвяте съвместно доклада? Не научи ли Европа уроците си от миналите кризи?

Много добър въпрос. Да, мога да кажа, че светът се проваля в това да защитава най-уязвимите хора. Както казахте Европа и много други страни правят доста усилия да защитават тези хора. Но най-голямата грешка е, че реакцията на различните кризи се фокусира върху отстраняване на непосредствените щети.

Изпращат се сериозни количества помощи в пострадалите от бедствия или конфликти страни, но когато опасността премине и ситуацията започне да се подобрява, подкрепата намалява и изчезва, защото няма повече медийно внимание.

Това обаче не означава, че няма нужда от повече помощ и че нещата ще потръгнат към по-добро. Наистина е важно, дори след като най-лошото е минало, да продължи подкрепата за вътрешно разселените хора.

Защото когато извънредната ситуация приключва, много от донорите просто изоставят страната и много хора продължават да живеят с години в лагери за разселени. Нямат препитание, няма образование за децата им, опасността от глад нараства. Така че европейските държави трябва да се фокусират върху дългосрочно сътрудничество с правителствата на засегнатите страни.

Мислите ли, че европейските лидери решават проблема адекватно? Мислите ли, че споразуменията за миграция с Тунис и Либия са единственото нещо, което може и трябва да се направи, за да бъде облекчен проблемът?

Това, което наблюдаваме в нашето изследване и е важно за разбирането на проблема, е, че много хора, които се превръщат в бежанци и пристигат в Европа, първоначално са вътрешноразселени в собствените си страни. Например бежанците от Сирия - те са преселвани 5-10 дори 15 пъти вътре в самата Сирия преди да решат да преминат границата и да отидат в Турция, Йордания или евентуално в Европа. Това, което трябва да направим, е да се фокусираме върху решаването на причините за възникването на конфликта или бедствието на място - в страните, откъдето идват тези хора.

Много хора не искат да напускат родните си страни, искат да останат там и да решат въпроса си там, не да търсят убежище другаде, зад граница. Така че правителствата трябва търсят дългосрочно сътрудничество с правителствата на страните, откъдето идват бежанците и търсещите убежище. Трябва да подкрепят местните власти за създаването на икономически възможности и социална сигурност и образование.

Каква картина на миграцията имаме през първата половина на тази година, имате ли вече наблюдения, какво можем да откроим като данни и тенденции?

Все още обработваме информацията за първите шест месеца от 2021 г., но вече отбелязваме някои нови тенденции. Наблюдаваме ново увеличение на броя на вътрешно разселените хора заради конфликти и насилие в Субсахарска Африка. Има нова вълна на насилие в Мозамбик, Нигерия, Сомалия и Буркина Фасо. Очакваме насилието да продължи и да доведе до високи нива на разселване в близките месеци.

Интервюто на Лъчезар Вълев с Ивана Хайжманова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В НС: Трудно постигнатото съгласие за местата постави въпроса как ще се стигне до избор на председател

Четири часа продължи първата работна среща на политическите формации, избрани в новия парламент. На нея бяха определени местата, които парламентарните групи ще заемат в пленарната зала. Партиите в 51-вия парламент се събраха на организационна среща Участниците в срещата обявиха, че не са били обсъждани евентуалните номинации за председател на..

публикувано на 07.11.24 в 19:19
Джейхан Ибрямов в Съдебната палата.

Имунитетът на Ибрямов отново ще бъде на дневен ред в НС, ако той сам не се откаже от него

След малко повече от месец под стража избраният за депутат от Алианса за права и свободи Джейхан Ибрямов вече е на свобода. Минута след полунощ той напусна ареста на Националната следствена служба, за да положи в понеделник клетва при откриването на новото Народно събрание. Джейхан Ибрямов излиза на свобода, не е ясно дали разследването срещу..

публикувано на 07.11.24 в 18:36

Безредици пред Народния театър заради премиерата на "Оръжията и човекът"

Безредици пред Народния театър "Иван Вазов"  предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович. Директорът на театъра Васил Василев съобщи, че тази вечер представлението ще бъде само за журналисти. Според патриотични организации пиесата на Бърнард Шоу е провокация, опетняваща името на Иван Вазов..

публикувано на 07.11.24 в 18:24

Европейските лидери призоваха Тръмп да не се впуска в търговски войни и да проължи подкрепата за Украйна

Ден след като станя ясно, че Доналд Тръмп ще е отново президент на Съединените щати от януари идната година, лидерите на европейските страни се събраха в Будапеща. Оттам те призоваха задочно Тръмп да не се впуска в търговски войни и да проължи подкрепата за Украйна. Ротационно председателстващият Европейския съюз унгарски премиер Виктор Орбан е домакин..

публикувано на 07.11.24 в 18:21

Невробиолог: Екранната зависимост при децата води до аутистични разстройства

Екранната зависимост при децата води до разстройства от аутистичния спектър. Това твърди Стоян Везенков, доктор по невробиология, създател на Центъра за приложни невронауки. Центърът организира Втора национална конференция "Екранни деца" на 23 ноември в Интер експо център. На фокус ще бъде ранната екранна зависимост при най-малките – от 0 до..

публикувано на 07.11.24 в 18:15
Германският канцлер Олаф Шолц напуска двореца Белвю в Берлин, 7 ноември 2024 г.

Шолц и Мерц не се разбраха кога да бъдат предсрочните избори в Германия

Германия изпадна в политическа криза, след като късно снощи канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиян Линднер. Неговата либерална партия напусна тройната коалиция, а канцлерът обяви, че през януари ще поиска вот на доверие от Бундестага като първа стъпка към предсрочни парламентарни избори през март. Управляващата коалиция в Германия..

публикувано на 07.11.24 в 18:11
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан

Масуд Пезешкиан: Завръщането на Тръмп в Белия дом не е от значение за Иран

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом не е от значение за Иран, декларира президентът Масуд Пезешкиан - защото за Ислямската република приоритет е развитието на отношенията ѝ със съседните ѝ страни и с останалата част на мюсюлманския свят.  Американските избиратели решиха: Доналд Тръмп се връща в Белия дом Външното министерство в Техеран..

публикувано на 07.11.24 в 18:06