Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотеката във Враца публикува документи и истории за Ботевия поход

Снимка: Регионална библиотека „Христо Ботев“ във Враца

По време на Ботевите дни във Враца, посветени на 145-та годишнина от подвига на поета-революционер, регионалната библиотека в града, която носи името му, организира една интересна виртуална инициатива. Всеки ден до 2 юни на Фейсбук страницата на библиотеката (https://www.facebook.com/libvratsa/) се публикуват истории, свързани с героичните събития от 1876 година и интересни факти за провеждането на традиционния поход по стъпките на Ботевата чета през годините.

По това време на годината както е било отдавна, така и сега врачанският край заживява с паметта за подвига на Христо Ботев и четата му от преди 145 години. Саможертвеният поход на поета революционер към свободата от козлодуйския бряг до Врачанския Балкан навсякъде тук е оставил следи във фактите и митологията, в паметта и по места, в хората и събитията. Тук сякаш всичко разказва и свидетелства за Ботев. Един сполучлив опит да съхрани този всеобщ спомен е на регионалната библиотека, която носи името му, и нейният дигитален архив. За Ботевите чествания тази година част от него фокусира вниманието на широката общественост по достъпен и атрактивен начин.

"Нашата инициатива е свързана с дигиталния архив - "Карта на времето". Подготвихме един такъв поход и го нарекохме по стъпките на Ботевата чета с карта на времето и дигитален компас. Самото заглавие на инициативата говори за това, че ще тръгнем от Козлодуй и ще стигнем до Околчица, от целунатата земя до легендарния връх по един нетрадиционен начин. Нашата идея е да се присъединим към всички Ботеви чествания, към всички Ботеви инициативи по начин достъпен за всички и може би да дадем идеи на хората да посетят определени места, да стигнат до определени легенди, кътчета, които народната памет все още донася до нас. Така че се надявам да бъдем полезни за всички", каза за БНР краеведът на библиотеката Калина Тодорова.

Целта е чрез публикуването на тази ценна информация да се привлече интереса на хора на различна възраст: 

"Събрани са през годините, откакто съществува карта на времето, когато започнахме да публикуваме първите материали в този сайт, различни истории. Имаме идеята всеки ден до 2 юни да пускаме по няколко истории във Фейсбук страницата на Регионалната библиотека "Христо Ботев", да споделяме тези истории, да стигнат до повече хора. Самите истории са свързани с конкретните събития, които са се случили в легендарната 1876 година. От друга страна обаче историята на Ботевия поход ще бъде включена тук. Ще проследим чрез историци и чрез различни наши документи историята на това паметно събитие", допълни Калина Тодорова в предаването "Хоризонт до обед".

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01