Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За първи път на български език излезе романът "Добри" на Моника Шанън

Слава Иванова в студиото на програма „Христо Ботев“.
Снимка: Божидар Любенов

Националният дарителски фонд "13 века България" представи романа "Добри" в Литературен клуб "Перото". За първи път Фондът издава на български език този роман на американската писателка Моника Шанън с илюстрации на Атанас Качамаков. Книгата е преиздавана многократно в САЩ, а през 1935 година е отличена със златен медал "Джон Нюбъри" - най-престижната американска награда за детско-юношеска литература. В журито участва и тогавашната Първа дама Елинор Рузвелт. 

Романът е издаден за първи път в САЩ преди 87 години. 

"Години наред романът остава непознат. Информация за него съществува, но по-скоро в професионалните среди и тя е свързана с автора на илюстрациите Атанас Качамаков, който завършва скулптура в България и след завършването си заминава през 1924 година със съпругата си за Съединените американски щати, където живее първоначално в Ню Йорк, а след това в Лос Анджелис. Там се среща с писателката Моника Шанън, една изключително талантлива дама, която, заслушвайки се в разказите на Атанас Качамаков за България, за детството му, за неговата мечта да стане художник, решава да напише роман за деца. Така се появява през 1934 година романът "Добри". Това разказа за БНР Слава Иванова, изпълнителен директор на "13 века България".

Тя съобщи, че през 1982 година в България пристига първото голямо дарение от Атанас Качамаков.

"Това са негови творби. Атанас Качамаков решава след смъртта на съпругата си да разпредели имуществото си в САЩ между два университета, но не забравя и България. Той прави две големи дарения - едното през 1982 година, другото пристига на следващата година, когато за първи път в България се завръща и самият Качамаков. Той е посрещнат с почести и дори в Националната галерия е организирана негова самостоятелна изложба с творбите, които дарява на българската държава. Това е и първата среща на българската публика с неговото изкуство. В колекцията на Националния дарителски фонд "13 века България" остава една малка част от дарението му - това са 30 рисунки на тема "Хлябът наш насъщен". Те до голяма степен покриват и основите сюжети на рисунките, на неговите илюстрации в книгата "Добри“ и фондът нееднократно е правил изложби с тези рисунки. През миналата година отново отворихме тази серия рисунки и ги показахме пред българската публика в галерия "Средец" на Министерството на културата". 

Интервюто със Слава Иванова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24