Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ носи духа на световнопризнат творец

Снимка: Ани Петрова

В сърцето на Плевен има едно място, което носи духа на световнопризнат творец  - акад. Светлин Русев, който си отиде от този свят внезапно преди 3 години. Носи и духа на един голям благодетел, дарил на родния си град шедьоври от своята колекция. 

Дьолакроа, Гойя,  Кете Колвиц, Шагал, Салвадор Дали, Пикасо, Роден, Дега, Реноар. Това са майстори, чиито творби могат  да се видят в Плевен. Заедно с творби на български майстори на рисунката и графиката те са част от дарението на акад. Светлин Русев на родния му град. Творбите могат да бъдат видени в Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“.

„Едно специално място, не само за нас, които работим тук , но и за целия град, дано гражданите на Плевен го оценяват, а тези, които не подозират, че го има да заповядат, да дойдат, защото тук могат да се докоснат до шедьоврите не само на българското изкуство, на най-големите автори, особено от началото на XX век, но също така да се докоснат до европейското изкуство, до големи имена. Той е събирал най-доброто и най-хубавото“, каза за БНР галеристът Ваня Дочева.

В галерията могат да бъдат видени творби на големите майстори от първата половина на XX век.

„Тук могат да бъдат видени Илия Бешков, Никола Маринов, който присъства с най-прекрасните си работи, които е правил в живота си - картина „Помакинче“ . Никола Петров със  „София- зиме“, Майстора, Елена Карамихайлова, Иван Лазаров, Ангел  Спасов като автор и скулптор, Иван Ненов, Кирил  Петров, Бенчо Обрешков, Златю Бояджиев  и български икони“, допълни Дочева в предаването „Закуска на тревата“.

С галерията е свързана и Мария Мескин, която 25 години посрещаше посетители в нея.  Тя и нейният съпруг - известният скулптор проф. Кирил Мескин, говорят с респект за академик Русев, с когото са свързани до неговите последни мигове:

Ролята на Светлин Русев беше уникална, беше несъизмерима, беше голяма във всички посоки на живота, защото той беше не само един голям световен художник, не само ръководител на Съюз на художниците в България, той беше и общественик, и държавник, но може би една от светлите му дейности е дарителството. Аз откакто го познавам той непрекъснато дарява години наред. Естествено най-голямото дарение направи на родния си град с подписан договор, той дари голяма част, почти цялата колекция, която беше събрал изобразително изкуство. Невероятни шедьоври, които стоят в Плевен, за гордост на Плевен, за този, който може да ги оцени , за този, който може да им се порадва и има потребност да се срещне с големите духовни постижения на човек на тази земя“, каза Мария Мескин.

Ценното богатство се опазва за поколенията благодарение на грижите на Общината:

Много художници са подарявали на родните си градове свои произведения, но това дарение, което академик Светлин Русев направи на Плевен през 1984 година, няма аналог в българското музейно дело. Колекцията е удивителна. Плевен е единственият град, където могат да видят оригинали на световно известни европейски художници. От 1984 година до днес Община Плевен се грижи с отговорност и удоволствие за тази единствена, неповторима галерия, която е настанена в уникалната стара градска баня, построена във Византийски стил от известния български архитект Никола Лазаров", каза Стефка Григорова, директор на Дирекция „Хуманитарни дейности“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Брукнер, Джуров и дебют в заключителния концерт на Радиосимфониците

Седма симфония на Брукнер, Елегия от Пламен Джуров и дебют на Виктор Теодосиев ще представят Радиосимфониците под палката на главния диригент Константин Илиевски в заключителния си концерт на 5 юли, петък, от 19.00 ч. в зала "България" . Програмата предлага в една вечер акцентите от сезона: световни шедьоври, фокус върху българските..

публикувано на 01.07.24 в 16:20
Станислава Пирчева

Станислава Пирчева: Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето

Поезията става песен, когато думите намерят музиката в сърцето . Това сподели Станислава Пирчева, водещ на предаването "Нощен хоризонт" по БНР. Тя е автор на текста на песента "Феникс", която днес има премиера. Игор Марковски е продуцент на парчето, изпълнено от Жаклин Таракчи. Музиката е на Биляна Ангелова. Песента е..

публикувано на 01.07.24 в 11:17

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Журналистът и блогър Димитър Сотиров ни пренася в атмосферата на летните фестивали “Opera Open“ в Пловдив и “Опера в Летния театър“ във Варна - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя..

обновено на 30.06.24 в 23:13

Поредно издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" в Русе

54-то издание на фолклорния събор "Златната гъдулка" ще започне в неделя от 9 ч. в Парка на младежта в Русе. На сцената ще се изявят над 700 участници от различни краища на страната, както и детски фолклорен състав "Талисман" от град Тараклия, Молдова. Певци, инструменталисти, танцьори, разказвачи и участници в народни обичаи ще се състезават..

публикувано на 30.06.24 в 08:30
Теодора Колева - писател

За надеждите и разочарованието в творчеството на Теодора Колева

Теодора Колева в разстояние на 10 години пише първата от трите книги "Данъчна ревизия", като съумява в този сборник с разкази да предаде по неповторим начин надеждите и разочарованието на обикновените хора от посттоталитарното демократично общество.  Разказите се позовават на много истински случки и житейски впечатления на писателката,..

публикувано на 30.06.24 в 06:59

Премиера събра на една сцена Светлин Русев и Теодосий Спасов

Първото изпълнение на нова българска творба е щастливо събитие - и за участниците, и за публиката, която го аплодира за първи път.  В четвъртък, на 20 юни, в зала "България" се събраха хора, любопитни да посрещнат новородения Концерт за цигулка, кавал и оркестър с автор Теодосий Спасов, още повече, че солисти на Софийската филхармония бяха..

обновено на 28.06.24 в 20:26
Проф. Сава Димитров връчи наградата на Милена Добрева

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Милена Добрева е "Музикален педагог на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" започна поредица от срещи с носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Милена Добрева отдава силите си като преподавател изцяло в родния си Бургас - от 2011 до 2017 г. работи в Националното училище за музикално и..

публикувано на 28.06.24 в 20:14