Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

One Day Less: алчни за човечност

младата българска алтърнатив рок банда представя новата си песен "Humanity"

One Day Less в студиото на "Хоризонт"
Нито ден, нито час, нито минута няма да губим в "Изотопия", защото бързаме да направим хоризонтска премиера на "Humanity" - новата песен на младата алтърнатив рок група One Day Less.
 
За целта в студиото на Автономията дойдоха три четвърти от бандата: Михаил Михайлов (китара), Михаил Гълъбов (барабани), Михаела Анастасова - Мишер (вокали).
Започва да нищим "Humanity", като се заравяме в спомените на барабаниста Мишо: "Това парче всъщност го има от доста години и в различни варианти (включително на български език), но така и не намирахме кой да го изпее". В крайна сметка Мишер е намерена и "всичко си пасна", продължава барабанистът на ODL.
От тетрадката до микрофона: историята на One Day Less и тяхната "Humanity":
Мишер се запознава с басиста на бандата - Стоян Дойчев, на когото споделя желанието си да прави авторска музика и да се развива в тази насока. "Нещата се случиха естествено, просто се намерихме с момчетата", казва още вокалистката и загатва за създаването на "Humanity" : "Това беше първото парче, което забихме в репетиционната освен кавърите, които свирихме.

Грабва я първо текстът, чийто автор е Стоян. "Имаше една тетрадка с доста текстове, където беше и този на Humanity. Изкефих му се и веднага поисках да го изпея", разказва Мишер. Пасването се излива и в студиото при записите на парчето: "Изобщо не бях яла, дори не бях пила вода. Излязох бясна и гладна и им казах - дайте я тая песен да я изпея. Много бързо се получиха записите при мен, за час и половина записах моята партия."


One Day Less

Грях до греха

Опитваме да определим съдържанието на лириките на "Humanity" като "моментна снимка на ценностното пропадане днес". От One Day Less се съгласяват и коментират акцентите, които поставят в клипа към песента с изкачащите на екрана думи, като алчност, завист, гняв и т.н.

Мишо Гълъбов: "Това са грехове, които винаги ще са такива, просто в различни времена се изменя тяхното количество. Алчността днес е в това, че сме свикнали да получаваме всичко сега и веднага и че можем да си го купим".

Няма да е съвсем тази посоката на всички песни на ODL. "Humanity обаче е едно от малкото такива "черногледи" парчета, както от бандата  го определят. Имаме и по-лирична музика, казва Мишер. Разбираме, че от групата подготвят пускането на две нови парчета, при това на български език.

Кадър от концерта на One Day Less в Русе

Дебют край голямата река и влизане в студио

Първият концерта на One Day Less беше в Русе на 22 май. Определят го като успешен, а добрите отзиви ласкаят творческите души. а Мишер отбелязва, че публиката е харесала повече авторските им неща, отколкото кавърите, които са забили (Alice In Chains, Nirvana, Beastie Boys) : "Освен Humanity изсвирихме още три наши авторски неща. Парчетата, които предстои да излязат на български език ". Нови концерти обаче засега не се планират, тъй като са се устремили към музикантския уют на студиото.

"В момента ни предстоят записи и искаме да се концентрираме върху тях", казва Мишер, а китаристът Мишо Михайлов допълва, че имат работа по аранжирането на някои от новите песни и им трябва време, за да свирят повече.

 Повече от One Day Less може да получите и вие, като чуете цялото им интервю в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35