Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наталия Маева: Нашето здравеопазване не отговаря на изискванията на новото време

Наталия Маева
Снимка: Личен архив

Председателят на Националната пациентска организация Наталия Маева заяви за БНР, че трябва да се извърши задълбочено разследване от компетентните органи за нередности в болница "Лозенец" и тежкото финансово състояние на болница "Александровска".

Според нея при изчакването за трансплантации продължава да съществува порочната практика това да е само списък с имена.

"Пациентите, които чакат за трансплантация трябва да разберат, че носят отговорност, защото това е двустранен процес. Тук никой не проследява състоянието на вписаните пациенти в листата на чакащи какво е тяхното състояние и дали те са годни, след като са вписани да достигнат до такава животоспасяваща интервенция. Считам, че от тук трябва да променим нещата, отделно факта, който беше изнесен днес на брифинга, че има 14 направени трансплантации от живи донори, които са от Украйна и Молдова - това е доста притеснителен факт и ще призова компетентните органи да се занимаят с този случай", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Наталия Маева.

По думите й българската здравна система е много болна и то не отсега.

"Това е един дълъг период, който се натрупваше, но пандемията ни показа, че нашето здравеопазване не отговаря на изискванията на новото време. Трябва да мислим за дигитализация, надявам се скоро да стартира електронното досие, защото в рамките на Европейския съюз това е основна тема. Има стратегически планове, които са разработени от 2030 година. Ние нямаме такива стратегии. Големият липсващ в момента е национална програма за редките болести. Такава програма в България не е приемана от 2013 година", подчерта Маева.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32