Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергоспестяващи лампи за уличното осветление в Свищовско

2
Снимка: Радио Шумен

В община Свищов в девет от петнадесетте села уличното осветление е подменено с енергоспестяващи лампи. Монтирани са хиляда и седемстотин нови осветителни тела.

Програмата за енергийна ефективност в община Свищов обхвана 60 на сто от населените места и започна от село Вардим. Хората са доволни, посочи кметът на Вардим Сенка Добрева:

„Тези LED крушки са по-икономични от предишните, които бяха. Поне с 30 % да падне консумацията на ел. енергия. Надяваме се да се намали и битовата престъпност“.

Средствата за подмяна на уличното осветление в селата, в размер на 250 хиляди лева, са осигурени от бюджета на община Свищов. За останалите населени места и град Свищов Общината има изготвен проект, за който се очаква финансиране по „Зелената сделка“. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на

"Възраждане" с опит за нов вот на недоверие към кабинета заради водната криза

"Възраждане" ще направи опит да събере необходимите подписи, за да внесе нов вот на недоверие към правителството за несправяне с водната криза в страната и управлението на ВиК-сектора. Това обяви лидерът на партията Костадин Костадинов в кулоарите на парламента. Към този момент само "Величие" са дали подкрепа. За да бъде внесен обаче, са необходими още..

публикувано на 11.09.25 в 10:07

НС спря за кратко работа заради липсата на кворум

Още на втория си работен ден от втората работна седмица, след лятната ваканция, парламентът спря половин час след началото на пленарното заседание заради липсата на кворум. Парламентът обсъжда на второ четене промените в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България. Целта е да бъдат облекчени..

публикувано на 11.09.25 в 10:04

Новият френски премиер: Ще се справим няма невъзможни неща

Новият френски премиер Себастиан Льокорню встъпи в длъжност в разгара общонационална протестна акция на блокади и стачки. Той е натоварен да постигне компромиси за бюджета на Франция след свалянето на центриста Франсоа Байру. Новият френски премиер обеща да разговаря с всички партийни и синдикални сили, за да търси решение за бюджета..

публикувано на 11.09.25 в 09:57

Никола Цолов, Иван Иванов и Александър Василев с "Почетен знак на Столичната община"

Автомобилният състезател Никола Цолов, българските тенисисти Иван Иванов и Александър Василев ще бъдат удостоени с отличието "Почетен знак на Столичната община" по повод празника на града, който се отбелязва на 17 септември.  Никола Цолов завърши втори в Гран при на Италия във Формула 3, тимът му стана отборен шампион Никола Цолов: Посвещавам..

публикувано на 11.09.25 в 09:48
Красимир Стоянов

Красимир Стоянов: Липсата на хеликоптер 2 г. бави завършването на Заслон Казана

Заслон "Казана" на Пирин беше готов пред 2 години, но нямаше хеликоптер. Най-после намерихме в Румъния и чакаме документите от България и Румъния , за да кацне машината в Банско и да започнем оперативна работа, каза Красимир Стоянов, ръководител на проекта "Заслон Казана", в интервю пред БНР. Проектът навлиза във финална фаза, но трябват..

публикувано на 11.09.25 в 09:37

Учебната година в Гърция започна с учителски протести

Родителите подкрепят стачката заради скъпите училищни материали Начало на учебната година днес в Гърция. Учителите започнаха с почасови протести. Синдикатът на учителите в Гърция обяви от днес до 27 септември почасова стачка всеки ден. Няма да преподават по три часа на ден. Протестите са срещу изискването за атестиране на учителите и..

публикувано на 11.09.25 в 09:24

Заради украинска атака в Белгородска област на Русия учениците остават у дома

В руската Белгородска област е разпоредено децата да останат у дома си, а търговските центрове да бъдат затворени заради "масирана" украинска атака с дронове. Това съобщи днес губернаторът Вячеслав Гладков, цитиран от Ройтерс. "Днес не можем да разрешим работата на големите търговски центрове. Както и вчера, училищата работят в дистанционен..

публикувано на 11.09.25 в 09:09