Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Из утопиите на изотопските градски души

Снимка: Театър на сетивата София

Какво е усещането да се оставиш в ръката на непознат, който да те поведе по уж познати пътеки към нови усещания за света около теб и в самия теб? Какво е да чуваш и докосваш света, без да го виждаш? Какво е да му се довериш, без да го познаваш наистина?

„Изотопия“ се довери на Театъра на сетивата София, за да преживее своята лична градска утопия. Провокирани от последния проект на артистите – сетивния спектакъл „Градски утопии“, и обещанието за два епизода вълшебни преживявания, се свързахме с театъра. От там пък ни въвлякоха в наистина вълшебно преживяване, измислено и подготвено специално за предаването. Така и „Изотопия“ стана част от преживяващата публика, която вдишва дълбоко странната смесица между живот и изкуство, както описват проекта си от театъра.

С изкусни, топли и уверени ръце те ни поведоха деликатно към обичайни и необичайни звуци и места, към тъмнината и светлината на пропадането и издигането. Към ароматите и вкусовете на ежедневието и тъжната поезия, която би могла да ни издебне от почти всяко столично кътче. Към божествени, успокояващи напеви, към облаци от думи, в които да се изгубим, към спомени от детството, страхове, тревоги, копнежи и надежди. За да се намерим отново като хора насред непознато място в София.


Вечерното ни приключение започна ненадейно и с промени в последния момент. То имаше и своите правила: да държим очите си затворени и със слънчеви очила близо три часа, да не говорим и да не правим записи, освен в определени моменти, организирани специално от екипа. В тях можехме да споделяме непосредствените си впечатления и усещания от всеки един от петте етапа на преживяването. И все така – без да виждаме.

Ще чуете документални записи, правени „на сляпо“, както и музика, илюстрираща емоционалните състояния, през които преминахме.

От Театъра на сетивата напомнят, че каквото и да са преживели изотопите на „Хоризонт“, вашата сетивна градска утопия ще бъде напълно различна и съвсем уникална, защото нищо никога не се повтаря по един и същи начин.

Можете да се докоснете до своето собствено сетивно вълшебство на 16 и 17 юни. Повече информация ще откриете тук.

А можете да се докоснете и до изотопската градска утопия в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09