Главен асистент д-р Георги Александров от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“ е ръководител на екипа, създал книгата в изцяло университетска среда.
„Предполагам, че малко хора знаят това, че в САЩ 2020 година беше рекордно добра година за книгоиздателската индустрия с рекордните продажби от 942 милиона екземпляри книги, като увеличение има както при печатните, така и при електронните издания, а дори в стойност на продажбите в САЩ книгите за търговско потребление постигнаха растеж спрямо нормалната предишна 2019 от 10%. Интересното е, че това не е само книгоиздателско явление в САЩ“, коментира Георги Александров.
По думите му книжарниците са успели да оцелеят по време на пандемията, защото са преминали към онлайн продажби.
„Самите издатели със своите ресурси за онлайн търговия очевидно успяха да компенсират затворените книжарници. Интересно е това, че по време на пандемията се запазва устойчив интересът към печатните книги, но пък дигиталните формати са в подем. Така например в Италия онлайн продажбите на печатни книги за 2019 година са 27%, а за 2020 са вече 43%“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Георги Александров.
Според него е крайно време да се постави въпроса не само колко е ставката на ДДС, а и защо все още, три десетилетия след новите икономически условия в България, никой не може да каже какво точно се продава. Някаква статистика може да ни каже какво се издава, но все още както и за 2020, така и по принцип ние никога няма да разберем какво точно се продава, каква е стойността на книжния ни пазар и как той се измерва в продадени бройки, поясни Александров.
„Във всички случаи една по-ниска данъчна ставка финансово подпомага книгоиздаването. Нека да припомним - от 1 юли миналата година до 31 декември на 2021 като временна мярка в България от 20% е намален ДДС на книгите на 9%, но ние не трябва да фетишизираме поначало ролята на ДДС. Тя е много спешен финансов инструмент, най-вече там където икономиката е изцяло бяла“.
„Мисля, че доста ползи могат за се извлекат и все повече хора ще се насочват към интернет пространството дори в сферата на книгите, тъй като много премиери започнаха да се правят онлайн и това все още продължава. Мисля, че е голям плюс и смятам, че книгата ще оцелее дори и след пандемията“.
Премиерата на книгата „Боледуват ли книгите“ ще бъде в електронната платформа ZOOM.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..