Главен асистент д-р Георги Александров от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“ е ръководител на екипа, създал книгата в изцяло университетска среда.
„Предполагам, че малко хора знаят това, че в САЩ 2020 година беше рекордно добра година за книгоиздателската индустрия с рекордните продажби от 942 милиона екземпляри книги, като увеличение има както при печатните, така и при електронните издания, а дори в стойност на продажбите в САЩ книгите за търговско потребление постигнаха растеж спрямо нормалната предишна 2019 от 10%. Интересното е, че това не е само книгоиздателско явление в САЩ“, коментира Георги Александров.
По думите му книжарниците са успели да оцелеят по време на пандемията, защото са преминали към онлайн продажби.
„Самите издатели със своите ресурси за онлайн търговия очевидно успяха да компенсират затворените книжарници. Интересно е това, че по време на пандемията се запазва устойчив интересът към печатните книги, но пък дигиталните формати са в подем. Така например в Италия онлайн продажбите на печатни книги за 2019 година са 27%, а за 2020 са вече 43%“, допълни в предаването „Графити по въздуха“ Георги Александров.
Според него е крайно време да се постави въпроса не само колко е ставката на ДДС, а и защо все още, три десетилетия след новите икономически условия в България, никой не може да каже какво точно се продава. Някаква статистика може да ни каже какво се издава, но все още както и за 2020, така и по принцип ние никога няма да разберем какво точно се продава, каква е стойността на книжния ни пазар и как той се измерва в продадени бройки, поясни Александров.
„Във всички случаи една по-ниска данъчна ставка финансово подпомага книгоиздаването. Нека да припомним - от 1 юли миналата година до 31 декември на 2021 като временна мярка в България от 20% е намален ДДС на книгите на 9%, но ние не трябва да фетишизираме поначало ролята на ДДС. Тя е много спешен финансов инструмент, най-вече там където икономиката е изцяло бяла“.
„Мисля, че доста ползи могат за се извлекат и все повече хора ще се насочват към интернет пространството дори в сферата на книгите, тъй като много премиери започнаха да се правят онлайн и това все още продължава. Мисля, че е голям плюс и смятам, че книгата ще оцелее дори и след пандемията“.
Премиерата на книгата „Боледуват ли книгите“ ще бъде в електронната платформа ZOOM.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..