Новата книга на проф. Вили Лилков "Доблест и наказание" проследява усилията за спасяването на българските евреи.
"Спасяването на българските евреи е уникален факт в историята на 20 век. В годините, когато в цяла Европа, да не говоря за останалата част на света, властват идеите на антисемитизма, расовите теории взимат връх, когато евреите са гонени, избивани, ограбвани в цяла Европа, тогава в България еврейството е спасено. То няма тази съдба въпреки антисемитските закони, които са гласувани. Обикновено, когато се говори по този въпрос, се споменава само Законът за защита на нацията, но има още 5 антисемитски закона по отнемането на еврейските аптечни концесии, облагането с еднократен данък, отнемането на непокритите имоти и още 35 антиеврейски наредби. Въпреки антисемитското законодателство и опитите на правителството на Богдан Филов да депортира евреите, поне част от тях, тези опити не успяват и те не успяват благодарение на постъпките на доблестни и просветени българи", каза за БНР проф. Вили Лилков, бивш заместник-председател на Столичния общински съвет. През 2014 г. е избран за народен представител от 25-и МИР София от групата на Реформаторския блок.
По думите му в неговата книга се споменава за хора, които са непознати досега като спасители и защитници на българските евреи. Той проследява и съдбата на оцелелите сред 9 септември 1944 г.:
"Аз проследявам съдбата на защитниците на българските евреи след 9 септември, защото това е вече иронията на съдбата. Едни хора, които са спасявали и защитавали евреите, защитавали са ги от антисемитското законодателство, в последствие попадат в тяхната роля. Срещу тях са насочени закони, те са изправени на съд, те са ограбвани и някои от тях дори са убити, други попадат в концлагери. Отнето им е имущество", допълни в предаването "12+3" проф. Лилков.
Подзаглавието на книгата е "Държавна сигурност и Народният съд срещу спасителите на българските евреи".
"Освен съдбата на митрополитите от Светия синод проследявам съдбата и на достойните писатели, които застават в защита на евреите. Известно е, че около 20 писатели, начело с Григор Чешмеджиев и Стилиян Чилингиров, подписват писмо до Богдан Филов в подкрепа на българските евреи, срещу депортацията и за съжаление след 9 септември Стилиян Чилингиров е отречен като писател, забравен е. 15 училища, които носят неговото име, са преименувани. Творчество му е обявено за упадъчно и той самият изпада в немилост, не пише. Петър Горянски - човекът, който обикаля и събира подписите за това писмо, той също е забранен като писател и полага обществено полезен труд на гара Роман. Един писател като Трифон Кунев има нерадостна съдба след 9 септември, а той в лично качество обикаля, чука по министерските кабинети и търси помощ за евреите. Христо Пунев също български писател напълно забравен, той е имал много сериозна обществена дейност в защита на българските евреи".
Проф. Вили Лилков коментира и политическата ситуация в страната:
"Няма досега президент на България, който, назначавайки служебно правителство, да го е превърнал в свое правителство. Това не е служебен кабинет, това е кабинет на Радев, който трябва лично да обслужи неговите интереси. Този кабинет се държи по начин, по който досега не се е държал никой кабинет. Той дава приоритет на съвсем други задачи, а не да подготви изборите и този кабинет има и задача да подготви изборите през есента. Този кабинет дава знак как би трябвало да изглежда кабинета след изборите".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..