Община Шабла разполага с едни от най-големите плажни ивици по българското Черноморие, които обхващат повече от 20 км плажна ивица, които попадат в обхвата на защитени територии. Всяка година още от април месец започва разполагането на кемпери и каравани върху дюните, като през силните за сезона месеци юли и август те са стотици. Генерираният отпадък от летовниците, които буквално окупират пясъчната ивица, костват на община Шабла над 100 000 лева годишно. В същото време приходи от тези туристи за общината няма, а разходите се поемат от местното население чрез данъците, които те плащат на общината. Множество са съставените актове на собствениците на кемпери и каравани, като над 90% от тях след това биват отменени от съда, именно поради липсата на ясен регламент за дивото къмпингуване. Проектонаредбата в доста по-кратки срокове трябваше да бъде факт, така че този летен сезон тя отново няма да е в действие, каза за БНР кметът на община Шабла Мариян Жечев.
"За нас като администрация предполагам и за колегите по Черноморието е дълго чакан документ, който да регламентира този вид туризъм, който очаквахме с нетърпение. Надявам се, че той ще влезе в нормите в законова сила и ще бъдат прилагани, за да може да се изправят неуредиците, основно откъм справедливостта на ползвания ресурс, съответно и на разходите за генерираните отпадъци и за тяхното оползотворяване. Доброто за нас е, че в регламентите са описани основните задачи, които трябва да бъдат изпълнявани от собствениците на терени или ползватели на такива терени, които имат договорни отношения със собствениците към къмпингуващите, а и към общините, в които това се случва. Говорим за охрана, за химически тоалетни, сметосъбиране, сметоизвозване. Това е най-големият проблем, който решаваме с наредбата и мисля, че няма кой да се противи на това, защото е нормално всеки, който ползва нещо и генерира отпадъци, да си ги заплаща", допълни Жечев.
Мариян Жечев изрази тревогата си, че заради твърде либералния подход по отношение на местата за временно разполагане на палатки, кемпери и каравани, вече лицензираните къмпинги ще претърпят сериозни загуби. В същото време според него тяхната инвестиция е сериозна и условията, които предлагат те, са наистина добри и най-вече законни. Регламентираните къмпинги могат да бъдат разположени само върху урбанизирани територии, докато според проектонаредбата местата за временно настаняване на кемпери например могат да бъдат частна, държавна или общинска собственост, стига да не са част от плаж или дюни.
Иван Иванов е управител на къмпинг край село Крапец, който разполага с 34 бунгала, както и с място за разполагане на около 200 кемпера, каравани и палатки. По думите му къмпингът започва да се пълни още от месец май, тъй като хората търсят тишината, спокойствието и прекрасната природа за своята почивка край морето.
"Клиентите, които предпочитат чистота, са при нас. Тези, които предпочитат дивото къмпингуване, това са хора, които не искат да си плащат и всичко да им е без пари. Къмпингът ни е известен в цяла България, румънците основно много го харесват. И в момента резервациите са с 20% повече от миналата година, когато беше пандемията. И за миналата година също не се оплаквам. Трябва да има ред и регламент. Това диво къмпингуване да не съществува по принцип, защото, ако някой дойде през юли да види за какво става въпрос - мокри кърпички, трябва да внимавате къде стъпвате".
Проектонаредбата се отнася за периода от 1 май до 30 септември. Докато тече общественото обсъждане, община Шабла ще предложи въвеждането и на времеви диапазон, в който една палатка, кемпер или каравана да могат да заемат определено място. Целта е да се даде възможност на повече хора да се насладят на този начин на почивка и да се избегне практиката каравани да заемат с месеци най-хубавите места по българското Черноморие. Освен това от местната администрация ще настояват и за заплащане на туристически данък от хората, които упражняват свободно къмпингуване. И след като проектонаредбата престоя повече от една година, преди да бъде пусната за обществено обсъждане, то регламентът, който тя определя, вероятно ще влезе в сила през 2022 година, а правото за санкции след още една година.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..