Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц.Васил Велчев: Повторната употреба на стимулиращи устройства за сърдечната дейност е абсолютно забранена

У нас функционира регистър на всички имлантирани кардиостимулатори и дефибрилатори

Доц. Васил Велчев, завеждащ сектор „Електрокардиостимулация“ в МБАЛ "Св. Анна"
Снимка: болница Света Анна

„Правилата за употребата на тези устройства се покриват с тези правила, които важат за всички видове импланти вътре в човешкото тяло и към момента повторната употреба на подобен тип устройства е абсолютно забранена от нормативната уредба“, каза пред БНР доц. Васил Велчев, завеждащ сектор „Електрокардиостимулация“ в МБАЛ "Св. Анна" в опит да изясним след запитване до „Хоризонт“ от близки на починал пациент, защо скъпи стимулиращи устройства за сърдечната дейност не е възможно да се дарят, за да се имплантират подкожно на друг пациент.

Става дума за електрокардиодефибрилатор, при които има варианти, покрити изцяло от НЗОК, и такива, които се покриват частично.

„Това което представихте като казус наистина е абсолютно невъзможно апаратът да бъде експлантиран и имплантиран на друг пациент. Това преди време, преди 30 години, може и да било допустимо, но в момента не е позволено от нормативната уредба. Апаратите, които могат да дадат дефибрилация, те биват няколко вида, но всички те са сложни машини с високо ниво на поддръжка и фирмата, която ги доставя е ангажирана с това, те да функционират абсолютно правилно“, поясни още специалистът.

„Когато апаратът се имплантира веднъж в пациента, тази гаранция важи за него. И есплантацията, без съгласието на фирмата производител сваля от нея абсолютно всякаква отговорност затова как функционира апаратът. Представете си, ако такъв апарат дава неадекватни шокове, тоест, ако той примерно се „обърка“ и не разпознае вашия ритъм и в състояние, в което ви сте добре, а той даде електрически шок, това ще е като вид мъчение…“, даде пример доц. Велчев.

По думите му в някои много бедни държави има регулация, която позволява многократно използване на апарата.

Доц.Васил Велчев, проф. Божидар Финков и д-р Низар Рафаи

Според доц. Велчев у нас функционира регистър на всички имлантирани кардиостимулатори и дефибрилатори и този регистър е изискуем от НЗОК,  за да може да ви бъде реимбурсирано устройството – може да се проследи историята на всеки един пациент, там е фабричният номер на импланта.

„Това важи за всички устройства – частично или напълно заплатени от пациента. В момента НЗОК плаща за всички устройства - частично или изцяло. Реимбурсацията се покачи последната година от 6000 на 8500 лв. Пациентът доплаща разлика в размер на между 500 до 5000 лв. за нашата болница“ каза още доц. Велчев.

По думите му никой няма интерес да има нарушения, защото всеки е заинтересован да се спазват тези правила.

„За да има черен пазар на такива устройства, трябва да има лекар, който да го прави. А ако повторно вкараш в регистъра използвано устройство, той не го приема и така че това би наложило този , който го прави да има някакви фалшиви серийни номера, аз съм 99 на сто убеден, че такъв пазар няма“, заяви доц. Велчев.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58