Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой спечели от изграждането на компостиращи инсталации в Благоевградско

| обновено на 09.06.21 в 15:04
Депото за отпадъци в Благоевград
Снимка: Кети Тренчева

Пет проекта за изграждане на инсталации за предварително третиране на битови отпадъции за компостиране на биоразградими такива са изпълнени в Благоевград, Петрич, Сандански и Гоце Делчев, като за тяхната реализация общините са получили близо 77 милиона лева европейски средства. Интересният въпрос е кой е усвоил парите, тоест спечелил обществените поръчки и реализирал изграждането на инсталациите? Във всички обединения основна фирма се оказва„Балканика“. Колко случайно или не е това?

Проектите за изграждане на инсталации в депата за отпадъцив общините Благоевград, Петрич, Сандански и Гоце Делчев попаднаха в доклад на директора на Главна дирекция „ОПОС“. Те са за десетки милиони левове и са дадени от госпожа Грозданова като пример за драстични нарушения при изпълнение на основните функции на програмата, недобро планиране и прогнозиране, конфликт на интереси и други обвързаности с определени изпълнители. 

Според Г. Грозданова се забелязват няколко големи концентрации на проекти в едни и същи фирми, собственост на сем. Аглика Георгиева и свекър ѝ Димитър Георгиев. Двамата имат сключени договори за проекти за близо 96 милиона лева. По-голяма част от този капитал е спечелен от компостиращи инсталации в Югозапада. По-точно над 76,5 милиона са усвоили ДЗЗД, като водеща фирма в тях е „Балканика“.  

Освен че е изпратен на прокуратурата, докладът стана повод и за проверки в спешен ред от МОСВ.

Потърсихме и коментар на общините-бенефициенти на програмата. От Петрич твърдят, че всичко е законосъобразно, изграденото е одобрено от държавна приемателна комисия и инсталациите вече работят.

Проектите за компостираща и анаеробна инсталация в регионалното депо в Благоевград на стойност 48 милиона лева са наследени от сегашното общинско ръководство. Тоест обществените поръчки са правени от предишния кметски екип.

Въпросът обаче не е в изпълнението, което общините оценяват като добре свършена работа, а във факта, че една и съща фирма е в основата на усвоения европейски ресурс от близо 77 милиона лева.Тоест - конкуренцията е сведена до нула. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Членове на ортодоксалната еврейска общност държат ливанско знаме, докато се присъединяват към пропалестински демонстранти до Даунинг стрийт, за да отбележат една година от израелските операции в ивицата Газа и да призоват за постоянно прекратяване на огъня, Лондон, 5 октомври 2024 г.

Стармър: В Близкия изток "да направят всичко по силите си, за да се отдръпнат от ръба на регионалната война"

Британският премиер Киър Стармър заяви, че омразата към евреите и мюсюлманите във Великобритания се е засилила.  В писмо до "Сънди таймс" Стармър  призова всички страни в конфликта в Близкия изток "да направят всичко по силите си, за да се отдръпнат от ръба на регионалната война".  Израелските сили нанесоха нови удари в южните предградия на..

публикувано на 06.10.24 в 13:32
КСНС се обяви около становището, че няма актуална заплаха за България заради конфликта в Близкия изток

Темите от седмицата: КСНС, арести на кандидат-депутати и скандали в театрите

Няма пряка заплаха за националната сигурност на България заради конфликта в Близкия изток. Това е заключението на Консултативния съвет за национална сигурност, в който участваха президентът, ръководителите на службите за сигурност, представителите на изпълнителната власт и парламентарните формации:   А рисковете според държавния глава Румен Радев,..

публикувано на 06.10.24 в 13:28
Снимката е илюстративна, архив.

Токсични вещества в промишлените стоки - фталатите и съединения с хром, никел, кадмий и олово

Сред най-често срещаните химични елементи и съединения в изтегляните от пазара стоки за деца са фталати, хром, никел, кадмий и олово. Това съобщават от платформата "Ние, потребителите", като се позовават на данни от регистъра на европейската система за бърз обмен на информация за доказано опасни нехранителни продукти Safety Gate. От платформата "Ние,..

публикувано на 06.10.24 в 13:12

В Кипър продължават операциите по евакуация на чуждестранни граждани от Ливан

В Кипър продължават операциите по евакуация на чуждестранни граждани от Ливан. Днес летището в Ларнака посреща нова голяма група австралийски граждани и изпраща други за родината им. Два полета пристигат днес от Бейрут в Ларнака с австралийски граждани и членове на техните семейства. Това е втората мащабна евакуация, подготвена от австралийското..

публикувано на 06.10.24 в 12:56
Професор Георги Николов

Неизвестни факти от живота на Цар Самуил бяха представени на конференция

Неизвестни факти от живота на Цар Самуил и българската държава от ранното Средновековие бяха представени на международна научна конференция в Историческия музей на град Петрич. Научният форум се провежда под патронажа на президента Румен Радев и е по повод 1010-ата годишнина от смъртта на великия български цар.  Учени от  Германия, Русия,..

публикувано на 06.10.24 в 12:27
Ивайло Иванов

Ивайло Иванов: Определянето на МРЗ трябва да е в консенсус между синдикати и работодатели

Най-добрият вариант за определяне на минималната работна заплата (МРЗ) е да има консенсус между синдикати и работодатели.  Те за съжаление са на диаметрално противоположни мнения. Има и директива на ЕС за транспониране, за да може МРЗ да е адекватна, но не върви процесът по най-добрия начин. Това каза в интервю пред БНР министърът на МТСП..

публикувано на 06.10.24 в 12:27
Андрей Янкулов

Андрей Янкулов: Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов

Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов .  Това мнение изказа пред БНР Андрей Янкулов, старши правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ), като обясни, че въпросът дали лицето да бъде с имунитет се решава от парламента или неговия председател , а съдът се произнася при вече свален имунитет , тъй като няма никакво отношение по..

публикувано на 06.10.24 в 12:14