Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Найденов: Светът се трансформира, ние изоставаме

Онези, които искат властта, да излязат с управленски екип преди вота, призова икономистът

Георги Найденов
Снимка: Борислава Борисова

Много отдавна темата икономика и икономическо развитие на България не е приоритет на управлението на държавата. Това заяви в интервю за БНР Георги Найденов, магистър по международни икономически отношения.

„Виждаме скандали, жълтини, подслушвания, сякаш целият свят се върти около това нещо. Ние не виждаме какво се задава. Трансформацията, която в момента се случва в света, ние вече започваме да изоставаме от нея. Тя ще бъде много голяма и ако не започнем ударно да се адаптираме към нея, ще съжаляваме“, посочи той.

Найденов апелира да не използваме думите усвояване и получаване на пари от Брюксел, а да говорим за трансформация.

„Онова, което трябваше да се случи 2030 година, то започна да се случва 2020-2021-ва, благодарение на пандемията. Всички процеси по модернизация и дигитализация на икономиката и всичко, което е свързано с иновации, се ускори x 3.“

Бизнесът е огледало на държавата. Тя трябва да набляга изключително много на малкия и средния бизнес, подчерта Георги Найденов в предаването „Преди всички“.

По думите му държавата не обръща внимание на малкия и средния бизнес, фокусирала се е върху големи компании, повечето големи компании у нас събират човешкия капитал заради по-добрите условия, но нямат почти никакъв принос за държавния бюджет.

„Ние от тези големи компании нямаме чак толкова много нужда.“

Трябва да наблягаме на местната икономика и на местния капитал, отколкото да търсим производства тип голям западен автомобилен завод, които не са свързани с бъдещето, смята икономистът.

За да просперира страната, тя трябва поне в един-два до три отрасъла да е европейска, световна величина, подчерта Георги Найденов. Така по думите му ще имаме догонваща функция.

Докато не поведем този разговор и не се разберем по приоритетите в икономиката, обвързани с наука и иновации, ще продължаваме да си говорим за чекмеджета и олигарси и да бъдем в Механизма за наблюдение, изтъкна той.

Георги Найденов е на мнение, че тези, които искат властта, трябва преди изборите да излязат „с екипа, който иска властта“, с проектокабинет, за да се даде предвидимост и на населението, и на бизнеса.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31