„Виждаме скандали, жълтини, подслушвания, сякаш целият свят се върти около това нещо. Ние не виждаме какво се задава. Трансформацията, която в момента се случва в света, ние вече започваме да изоставаме от нея. Тя ще бъде много голяма и ако не започнем ударно да се адаптираме към нея, ще съжаляваме“, посочи той.
Найденов апелира да не използваме думите усвояване и получаване на пари от Брюксел, а да говорим за трансформация.
„Онова, което трябваше да се случи 2030 година, то започна да се случва 2020-2021-ва, благодарение на пандемията. Всички процеси по модернизация и дигитализация на икономиката и всичко, което е свързано с иновации, се ускори x 3.“
Бизнесът е огледало на държавата. Тя трябва да набляга изключително много на малкия и средния бизнес, подчерта Георги Найденов в предаването „Преди всички“.
По думите му държавата не обръща внимание на малкия и средния бизнес, фокусирала се е върху големи компании, повечето големи компании у нас събират човешкия капитал заради по-добрите условия, но нямат почти никакъв принос за държавния бюджет.
„Ние от тези големи компании нямаме чак толкова много нужда.“
Трябва да наблягаме на местната икономика и на местния капитал, отколкото да търсим производства тип голям западен автомобилен завод, които не са свързани с бъдещето, смята икономистът.
За да просперира страната, тя трябва поне в един-два до три отрасъла да е европейска, световна величина, подчерта Георги Найденов. Така по думите му ще имаме догонваща функция.
Докато не поведем този разговор и не се разберем по приоритетите в икономиката, обвързани с наука и иновации, ще продължаваме да си говорим за чекмеджета и олигарси и да бъдем в Механизма за наблюдение, изтъкна той.
Георги Найденов е на мнение, че тези, които искат властта, трябва преди изборите да излязат „с екипа, който иска властта“, с проектокабинет, за да се даде предвидимост и на населението, и на бизнеса.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май , Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..