Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори национален събор на староселци се проведе в Силистренско

Събор в Старо село
Снимка: Незабравка Кирова

Втори национален събор на староселци се проведе в Силистренско. Тази година трябваше да е с участието на 9 населени места с името Старо село в България и още пет от Румъния, Гърция, Сърбия, Македония и Молдова.

Акцент на фестивала бе пресъздаването на традиционна българска сватба с реални младоженци.

Пет са селата у нас с името Старо село. Има и още няколко, които са с близки имена като Старосел, Староселище и Староселци.

Събор в Старо село                                  Снимка: Незабравка  Кирова

Пет са открити и в чужбина, но в празника се включиха само румънските староселци.

Друга връзка между нашите и чуждите села, освен името няма, поясни Цветанка Николова от Сдружението организатор и домакин в Старо село, Тутраканско.

Събор в Старо село                    Снимка: Незабравка Кирова

Но пък имат мото, което ги обединява - че корените на староселеца са по-силни от крилете му.

"След първия събор на Староселци, който беше изключително успешен преди две години, се оказа, че има много идеи къде може да се надгражда това мероприятие като вече в организирането се включва не само нашето Старо село като домакин, а и старите села, които бяха на първото издание на събора, също помагаха в организацията. За тазгодишното издание на събора идеята за надграждане беше да  поканим стари села от чужбина.  Успяхме да се свържем със Сърбия, Молдова, Гърция и Румъния. Но поради изключително сложната обстановка с Covid-19 пандемията не само в България, но и в чужбина на чужденците им се оскъпяваше с 90 евро за PCR", каза БНР Николова.

Събор в Старо село

Червеният воал за булките остава в сила у нас до началото на 20 век, разказа етнологът от Силистра Йордан Касабов.

"В Старо село има едно рогато забраждане. Жените ги забраждат с рога, което означава, че младата мома, булка, когато стане млада, когато мине през венчило, ѝ слагат забраждане рога. Така е прието, роднините да знаят, че тя вече не е свободна, да не я закачат".

Вълнение и радост, страх и притеснение бушуваха в младоженците Мартин и Габриела.

Те са заедно отдавна  - първо люлка, после булка, така са станали нещата при тях. Но пък се обичаме и се познаваме, казват те.

Събор в Старо село                           Снимка: Незабравка Кирова

И не е случайно, че избират църковен брак - да се врекат във вярност пред очите на Бога и пред отец Михаил от тутраканското село Шуменци, е ритуал, който за тях носи в себе си много повече сила и символика от всичко друго.

"Съчетаваме работите - полезното с приятното и така колкото повече хора, по-весело", каза Мартин.

"Вълнението е голямо и все пак нещо различно, старо, да пресъздадем и самата традиция и да се видим в по-различни дрехи", допълни Габриела.

Събор в Старо село         Снимка: Незабравка Кирова

Не липсваха и любопитните моменти  - за всички участници и гости на събора беше приготвена вкусна храна от майстори-готвачи от Старо село, Троян. В специални казани на огън къкреше телешка яхния.

А празникът показа, че българинът има нужда да се завърне към традициите и корените си, защото те са тези, които ще му помогнат да се изправи на крака в трудните моменти.

Събор в Старо село          Снимка: Незабравка  Кирова

Събор на староселци ще има и в следващите години, като вече заявка са дали и други от селата да бъдат домакини.

Събор в Старо село                         Снимка: Незабравка Кирова

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28