Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 годишно дете в Израел откри печатите на цар Соломон

Печатът на Соломом
Снимка: Феня Декало

Има ли връзка между Мадарския конник и печатите на цар Соломон. Има цяла индустрия, която „бълва“ сувенири с печати, уж копия на този на най-мъдрия цар на земята - Соломон, за който се твърди, че е можел да разговаря дори с животните. В сувенирните магазини ги продават „изпод рафта“, защото официално мистиката не се поощрява в страната на трите монотеистки религии. Печатите са амулети за всички житейски ситуации - здраве, плодородие, успехи, бизнес и домашно благополучие.

Не се отличаваха много от червените конци с всякакви сини висулки срещу уроки, които се продават на всеки ъгъл в стария град на Йерусалим.

"Цар Соломон е властвал десет века преди нашета ера и на него се е паднала честта или тежката задача да построи Първия еврейски храм в Йерусалим. Седем години е продължило строителството и заради увеличените данъци на всички жители на огромната империя, насладена от баща му Цар Давид, са избухнали редица въстания. Най-голямото е било с център Дамаск, което е довело до отделяне на земите до Голанските възвишения. Цар Соломон, който не се прославил като войн, е успял да запази останалата част от империята и дори да гарантира просперитет на жителите ѝ. Една от причините е разработването на медните и сребърни рудници и развитието на международна търговия. И за тази му дейност са изработвали печати, с които са скрепвани заповедите му, отнасяни на забележително далеч, дори за сегашните представи за разстояние. Предполагало се е, че тези печати са били конусовидни висулки, които са висели на врата на царя и на висши чиновници и на основата си са имали някакви фигурки, които означавали ранга на подписалия заповедите или са имали закодирана молитва, за успех на начинанието", каза Ефраим Леон.

Печатът с лъвовете е открило 10 годишно дете, малко преди да избухне пандемията. С майка си и баща си са били едни от последните туристи преди да бъдат закрити границите. В програмата им имало и „помощ на археолозите“. След обиколката на „града на Давид“, който е извън крепостните стени на Йерусалим, строени по времето на Османското владичество над града, и предоставената възможност да се върви през тунелите на някогашния водопровод, захранвал града, на туристите се предоставя възможност да се включат в спасителното пресяване на строителни отпадъци, свързани с реконструкция на сгради на Храмовия хълм.

"В тях не веднъж са откривани парчета от керамика още от времената на първия или втория Храм, части от стели с надписи и дори няколко златни или сребърни предмети. На 10-годишното момченце направило впечатление 16 сантиметрово камъче с необичайна форма. Оказало се висулка - амулет с изобразени на него два борещи се лъва или лъв, който дави друго животно. Един от дългогодишните работници сподели, че 10 години пресява на този обект, но до сега не се е случвало да намерят нещо толкова интересно. Момчето явно е било късметлия или заради свежия поглед му е направило впечатление нещо, което други биха отминали. Амулетът, който е на близо 3 хиляди години, вече е реставриран и ще бъде представен в музея на Израел", допълни Ефраим Леон.

Вторият печат е бил открит в Галилея и е на 1500 години, но се смята, че е реплика на съществуващ по-стар, автентичен печат. Издълбан е върху нефрит.

"Намерен е от жител на селището Това Хавива, близо до разкопките на стара синагога. Представлява триъгълна висулка с изобразен конник с куче и копие. На иврит е надписът „Бог е един и побеждава всичко“. Отличава се от по-късните, християнски икони на светците Георги или Димитър. В изображението липсва змея. От другата страна има триъгълник с вписано око в него, пронизано от стрела - заклинание срещу „лошо око“. Археолозите смятат, че оригиналът, на който това е реплика, е създаден през 8-10 в пр. н. е. Това е времето и когато първите платноходи от намиращите се тогава в границите на империята на цар Соломон са достигнали до бреговете на Черно море, където са живеели траките. Успявали са да пристанат в устията на реките, където по-късно гърците са създали своите колонии. Не се знае с какво са търгували, но не е изключено да са скрепяли договорите си с подобен вид печати".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14