Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И българските читатели могат да разлистват страниците на книгата "Чия е вината?"

Книгата "Чия е вината"
Снимка: colibri.bg

Книгата "Чия е вината?" е написана от съпругата на Лев Толстой. Тя е дръзкият отговор на София Андреевна на публикуваната през 1891 година "Кройцерова соната" на Лев Толстой, която предизвиква "земетресение" не само сред четящия свят, но и в душата на съпругата му.

Книгата излиза 100 години, след като е написан текстът, през 1994 година, и това става благодарение на изследователите от музея на Лев Толстой в Москва.

"Кройцерова соната" самият Лев Толстой описва като разказ за плътската любов и за половите отношения в семейството", каза за БНР Александра Александрова, редактор в издателство "Колибри".

По думите ѝ когато читателите посягат към книгата "Чия е вината?" не е необходимо книгата да бъде разглеждана в контекста на живота на Толстой.

"Произведението би могло да се чете извън контекста на това семейство, защото в крайна сметка се оказва, че София е изключително даровита, езикът ѝ е много цветен, пъстър, бих си позволила да кажа много нежен, защото докато се чете "Чия е вината?" по страниците пълзи едно усещане за невинно и почти детско усещане за радост, за пролет, за наивност и с напредване на четенето тази наивност претърпява различни метаморфози, сблъсквайки се с малко по-неприятни и реалистични неща в живота", допълни в предаването "12+3" Александрова. 

Според нея книгата е реверанс към любителите на руската литература.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45