"Първото решение на Европейския съд за Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) по сигнали от Румъния засяга и България, защото изяснява правната му стойност... Има още много живот в МСП. Решението отваря вратите за възраждането на механизма и показва, че той не е съвсем толкова беззъб, колкото си мислехме. Ако се окаже, че този механизъм има зъби и хапе, би могло да се приложи и към кандидатки за членство в Европейския съюз".
Мнението е на Аделина Марини, издател на сайта Еuinside, изследовател на Механизма за сътрудничество и проверка.
"За първи път Европейският съюз тълкува МСП. Този механизъм е създаден от Европейската комисия чрез две решения - за Румъния и за България. За Румъния имаше четири показателя, които да изпълни, за България - шест. С това тълкувание съдът развързва ръцете и на български съдилища, ако попаднат на дела, които са свързани с някой от шестте показателя на МСП".
Съдът на ЕС е обединил шест искания на румънски съдилища, някои от делата са заведени от НПО.
"Тълкуването на съда е много ясно - тъй като това е решение на институция на ЕС, има силата на закон... България е длъжна да изпълнява показателите... Решението на съда не задължава Комисията да отвори отново МСП за България, но поставя под въпрос доколко това решение е било оправдано. В момента Комисията не работи по МСП, но той е активен", каза Марини в предаването "Събота 150".
По думите ѝ МСП може да се разглежда и в контекста на регламента за суспендиране на еврофондове при случаи с проблеми с върховенството на закона.
"От наша страна МСП може да се използва като доказателство за проблеми с върховенство на закона, което автоматично означава спиране на еврофондове".
Интервюто с Аделина Марини можете да чуете в звуковия файл.
Управляващата коалиция в Румъния започва процедура за освобождаване от поста на председателя на Постоянния избирателен орган Тони Гребла, съобщават медиите в северната ни съседка. Решението идва по инициатива на най-голямата партия в коалицията Социалдемократите. Сред мотивите за решението са доклада на Сметната палата, констатиращ лошо..
За срещата на Доналд Тръмп с Еманюел Макрон зависи кого питате. Ако са поддръжниците на Тръмп, с опорните точки от Белия дом, Макрон е поредният лидер, който засвидетелства уважение към Тръмп , идва да се съобрази с него. Ако слушате противниците, Макрон е ужасен от това, което прави американският президент и идва да се увери. Така..
Кремъл предложи на Вашингтон съвместно изследване на залежите на редкоземни метали в Русия. Стана ясно също, че Европейският съюз може да предложи свое споразумение по въпроса. Освен съвместното изследване на ценните залежи руският президент Владимир Путин предложи и доставката на алуминий за американския вътрешен пазар, като очерта по този..
Изложбата " 90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията. Експозицията е с фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК , озаглавен..
На първи март от 19.30 в Топлоцентралата ще бъде официалната премиера на документалния филм "Балканска черна кутия" с режисьор Цветан Драгнев. Документалният филм е посветен на Никола Груев - известен на меломаните като Котарашки , по професия архитект, но открил своята най-важна мисия и като музикант. Kottarashky представя..
Разходите за отбрана на Обединеното кралство ще се увеличат до 2,5% от БВП до 2027 г., докато бюджетът за чуждестранна помощ ще бъде намален, обяви британският премиер Киър Стармър преди срещата му с Доналд Тръмп. В неочаквано изявление в парламента Стармър каза, че разходите за отбрана ще бъдат увеличени от сегашните 2,3%, което означава..
Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е отклоняване на вниманието от важните проблеми , защото подготовката, която видяхме, свързана с тази..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...