От Конфедерацията на българския туристически бизнес преди дни настояха за равностойно третиране на всички организации. Те искат и защита на принципите на свободната конкуренция и равнопоставеност на всички организации по отношение на заплащането на авторските права.
Близо 120 представители на общините се включиха в семинара, организиран от Музикаутор и Българската хотелиерска и ресторантьорска организация за ролите на общините в процеса на прилагане на Закона за авторското право и сродните му права. Големият интерес е обусловен от функциите, които имат общините по прилагането на законовите разпоредби за легално използване на музика в търговските и туристически обекти, както и на активността на общините като организатори или домакини на културни събития.
„На контрол подлежат всички обекти, които ползват музика, като част от техния бизнес модел – салони за красота, търговски центрове, фитнес – салони, барове, ресторанти и други“, посочи пред БНР Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор, организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права.
„Държавата сега се активира във връзка с редуцирането на Covid мерките, естествено е да има активен контрол.
„Според закона за авторските права се изисква да има писмено разрешение, дадено предварително на обекта – тоест говорим за лицензия, договор, който е сключен с Музикаутор относно авторските права. Това вече може да стане и по електронен път“, поясни още Димитров.
"Когато се влезе на платформата musicpro.org и генерират своя договор, своя лиценз, те получават един специален стикер с баркод, при сканирането на който става ясно, че обектът е с действащ договор".
Министерство на културата съвместно с Националното сдружение на общините провеждат обучение за общинските инспектори и кметовете как да се поверяват обектите за наличие на лицензи с Музикаутор.
"Ние не сме противници, ние работим за една кауза - това е спазването на закона и това да доведе до възможността българските творци да могат да получават възнаграждение за своя труд", коментира в „Хоризонт до обед“ Сава Тихолов, началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в община Балчик.
"Много добро беше обучението, но ние общините се явяваме контролиращи и контролирани. Но ние нямаме капацитета, конкретно в община Балчик, да се обхванат всички обекти. Ако трябва да се спази законът, трябва да се помисли за нещо работещо", поясни Тихолов.
Когато контролът на обектите се извръшва от Министерство на културата, приходите от глобите отиват в държавия бюджет и фонд "Култура", когато проверките са от общините - средствата отиват 50 на сто в общините, за културни дейности, а 50 на сто отново в националния бюджет.
Още по темата в звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..