Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нощен Хоризонт" пътува с родопската теснолинейка Септември-Добринище

Кристиан Ваклинов: Политиците никога няма да се заинтересуват от малкия човек в планината

Кристиан Ваклинов и Спас Крайнин
Снимка: БНР

В предаването "Нощен Хоризонт" на 21 юни екипът ни предприе едно магично пътуване в ефира на програма "Хоризонт". Наш екскурзовод по жп линията Септември-Добринище беше Кристиан Ваклинов, момчето, което спаси от закриване единствената съществуваща теснолинейка у нас.

Заедно "пропътувахме" целия маршрут с обща дължина 124,7 км.  По пътя си минахме през живописното дефиле на Чепинска река. Минахме през най-високата гара на Балканския полуостров - гара Аврамово, на 1267 м. над морското равнище. От там по поречието на река Места "достигнахме" до полите на Пирин, където приказното ни пътуване завърши на крайна гара Добринище.



В предаването Кристиан Ваклинов разказа, че още от малък родителите му го водили на гара Пазарджик, за да гледа пристигащите и заминаващи влакове. Споделя ни, че може би там, в ранните детски години, се е родила любовта му към железницата. Ясно си спомня часа по "Свят и личност" в гимназията, когато започва да пише проект за теснолинейката и така се ражда идеята да спаси от закриване родопското влакче.

Инженерно чудо е жп линията Септември-Добринище, реализирано благодарение на усилията на много хора, но едно име се откроява в 100-годишната история на теснолинейката. Името на инж. Стоян Митов, който проектира линията през 1920 г. И до днес проектът му е символ на смелост и гениалност заради трудния географски терен, който отказва първите няколко инженера поканени да се захванат с тази нелека задача.

Подробности чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06