Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мехди Мотахарния: Антииранските санкции могат да бъдат облекчени, но не и напълно отменени

Ебрахим Раиси
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иранският политолог Мехди Мотахарния, преподавател в Ислямския свободен университет в Техеран, коментира наследството на Хасан Рухани, бъдещата икономическа политика на новоизбрания президент Ебрахим Раиси, ниската избирателна активност и очакванията от преговорите по ядрената програма, които текат във Виена. 

Крайният консерватор Ебрахим Раиси спечели президентските избори в Иран с близо 62 процента от гласовете. Раиси идва на власт в трудни времена за Иран, който се стреми да запази ядреното споразумение със западните сили и да се отърси от американските санкции с видим отпечатък върху икономиката на страната. 

Какво е състоянието на иранците след ‌8 години от управление на Рухани? Какво е наследството на правителството на Рухани за икономиката и международните отношения? 

Всички иранци страдат от бедността и икономическата нестабилност. Първият кабинет на президента Рухани успя да постигне ядреното споразумение между Иран и шестте световни сили и така имаше увеличаване на икономическия растеж. Последвалата обаче по-късно реакция на опозицията и оттеглянето от споразумението на Доналд Тръмп доведоха до икономическия спад и обезценяване на националната валута. Инфлацията и рецесията се комбинираха, а кризата с коронавируса влоши ситуацията. Сега администрацията на Джо Байдън изглежда работи усилено, за да възобнови ядреното споразумение във Виена. Но трябва да се каже, че това е началото на дълъг период. 

В момента Иран и P5 + 1 са във Виена и обсъждат възобновяването на ядрена сделка. Каква роля ще играе правителството на Ибрахим Раиси в отношенията на Иран със световните велики сили като САЩ, Великобритания, Европейския съюз, Русия и Китай? 

Външната политика не е в ръцете на президента. Той е ръководител на изпълнителната власт, а външната политика се провежда от лидера. Ибрахим Раиси е в съдебната система от началото на Ислямската република и няма опит на дипломатическата сцена. Той има проблеми с правозащитните организации и наложени санкции от Съединените щати. Някои смятат, че присъствието му в разговорите ще смути преговорите по ядреното споразумение. 

Все пак каква е Вашата прогноза за изхода на преговорите във Виена?

Планът за връщане на Съединените щати и Иран към ядрена сделка е направен по времето на Рухани. Началото на преговорите е с разрешението на върховния лидер на Иран, а целта е да се постигне отмяна на всички санкции срещу страната. Изглежда, че администрацията на Джо Байдън се опитва да разшири обхвата на официалните преговори с Техеран и да Иран да се върне към пълно изпълнение на споразумението. В този смисъл преговорите в момента са изправени пред много предизвикателства въпреки съществуващия оптимизъм. 

От известно време Иран иска да има отношения със света, основани на взаимност и на условия, поставени от Техеран. Но от друга страна останалите държави следват целите си. Ислямската република се опитва да увеличи ролята си в региона и да използва тази сила, за да повлияе на международната система. 

Иран се опитва да окаже по-голям натиск върху съперниците си като укрепва отношенията си с групи в региона, близки до идеологията на Ислямската република.

Завръщането на Иран в международната общност и други международни организации е функция от договореностите с Вашингтон. Според мен случаят между Иран и Съединените щати не може да приключи скоро. Санкциите могат да бъдат облекчени, но не всички ограничения ще бъдат отменени.

Твърди се, че икономиката е най-големият проблем на иранците днес. Съществува и мнение, че Рухани е било начело на правителство, което толерира средната класа и бизнеса. Каква трансформация ще предприеме Ибрахим Раиси в икономическата политика? Решаването на икономическите проблеми на Иран в Иран или извън него - в контекста на международните отношения?

Икономиката беше най-важният въпрос на изборите за президент през 2021 година. Кандидатите говориха за задоволяването на най-основните нужди на хората, преди да стане дума за икономика. В страната трябва да се прилага икономическа програма, за да се възприеме ефективен модел на развитие, подходящ за социалната и икономическа структура на държавата.  Иранската икономика трябва да реши проблемите си с международната система. Трябва да се промени стратегията за поведение в тази посока, но дали ще бъде направено? Имам съмнения.

Интервюто с Мехди Мотахарния можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди балотажа в Полша: Митинги на двамата претенденти

Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното шествие беше в подкрепа на кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерален столичанин, който подкрепя правото..

публикувано на 25.05.25 в 16:59

Заместник-директорът на полицията ще бъде преместен на по-ниска позиция

МВР е обявило обществена поръчка за 30 000 икони, лепящи се на стъклата на автомобили, с цел да пазят децата по пътищата. Освен иконите, е предвидено да бъдат доставени и 50 хиляди балона, 15 хиляди плажни топки и 30 хиляди химикалки. Предвидено е поръчката да бъде финансирана от Фонда за безопасност на движението по пътищата.  В същото време БНР научи,..

публикувано на 25.05.25 в 15:56

Дъждът ще донавреди на черешовата реколта в Кюстендилско

Дъждът, който и в Кюстендилско не спира второ денонощие, ще доновреди на черешовата реколта в региона, която на места ще е нулева след измръзванията през април, коментираха аграрни специалисти. От влагата оцелелите на места плодове може да загният или да бъдат нападнати от гъба. Дъждът ще навреди на оцелелите плодове и е необходимо пръскане на..

публикувано на 25.05.25 в 15:45
Сградата на Федералния резерв на САЩ

САЩ се отказват от едноцентовите монети

След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена. Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед,..

публикувано на 25.05.25 в 14:02

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница - за вторник е насрочена среща с представители на фондация "За доброто", която събира средства по реализацията на проекта "Светулка", каза за БНР кметът на града Първан Дангов. За цялостния ремонт на отделението са необходими около 650 хил. лева, набирането на средствата..

публикувано на 25.05.25 в 13:36

Над 100 ракети са изстреляни по градоносния облак над Сливенско и Ямболско

Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност...

публикувано на 25.05.25 в 13:27
Освободени руски военнопленници.

Киев и Русия размениха по 303 военнопленници

Близо 300 дрона и около 70 ракети е използвала Русия при атаките срещу Украйна тази нощ. 12 души са загинали и над 60 са били ранени. Трима души са загинали и 10 са били ранени в Киевска област, съобщи областният управител Микола Калашник. 11 души са пострадали при атаките в Киев. Нанесени са щети на граждански обекти в три района на..

публикувано на 25.05.25 в 13:05