"80-годишнината от началото на нападението на Съветския съюз от хитлерофашистка Германия носи със себе си важно послание - ако оставим на политическите, на историческите процеси да се развиват, както ги диктуват политическите касти, ако отдалечаваме народната воля от тях, то винаги ще съществува огромния риск от повтарямеост. Днес имаме твърде много индикации, които кореспондират със ситуацията в Европа с навечерието на Първата световна война и годините между двете Световни войни".
Това каза пред БНР проф. Захари Захариев, организатор на международна конференция на тема "Народната дипломация като фактор за развитие на диалога, разширяване на международните социално-икономически отношения, укрепване на сигурността и стабилизиране на мира на Земята".
Форумът ще се проведе на 25 и на 26 юни в БАН и е свързан с годишнината от началото на нападението на Съветския съюз от хитлерофашистка Германия.
В предаването "12+3" проф. Захариев подчерта, че светът не е толкова склонен да се поучава от собствената си история.
"Младите поколения едно след друго се събуждат с друго усещане за своето бъдеще и с друга претенция по отношение на онези, които трябва да говорят от тяхно име и да ги управляват. Има жизненост в демокрацията, има живот в гражданското общество".
Интервюто с проф. Захари Захариев можете да чуете в звуковия файл.
В Кипър започва изпълнението на програмата за финансова помощ за младите майки, съобщи социалното министерство. Това е една от правителствените мерки за борба с острата демографска криза в страната. По 200 евро на месец допълнително ще получават майките, които раждат първото си дете, преди да навършат 30-годишна възраст, предвижда новата мярка...
Американският президент Доналд Тръмп пристигна обратно в САЩ след второто си държавно посещение в Обединеното кралство. По време на полета в разговор с журналисти се похвалил, че е убедил крал Чарлз Трети да не кани на държавния прием в Уиндзор кмета на Лондон Садик Хан. Враждата между Доналд Тръмп и Садик Хан не е от вчера, тя датира от..
В Париж кацна първият граждански полет от лондонското летище "Хийтроу" с мигрант на борда, прекосил Ламанша с малка лодка, съгласно споразумението между Великобритания и Франция за депортиране. Британското правителство оповести в началото на седмицата, че всеки ден с граждански полети до Париж ще бъдат извеждани мигранти по схемата "един влиза,..
Полковник Християн Христов е назначен с президентски указ временно изпълняващ длъжността директор на служба "Военна полиция" до назначаване на титуляр, което трябва да стане след не повече от една година. Полковник Христов беше заместник на досегашния директор на "Военна полиция" бригаден генерал Ивайло Сотиров. Генерал Сотиров е освободен от военна..
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева е предложила днес на изпълнителният съвет на Фонда да одобри за неин първи заместник Даниел Кац, съобщиха от МВФ. Кац в момента е началник на кабинета на министъра на финансите на Съединените щати Скот Бесънт. Участвал е в развитието на икономическото партньорство на..
Жители на столичния квартал "Дружба-2" протестираха срещу планираното за следващите 3 месеца спиране на парното и топлата вода в този жилищен район. В сряда от "Топлофикация-София" обявиха на интернет страницата си, че от 2 октомври започва ремонт на 10-километрови топлопроводи, който е абсолютно наложителен заради амортизацията на построената..
Транспортната комисия в парламента прие на второ четене изменения в Закона за гражданското въздухоплаване. Забранява се експлоатацията на дронове в охраняемите граници на гражданските летища. При нарушаване на забраната безпилотното средство се принуждава да кацне или се отстранява. В законовите текстове е записано още, че се забранява..
"Честит празник на всички, които обичат София. Аз съм от хората, които много обичат София. Трябва да обичаме града си" . Така певицата Богдана..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
Управлението на водите в България страда от дефицит на експертиза. Това заяви пред БНР кметът на град Троян и зам.-председател на Националното..