Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пет години след референдума, на който британците гласуваха за излизане от Евросъюза

Лондон дава 28-дневно предизвестие за кандидатстване за статут на уседналост

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Десетки хиляди граждани на ЕС, живеещи в Обединеното кралство, ще получат официално 28-дневно предизвестие, ако не са успели да подадат заявление за статут на уседналост след Брекзит в рамките на една седмица. Предупреждението е от правителството в Лондон. Официално срокът изтича на 30 юни.

Темата е актуална точно пет години след референдума, на който британците гласуваха за излизане от Евросъюза.

От Министерството на вътрешните работи съобщиха, че хората с основателни причини да не спазят срока ще могат да попълнят молбите си по-късно в рамките на тези 28 дни.

В предизвестието ще бъдат информирани европейските граждани, че ако не подадат молби, рискуват да понесат последиците, които включват загуба на правата им за работа и помощи.

Седмица преди изтичането на крайния срок Хоум офис удвоява усилията си новината да стигне до онези, които не знаят за промяната на правилата, сред които са уязвими групи като възрастни хора и деца в домове за социални грижи.

Напоследък има голям прилив от заявления – по около 12 000 дневно, но отговарящият за имиграцията министър Кевин Фостър заяви за  медиите, че удължаването на крайния срок, за което по-рано бяха отправени призиви, не е решение на проблема.

Той обаче допълни, че на гражданите на ЕС, които са пропуснали крайния срок, няма да бъдат прекъснати внезапно социалните помощи от 1 юли и обеща Хоум офис да прояви „гъвкавост и снизходителност“.

5,6 милиона заявления за статут на уседналост са получени до този момент, някои от които са повторно кандидатстване. От Хоум офис признаха, че има натрупване от около 400 000 заявления, които вероятно ще бъдат обработени до края на лятото.

Най-много молби са подадени от поляци – 975 000, следвани от румънците с 918 000.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предупредителните стачни действия на служители в БНТ се отлагат

Предупредителните стачни действия на служители в Българската национална телевизия се отлагат – това съобщиха за БНР от стачния комитет. В края на миналата седмица оттам заявиха готовност за такива действия от утре, но с уточнението, че дали ще се случат, ще зависи от насрочената за днес среща с генералния директор Емил Кошлуков. Служители на БНТ..

публикувано на 23.09.25 в 17:45

Датските власти не посочиха конкретен заподозрян за прелитането на дронове над летището в Копенхаген

Властите в Дания обявиха, че снощното прелитане на дронове над летището в Копенхаген представлява "най-сериозната атака" по критичната инфраструктура на страната до този момент. Но се въздържаха от посочване на конкретен заподозрян.  Руската страна отрече всякаква съпричастност, съобщават Ройтерс и Франс прес.  Дроновете над летището в..

публикувано на 23.09.25 в 17:39
Заместник-кметът на столицата Никола Лютов в СОС, вдясно е председателят Цветомир Петров.

Зам.-кметът на София Никола Лютов не възнамерява да подава оставка

Заместник-кметът с ресор "Строителство" в София Никола Лютов заяви, че няма да подава оставка. Тя бе поискана от жители на "Горубляне", които вчера затвориха за движение бул. "Цариградско шосе". Според тях Лютов е замразил важни за населеното място инфраструктурни проекти. Протест на жителите на столичните квартали "Дружба 2" и..

публикувано на 23.09.25 в 17:34

Президентството призова за изясняване на случая със задържането на българина Любомир Киров в Украйна

Президентската институция изпрати писмо до Министерството на външните работи, с което призовава за изясняване на случая с насилственото задържане на българския гражданин Любомир Киров в Украйна и за информация за предприетите от министерството действия, съобщават от пресцентъра на държавния глава. По-рано днес председателят на..

публикувано на 23.09.25 в 17:22

Пощенска банка - новата обслужваща банка на Столичната община

Столична община подписа договор за обслужваща банка с Пощенска банка.  Досегашният партньор – Общинска банка, с която Общината работи близо три десетилетия, взе решение да прекрати обслужването на сметките. Това наложи провеждането на процедура за избор на нова банка, която да поеме управлението на средствата на Общината с предвидимост,..

публикувано на 23.09.25 в 17:16

Правителството преобразува част от държавните предприятия, Тотото става ЕАД

Правителството преобразува с решение част от държавните предприятия, създадени със специални закони. Предвидено е в срок от 36 месеца органите, които упражняват правата на държавата в тях, да предприемат действия по преобразуване.  Сред държавните предприятия, които ще се преобразуват, е  "Български спортен тотализатор"  - единствения..

публикувано на 23.09.25 в 17:02

Разкриха измамна схема с криптовалути за над 100 млн. евро в цяла Европа

Европейските власти пресякоха схема за измами с криптовалути, продължаваща от години и засегнала над 100 души, които са изгубили най-малко 100 милиона евро. Това съобщи днес Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст) . По искане на испанските и португалските власти, Евроюст координира..

публикувано на 23.09.25 в 16:53