Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Борислав Борисов: Експертна група ще прецизира последните промени в ЗУТ

Проф. Борислав Борисов
Снимка: Ани Петрова

Започна обсъждане на последните промени в Закона за устройство на територията, които скандализираха участници в строителния и инвестиционен процес, но пък бяха инициирани и подкрепени от Столичната община, която многократно е имала проблеми с недостъпни за хората улици.

„Ние приехме поканата за разговори по темата със служебния министър на Министерството на регионалното развитие – архитект Виолета Комитова, да се създаде експертна работна група, която да направи анализ на промените в ЗУТ, обнародвани досега, както и други проблемни казуси и да излезем вече с конкретни промени в ЗУТ за в бъдеще, за следващото Народното събрание“, каза пред БНР архитект проф. Борислав Борисов, заместник – председател на Камарата на архитектите в България.
Разпоредбите, които ще подлежат на преразглеждане, са свързани с прилагането на изискванията за регулация, временни и поставяеми обекти, озеленяване и други.

Преди месеци, когато президентът Румен Радев наложи вето върху промени в ЗУТ, архитекти и геодезисти алармираха, че промените са своеобразен препъникамък за инвестиции в ново строителство. За първи път всички гилдии - архитекти, инженерите в инвестиционното проектиране, инженери - консултанти и геодезисти, и от Съюза на архитектите, се обединиха срещу промените в ЗУТ.

„Министър Комитова пое лично ангажимента да координира работата на експертната група, като ще огледаме само най-неотложните предложения. Регулацията, вследствие на която се развиват нашите населени места, я разглеждаме като първа и непърва - първата регулация е така организирана в нашето законодателство, а и в света, че общините имат право безвъзмездно да придобиват до 25 на сто е за България, от площта на всички поземлени имоти, които са в рамките на съответния ПУП. Това условие не важи за последващи регулации. Това е например, ако една улица се окаже в частни ръце и хората не могат да стигнат до имотите си, поясни архитект Борисов.

"Всички отчуждителни процедури, които се предвиждат при последващи регулационни планове, са задължение на съответната община. И тук възникна противоречието, което засяга всички общини, че ще се засегнат много поземлени имоти, попадащи под новата регулация", посочи още експертът.

В срок до 28 юни браншовите организации трябва да представят в министерството своите предложения за прецизиране на тези и други разпоредби от закона. Експерти на министерството ще ги обобщят, след което ще се състои нова среща за разглеждане на конкретни текстове. След преминаване на необходимите подготвителни процедури, предложенията за промяна на закона ще бъдат подложени и на обществено обсъждане.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59