Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Борислав Борисов: Експертна група ще прецизира последните промени в ЗУТ

Проф. Борислав Борисов
Снимка: Ани Петрова

Започна обсъждане на последните промени в Закона за устройство на територията, които скандализираха участници в строителния и инвестиционен процес, но пък бяха инициирани и подкрепени от Столичната община, която многократно е имала проблеми с недостъпни за хората улици.

„Ние приехме поканата за разговори по темата със служебния министър на Министерството на регионалното развитие – архитект Виолета Комитова, да се създаде експертна работна група, която да направи анализ на промените в ЗУТ, обнародвани досега, както и други проблемни казуси и да излезем вече с конкретни промени в ЗУТ за в бъдеще, за следващото Народното събрание“, каза пред БНР архитект проф. Борислав Борисов, заместник – председател на Камарата на архитектите в България.
Разпоредбите, които ще подлежат на преразглеждане, са свързани с прилагането на изискванията за регулация, временни и поставяеми обекти, озеленяване и други.

Преди месеци, когато президентът Румен Радев наложи вето върху промени в ЗУТ, архитекти и геодезисти алармираха, че промените са своеобразен препъникамък за инвестиции в ново строителство. За първи път всички гилдии - архитекти, инженерите в инвестиционното проектиране, инженери - консултанти и геодезисти, и от Съюза на архитектите, се обединиха срещу промените в ЗУТ.

„Министър Комитова пое лично ангажимента да координира работата на експертната група, като ще огледаме само най-неотложните предложения. Регулацията, вследствие на която се развиват нашите населени места, я разглеждаме като първа и непърва - първата регулация е така организирана в нашето законодателство, а и в света, че общините имат право безвъзмездно да придобиват до 25 на сто е за България, от площта на всички поземлени имоти, които са в рамките на съответния ПУП. Това условие не важи за последващи регулации. Това е например, ако една улица се окаже в частни ръце и хората не могат да стигнат до имотите си, поясни архитект Борисов.

"Всички отчуждителни процедури, които се предвиждат при последващи регулационни планове, са задължение на съответната община. И тук възникна противоречието, което засяга всички общини, че ще се засегнат много поземлени имоти, попадащи под новата регулация", посочи още експертът.

В срок до 28 юни браншовите организации трябва да представят в министерството своите предложения за прецизиране на тези и други разпоредби от закона. Експерти на министерството ще ги обобщят, след което ще се състои нова среща за разглеждане на конкретни текстове. След преминаване на необходимите подготвителни процедури, предложенията за промяна на закона ще бъдат подложени и на обществено обсъждане.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32