Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антон Пулийски:

Пред нас е ново предизвикателство - комбинациите между нововъзникващи технологии

Пет български организации официално заявиха готовност да си сътрудничат за развитие на технологиите на изкуствения интелект у нас . “Клъстер Изкуствен интелект България”, Фондация “ЛИБРе”, “Обединено дрон общество”, “Биотехнологичен и здравен клъстер” и „Клъстер за интеграция на нововъзникващи технологии” си подават ръка с цел създаване на по-добра комуникационна среда в сектора.

Антон Пулийски, председател на „Обединено дрон общество“ и инициатор за това сътрудничество, заяви, че в България започват няколко проекта за насърчаване на взаимодействието между образованието и бизнеса, като се търси по-добро разбиране на конкретните изисквания при подготовката на кадри. Той даде пример с проекта Drones and AI Labs, който предвижда през следващата учебна година да бъдат стартирани лаборатории в няколко ключови университета у нас. В него пилотно ще се включат и компании, които искат да разберат дали това е доброто решение за тях. 

Правна рамка
По отношение на прилаганата регулация в областта на изкуствения интелект, Пулийски е на мнение, че тя трябва да бъде леко адаптирана към новата реалност, като от реактивна, тя трябва да стане проактивна. Правните и етични правила са необходимост, защото създават „сигурна зона“, която ще допринесе за повече доверие на хората в технологиите.

Рискове и ползи

Експертът отбеляза, че рисковете и ползите от комбинацията дронове и изкуствен интелект растат непрекъснато, което се обяснява с това, че и двете технологии стават все по-достъпни, както и с възможността те да се прилагат с доста по-малко сили и познания, отколкото преди време. Трябва да сме наясно, че тепърва ще бъдем поставени пред ново предизвикателство при комбинацията между различни възникващи технологии, и то не само изкуствен интелект и дронове, а IoT - интернет на нещата, роботи, cloud решения, VR и XR и всички други форми на някаква реалност, подчерта Пулийски.

Повече за развитието на българската екосистема за изкуствен интелект, подобряването на комуникационната среда в сектора и актуалните правила за управление на дронове чуйте от Антон Пулийски в 11-ия епизод на подкаста "Черната кутия".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20