Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брошура описва правата на командировани български работници в Германия

Сезонен работник сред насаждения с аспержи в Дуденхофен, край германския град Шпайер.
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Трудовите права на командированите български работници в Германия са описани в специална брошура озаглавена „НА ГУРБЕТ“, подготвена от Главната инспекция по труда.

Специално внимание е обърнато на секторите строителство, транспорт и социални грижи.

Най-важното, което трябва да знаят заминаващите на работа в режим на командирова, е, че в Германия и за тях важат минималните условия на труд, валидни за месните работници, без да се допуска особено третиране.

Освен че в брошурата всеки може да се запознае с минималните трудови стандарти за плащане, почивки и други, в нея са събрани контактите на всички институции и консултативни центрове, в които всеки командирован българин в Германия може да потърси помощ при нарушени права, при това на родния си език.

Нина Христова от Главната инспекция по труда:

„Трудовото законодателство във всяка провинция има своята специфика. Дори при нас да се обадят тук на горещия телефон за българи, работещи в чужбина, ние отново търсим съдействие на колегите в Германия и доста случаи сме решили“.

От инспекцията са категорични, че още преди да заминат на работа в Германия командированите трябва задължително да имат в писмен вид условията на труд, да разполагат с данните на работодателя, при който ще работят, разбира се да имат и трудов договор с условията.

„Когато те тръгват, без да им са предоставени от работодателя необходимите документи, винаги трябва да имат едно наум за коректността на този работодател“, каза Нина Христова.

В брошурата „На гурбет“ има така наречения чек лист с лесни въпроси и на базата на отговорите всеки може да прецени дали има нещо съмнително в неговото командироване в Германия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекордно ниски температури се очакват в Кипър

От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене.  Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..

публикувано на 20.02.25 в 05:09
Киър Стармър

Киър Стармър защити Володимир Зеленски

Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..

публикувано на 20.02.25 в 01:57

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04