Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чехия се изправя след торнадото

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Извънредното положение остава в сила. Засегнатите малки градчета и села осъмват вече втори или трети ден много работно. Всички усилия са насочени към възобновяване на основните функции на тези населени места. На място продължават да бъдат специалисти – пожарникари, военни с тежка техника и стотици доброволци. Нещата са вече под контрол, стабилизирани са, хората имат къде да спят. Възобновява се енергоподаването.“ Това разказа пред БНР Веселин Вачков, главен редактор на чешкото издание „Лидове новини“ броени дни след торнадото, което порази страната. Бедствието причини смъртта на 6 души, има и много ранени.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Районът, който бе ударен от торнадото, е земеделски. Наричат го овощната градина или лозето на Чехия. Там се намират едни от най-важните изби, отбеляза Вачков.  

Реколтата е много силно повредена. Лозята не могат да се възобновят дори в рамките на една година. За икономиката на Чехия това няма кой знае какво значение. Чехия е преди всичко промишлена държава, но по-скоро това е силен удар за местната икономика на Южна Моравия, която зависи именно от производството на хранителни стоки и от туризъм. Това са живописни градчета и селца, които през летния период стават център на местния туризъм.“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хората без дом ще бъдат стотици, посочи още Веселин Вачков.

Финансовият министър е пояснил, че държавата ще подпомогне пострадалите със сума, равна на около 400 000 лева на семейство.

Важно е финансовите средства да дойдат колкото се може по-бързо, изтъкна журналистът.

„Натискът в момента и на обществеността, и на медиите, и на многото доброволци е именно държавата да помогне колкото се може по-бързо да бъдат осигурени средствата. За да не се получи тази ситуация, че след месеци или след година все още ще има хора, които не са се върнали към нормалния си начин на живот.“

Глътка радост за пострадалите райони от природното бедствие райони е била вчерашната победа на Чехия над Нидерландия на Европейското първенство по футбол. Хората в засегнатите от торнадото зони са гледали мача, използвайки ток от подвижни генератори, каза още Вачков. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият  празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38