Необятният космос слезе на земята във Велико Търново с космически демонстрации и астро работилници пред музей „Възраждане и Учредително събрание“. Космическият устрем на Европа през мисиите на Европейската космическа агенция показа Пловдивският природонаучен музей в партньорство с Регионалния исторически музей в старопрестолния град.
„Космическото пространство не е изследвано, все още има много какво да се научи от него. Младите, бъдещи изследователи на космоса ще се запленят. Във Велико Търново, за съжаление, нямаме обсерватория, нямаме астрономически екип, който да се занимава с тази наука и тези наши събития с Планетариума и Природонаучния музей в Пловдив ще стане много интересно за тях“, каза за БНР Илия Вълев, уредник във Великотърновския музей.
И стана интересно, защото паркът пред музея във Велико Търново се превърна в образователни работилници, свързани с небесните тела, с космическите апарати и с най-емблематичните мисии на Европейската космическа агенция. Любителите на астрономията можеха да пресъздадат действителната форма на земята. Каква е тя – разказва Яна Георгиева, уредник в зала „Планетариум“ на Природонаучния музей в Пловдив:
„Истинската форма на Земята всъщност се нарича геоид. Това е повърхността на един идеален океан без приливите и отливите, образуван само от гравитацията. Това е действителната форма на Земята, която не е абсолютно кълбо, а си има височини, низини и е много интересно да се види какво представлява. Децата в една от работилниците изработват този модел, както и различни планети от Слънчевата система с пластилин“.
Любопитен кът за малки и големи беше едно кантарче, на което всеки можеше да измери теглото си и умножавайки по определен коефициент да разбере на коя планета колко килограма би тежал, разказва Светлозара Казанджиева от Природонаучния музей:
„На Венера сме най-леки, докато на Меркурий сме най-тежки, така че повечето дами предпочитат да се теглят на Венера, защото там пет килограма винаги ги сваляме от раз. За дамите най-приятно ще бъде на Венера да се претеглят“.
Сред най-нетърпеливите участници в образователните космически работилници бяха учениците от клуба по астрономия в Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Космосът е мечта за Ива Георгиева от 11 клас:
„В нашия клуб се занимаваме с изучаване на космоса, на вселената, на звездите и всички неща, които са свързани с това. Изключително е интересно, защото смятаме, че е много важно да опознаваме освен земята и това, което е отвъд нея. Много деца като малки са си мечтали да бъдат астронавти и да посетят луната, Марс и дори да открият други планети и това е една мечта, която се запазва при някои, особено при нас. Със сигурност би било много интересно. Това би било преживяване, което ще се помни за цял живот“.
С космическа програма учениците търсят астероиди по проект на НАСА, посочи Виктор Бонджолов, който също е от клуба по астрономия и разказва какво допълнително е научил извън написаното в учебниците:
„Какво се случва като изгаснат звездите – превръщат се в свръх нова. Слънчевите затъмнения са много интересни. За извънземните, защото не само тук има живи индивиди, има навсякъде, което е уникално“.
Доцент Камен Козарев от Института по астрономия към Българската академия на науките демонстрира как се образуват кометите в космическото пространство:
„Кометите произхождат от началото на Слънчевата система и те основно се състоят от лед, има амоний, малко алкохол, силикати и други малки съставки и пресъздаваме какво представлява една комета. Те носят много интересна информация какво е представлявала Слънчевата система в своето създаване“.
Велико Търново беше третият град от космическите демонстрации на Пловдивския природонаучен музей по проект, финансиран от Европейската космическа агенция. Предстои астро образователни събития да се проведат в още 7 града сред които Варна, Бургас, Димитровград, Габрово.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..