Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посетителите на фестивала „Средновековен Търновград: Трубадури“ видяха изкуства и войнски умения

Фестивал „Средновековен Търновград: Трубадури
Снимка: „Международен Средновековен фестивал“

Крепостта Царевец във Велико Търново отново се върна в славните времена на Средновековието. На международния фестивал „Средновековен Търновград: Трубадури“ посетителите видяха демонстрации на бита, занаятите, изкуствата и войнските умения на българите от епохата на XII-XIV. Беше представен средновековен куклен театър, огнени спектакли и концерти с музиката на трубадурите.

Снимка:„Международен Средновековен фестивал“

Групи за исторически възстановки и свободни реконструктори от Украйна, Румъния, Сърбия и България пренесоха посетителите в крепостта Царевец в славната и загадъчна епоха на Средновековието и ги срещнаха с поетичния и музикален талант на странстващите музиканти – трубадурите и техните атрактивни представления. Тази година различното във фестивала беше музиката на странстващите музиканти и разказвачи - трубадурите, разказва Нелина Църова, директор на дирекция „Култура“ в община Велико Търново: 

Музиката винаги е била важна и съществена част от ежедневието на всички хора, независимо от епохата. Тази година фестивалът е посветен на музиката, на развлеченията, защото трубадурите не са само певци. Те са хора, които разказват истории, споделят новини. Те са хората, които митологизират дадени случки. Те са тези, които разказват по художествен, интересен, украсен начин дадено историческо събитие, за което са чули или са били по случайност свидетели. Ролята на трубадурите в средновековния свят е изключително важна

Даниел Ангелов и съпругата му Кристина

Аз съм Даниел Ангелов от групата „Летящите номади“. Сформирахме тази група 2018 година с жена ми. Стилът е етно, фюжън, експериментална музика. Аз свиря на пиринската тамбура, а жена ми Кристина свири на даф, това е древен ирански барабан“.  

Бойните турнири и битки с тежковъоръжени войни под жарещото слънце в крепостта на царете от династията на Асеневци бяха една от акциите на международния фестивал „Средновековен Търновград: Трубадури“. 

Казвам се Методи Навущанов, председател на регионален клуб „Традиция“ в Панагюрище. Панагюрският клуб участва с четирима войни, които вземат участие в бойните сцени. За войните от Средновековието е характерно, че снаряжението, оборудването е било много специфично, доста атрактивно. Болшинството е хладно оръжие, там се изискват особени умения за водене на двубой, за водене на бойни действия. Тези умения са се култивирали в Средновековието и в древността с продължителни и изнуряващи тренировки“.

Снимка: „Международен Средновековен фестивал“

Повече от 150 реконструктори на исторически събития като в истинска машина на времето върнаха посетителите поне с 8 века назад и показват далечната славна и романтична епоха на Средните векове. Имаше демонстрации на бита, кухнята, занаятите, изкуствата. Учителката по природни науки Таня Илиева от клуб „Традиция“ във Велико Търново е вдъхновена от облеклата на средновековните българки: 

Умението на украсяване - всичко е било ръчна изработка и естествено е имало трудолюбиви и умели жени, които са можели да работят с перли, с мъниста, с тези златни нишки, които са се втъкавали. Всичко това е било невероятно. Разбира се, една богата жена е имала една официална дреха, която е обличала за такива случаи, но тя е била истинско произведение на изкуството“. 

Моника Петрова от Исперих е архивист по професия, но също е увлечена по мистиката на Средновековието: 

Ние имаме една представа за него, която се различава от това какъв е бил битът на хората и с тези възстановки ние се опитваме да покажем, че всъщност средновековните хора не са били чак толкова далеч като бит от нас и че можем да намерим много общи паралели. Един от моите любими примери е, че в нашите представи Средновековието е някакъв период, който е много сив, много мрачен, докато те са обожавали цветовете. Жените също са обожавали бижута, тъй като религията е забранявала кипренето, но те са намирали начини, по които да се направят красиви, различни – мъниста, раковини, въобще било е много разнообразно, много пъстро“.  

„Средновековен Търновград: Трубадури“   Снимка: „Международен Средновековен фестивал“

На фестивала беше представен и средновековен куклен театър. Прави го Надежда Николова от Шумен. В представленията за децата се разказват две приказки, а в спектаклите за възрастни се представят притчи. Една от тях е за четирите свещи: 

Първата свещ била спокойствието, за съжаление в днешно време може да се каже, че почти нямаме спокойствие, и тя бавно угаснала. Втората свещ била любовта. Днес много малко внимание обръщаме на любовта, пренебрегваме я и тя милата горяла, горяла и бавно угаснала. Трета свещ била вярата. Много малко хора имат вяра днес. Горяла свещичката и тя угаснала. В този момент в стаята влетяло едно малко момче и се разплакало: „Защо, тези четири свещи трябваше да горят, а трите са угаснали?“ Тогава се обадила четвъртата свещ и казала: „Не се притеснявай, мило дете, аз съм надеждата. Докато я има надеждата, всичко ще се оправи и тези три свещи също ще горят“. Затова, хора, не губете надеждата, вярвайте и имайте надежда за всичко“.  

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36