"Ниската избирателна активност на местните избори в Благоевград е по два причини - не са толкова важни избори и технологичната промяна в гласуването - машините". Това коментира пред БНР политологът проф. Румяна Коларова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
Според нея има голяма група избиратели, които няма да отидат да гласуват, защото се чувстват некомфортно от задължителния машинен вот:
"Те чувстват, че е застрашена тайната на техния вот, защото ако мислят, че не могат без асистенция да гласуват, ясно е, че тайната на вота е нарушена". Причина за нисък интерес към участие в местните избори тя вижда и в горещото време.
Проф. Коларова прогнозира, че на предсрочните парламентарни избори на 11 юли част от тези причини ще действат демотивиращо на избирателите, но уточни, че и повторението на вота (след изборите на 4-ти април - б.р.) ще е сериозен повод за липса на мотивация:
"Част от онези хора, които са гласували на 4-ти април и техните избраници не са успели да сформират правителство, ще бъдат сериозно демотивирани, няма съмнение. По този начин меката периферия ще бъде обезкуражена".
По думите ѝ на парламентарния вот през юли ще отидат до урните хората, които вече са мотивирани, защото кампанията е вяла:
"Причината за това е една - дейността на служебния кабинет. Част от публичните му изяви са в доста пропагандни измерения. Това е колективен орган, хора, облечени във власт, но това е властта на президента. ... Преобладават военните. Това е кабинет, който доста силово упражнява временната власт, с която е упълномощен".
Тя посочи, че ефектът от управлението на служебното правителство ще е много висока степен на непредвидимост на резултатите от изборите.
"В момента всяка една прогноза е стъпила на подвижни пясъци и може да се окаже силно погрешна".
В предаването "12+3" политологът доц. Борис Попиванов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", коментира, че спецификата на местните избори по принцип е различна от тази на парламентарните, защото на национално ниво хората могат да намерят повече причини, за да отидат да гласуват.
Според него в тази предизборна кампания темите се определят от служебното правителство, а не от партиите, които ще участват във вота:
"То определя дневния ред със своите разкрития и вниманието на избирателите е насочено в тази посока, а не към партиите. Те по-скоро са отговарящи - отричащи или възхваляващи действията му, а не са носители на самостоятелен дневен рад, който се опитват да предложат на избирателите си".
Той се съгласи с констатацията, че предизборната кампания е безинтересна.
По думите му решенията за промени в изборното законодателство, не само последните, направени от 45-ия парламент, са не добре обезпечени и са "подводни камъни, които създават големи рискове от корабокрушение". Той очаква ЦИК да се справи и изборите да бъдат спокойни.
Доц. Попиванов очаква след изборите на 11 юли да бъде съставено правителство, което вероятно ще бъде със заложен ограничен мандат, за да се покаже, че има неотложни задачи, които трябва да бъдат решени.
Интервютата на Даниела Големинова с проф. Румяна Коларова и с доц. Борис Попиванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковите файлове.
ЕС ще отговори на американските мита в подходящия момент, но след обявяването на решението на американския президент Доналд Тръмп. Това заяви говорителят на Европейската комисия Улоф Гил. Той допълни, че Комисията вече е изчислила потенциалните последствия от предстоящите мерки. Данните обаче няма да бъдат представени днес, а в близките дни..
"Ден на освобождението" - така президентът на Съединените щати Доналд Тръмп нарече днешния ден, в който ще обяви нови мита върху чуждестранния внос. Една от целите им е подпомагане на американската индустрия. Другата цел на новите мита е да отговорят реципрочно на облагането на американския износ от страна на чужди правителства. Новите..
Заплатите на работещите в държавните психиатрични болници у нас ще бъдат увеличени с 50 процента от 1 май тази година. Това реши парламентарната здравна комисия, като възложи на министрите на финансите и на здравеопазването да предприемат нужните действия за осигуряване на средства в размер на 12,5 млн. лева. Здравното министерство се опитва да..
Ежедневно в новинарските емисии присъстват информации за настъпили природни бедствия в различни части от света. Войната на Русия срещу Украйна изостри допълнително сетивата ни с въпроса освен при земетресения, пожари, наводнения, готови ли сме за реакция при бомбена заплаха, радиационен облак и други . Междувременно преди седмица от..
Възможностите на бюджета не позволяват повече пенсионери да получат добавка за Великден. Тя ще е в размер на 50 лева и за тези, които получават пенсия до линията на бедност от 638 лева. Това коментира социалният министър Борислав Гуцанов пред парламентарната социална комисия. "За жалост това, което заварихме след служебното управление, е..
Първият изтребител F-16 за българската армия вече е у нас. Той е част от първите осем, които до края на годината трябва да са в авиобаза "Граф Игнатиево". Първият от първите осем F-16 кацна на военното летище в ранния следобед. Капитан Красимир Велинов - първия сертифициран български пилот на F-16 представи на премиера Росен Желязков..
След системата за ранно предупреждение и оповестяване, когато властите кажат какво се е случило, следват препоръки и от местната власт, и от държавата какво трябва да се прави. Това обясни пред БНР Красимир Димитров, дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община . По думите му на сайтовете на общините би трябвало да бъдат поместени..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...