Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петропавловският събор се проведе на поляните край манастира „Св. св. Петър и Павел“

Националния Петропавловски събор през 2019 година
Снимка: Здравка Маслянкова

Поляните край манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец бяха огласени от песните и хората на стотици пазители на българския фолклор и традиции. Близо 1700 изпълнители се включиха в двудневното издание на националния Петропавловски събор, който се проведе за 16-и път. 

През 1993 г. общините Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец поставят началото на Петропавловския събор на народното творчество с участието на фолклорни колективи от областта. До 1995 г. съборът се провежда ежегодно, а две години след това Петропавловският събор става национален и се провежда на всеки две години в навечерието на Петровден в околностите на манастира „Св. св. Петър и Павел“ край Лясковец.

Този събор със сигурност допринася за културния обмен между съставите и специалистите в областта са го определили като „Малката Копривщица“. Така че ние се гордеем с него и го поддържаме вече толкова години“, каза за БНР заместник-кметът на Велико Търново Снежана Данева-Иванова. 

Домакинството на тазгодишното 16-о издание на Събора на ротационен принцип се поема от Община Горна Оряховица, заяви кметът Добромир Добрев:  

Трите общини показват, че могат да си партнират в такива големи проекти и разбирателството, и самото изграждане на този събор доказват, че синхронът е много важен. Най-възрастният участник е на 90 години – Георги Цоков от хор за обработен фолклор „Зорница“ село Пчелище. Най-малкият участник е Елеонора Дениславова, тя е само на една година и половина". 

И тази година на Петропавловския събор имаше международно участие. Фолклорното си изкуство представиха Народен ансамбъл „Изворче“ от Република Молдова. Репертоарът им включва автентични български песни и обичаи. Гост-изпълнител на събора бяха квартет „Славей“ - Славеите на Надка Караджова, които тази година отбелязват своята 30-годишна творческа дейност.

Участниците в събора представиха 180 певчески и танцови изпълнения и обичаи, разказа кметът на Лясковец д-р Ивелина Гецова: 

Те просто жадуват за такъв вид мероприятия, жадуват да покажат възможностите си, които в рамките на година-година и половина не можеха да направят. Жадуваха да се съберат, да обменят опит и мисли любителите на фолклорните ни богатства. Сега със съчетанието с топло време, ще има доста посетители, защото се оказва, че на българина такива събития му липсват“

Фолклорният събор е с конкурсен характер. Бяха връчени три специални парични награди на кметовете на трите общини, под чиито патронаж се провежда Петропавловският събор. Всяка от наградите е в размер на 200 лева. Сумата беше придружена със специален плакет и диплом. 

Бяха присъдени и 18 лауреатски награди, определени от журито, поясни кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев:  

Журито на събора е с председател академик Крум Георгиев, доайен на българската фолклористика, етнолог, композитор, диригент. Членове на журито са: професор доктор Елена Кутева – музиковед, изкуствовед, дъщеря на основателя на фолклорен ансамбъл Филип Кутев“, професор доктор Даниела Дженева – декан на факултета „Музикален фолклор и хореография“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, главен художествен ръководител на ансамбъл „Тракия“ и доктор Илия Вълев – доктор по етнология, уредник-етнолог в Регионалния исторически музей във Велико Търново, етнограф и историк“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05