Министър Закариаш, чиято страна ще предаде ротационното председателство на Словения на 1 юли, очаква, че като страна от същия регион тя ще помогне за намирането на решение на проблема, но подчерта, че българската позиция трябва да се уважава и да не се внасят разногласия в ЕС. Министър Закариаш разговаря с журналисти в Лисабон.
Ана Паула Закариаш определи дебата между двете страни като „нелек“ и подчерта:
„Това е много труден дебат, особено за България, свързан е с историята, културната идентичност на двете страни, както и с бъдещото сътрудничество. В момента те работят върху нещо като пътна карта, която да им помогне да се сработят, а за България да има гаранции, че когато Северна Македония влезе в ЕС, нещата ще тръгнат по-плавно. Северна Македония премина през тежки преговори с Гърция - спомнете си, че това промени името на страната. Но е много трудно, защото това е свързано и с България като култура и език. Явно е свързано с езика на Северна Македония, който някога е бил част от българския език и културните измерения на двете страни. В България ще има нови избори на 11 юли и аз мисля, че българските власти очакват техните резултати, преди да вземат решение как да действат.“
Министър Закариаш нарече „важен момент“ това да не се внасят в ЕС разногласия между две страни.
„Ние трябва да уважаваме българската позиция и направихме това. И е важно в ЕС да не се внасят разногласия и проблеми между две страни. Искаме те да се решат преди дадена страна да се присъедини към Европейския съюз. Затова не можахме да започнем, защото трябваше да дадем време на България да реши това със Северна Македония преди свикването на междуправителствената конференция.“
Министър Закариаш посочи, че и върху България е упражняван натиск за намиране на компромис.
„Тук има баланс, така че ние оказвахме натиск и върху България, защото бяхме поставили на масата добро предложение - да се разгледа, да се види дали може да проработи. Също така работим и със Северна Македония и се опитваме да видим дали идва момент, в който да постигнем съгласие по въпроса. Но този натиск все пак има граници.“
На въпрос на "Хоризонт" реалистично ли е тези избори да променят позиция, около която има много широк обществен консенсус, както и на репликата, че България не е против европейската перспектива на Северна Македония, а просто иска да спре с антибългарската реторика и съвместната историческа комисия да поднови заседанията си, министър Закариаш отговори:
„Това, което усещам е, че моментът не беше подходящ. На България й трябваше повече време, за да обсъди тези въпроси. Дали ще има избори или не, смятам, че преговорите със Северна Македония трябва да продължат, особено по отношение на пътната карта, която трябва да е ясна. И двете страни се опитват да изразят позицията си - България винаги е казвала, че не е против членството на Северна Македония в ЕС, напротив, иска да е там. Но добавя, че трябва да има яснота по някои аспекти. Затова понякога е необходимо повече време, повече предпазливост и дебатите трябва да продължат. Сигурна съм, че колегите ни от Словения, които са от същия регион, със сигурност могат да подкрепят този процес и да помогнат за придвижването му напред с всички сили. Мисля, че нашите усилия бяха оценени и от България, и от Северна Македония. Но е необходимо време между баланса на натиска, който оказваме и разбирането на ситуацията, която трябва да се постигне. Като председателство ни се искаше да отбележим тази точка, но трябва да разберем обстоятелствата.“
Държавният секретар по европейските въпроси на Португалия Ана Паула Закариаш изрази надежда изборите на 11 юли в България да доведат до намиране на решение на създалата се ситуация.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Малък частен самолет се е разбил в няколко къщи в североизточната част на американския град Филаделфия, предадоха Би Би Си и "Франс прес". Двама души са били на борда на летателното средство, сочат данни на Си Би Ес, докато според местна телевизия хората в самолета са били шест. Не е ясно какво е предизвикало инцидента, нито дали има оцелели...
Руските сили започнаха вечерна ракетна атака срещу историческия център на украинското черноморско пристанище Одеса, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, като нанесоха щети на сгради и раниха двама души, казаха местни власти, цитирани от Ройтерс. Снимки, публикувани онлайн, показват щети на хотел "Бристол", луксозна забележителност,..
С публикация във "Фейсбук" профила си правителството съобщава, че България е получила първия самолет F-16 Block 70 в производствената база на "Локхийд Мартин" в Грийнвил, САЩ. С това стратегическото ни партньорство със Съединените щати в сферата на отбраната продължава възходящото си развитие, подчертава министър-председателят Росен..
Украинците отново ще могат да присъединяват децата си към тях в Обединеното кралство, след като британското правителството отмени направените по-рано промени във визовите разпоредби. Миналия февруари правителството без предизвестие ограничи допускането на хора, така че украинците без право да живеят постоянно в Обединеното кралство вече не..
НАТО ще засича с помощта на изкуствен интелект (ИИ) подозрителни кораби, като по този начин ще пази от потенциален саботаж подводните кабели и тръбопроводи, съобщиха от Пакта. Специалисти са разработили софтуерния инструмент Mainsail. Това станало в създадения от алианса Център за морски изследвания и експерименти в италианския град Ла..
Има лек спад в заболеваемостта от грип в Кюстендилско за дните от 23 до 30 януари, казаха за БНР от Регионалната здравна инспекция. Намалял е, макар и с малко, и броят на отсъстващите ученици - те вече са под 30 процента, но не във всички общини е така, коментираха от Регионално управление на образованието (РУО). Грипна епидемия за областта..
Категоричен съм, че е необходимо човешкият ресурс на Главна дирекция "Гранична полиция" да бъде съхранен, се казва в позиция на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, разпространена от МВР. Като вътрешен министър категорично отхвърлям и се противопоставям на подобни обвинения в бездействие, отправени към български полицаи, казва още..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..