В защита на природата в местността Карадере граждани се събраха сутринта пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството. По-късно техни представители се срещнаха със служебния министър Виолета Комитова. Протестиращите внесоха в министерството и своите искания в местността да остане възможността за диво къмпингуване.
„Тук съм, защото останаха прекалено малко плажовете, на които може да се ходи, които не са застроени. Аз съм тук, защото не искам цялото Черноморие да стане един Слънчев бряг, или в най-добрия случай един Слънчев бряг и малко Албена или да кажем нещо от сорта. Мисля, че всички имаме интерес някаква част от българите, които са любители на свободното къмпингуване, все пак да останат в България, тъй като все повече ходят в Гърция“;
„Целият протест тук е на основата на това, че къмпингуването е основно право на човешко придвижване на територията на България. Като гражданин би трябвало да можеш да го правиш. Ако не замърсяваш и така нататък, не би трябвало да ти бъдат налагани санкции за това нещо“;
„Просто защото ни е писнало от бетонен туризъм. Искаме малко природа да остане защитена“;
„Имаше няколко пъти, когато се писаха становища към община Бяла, и те бяха свързани с наредба, която е построена на базата на един закон, на който президентът наложи вето. Като цяло ефективно ограничава хората, които искат свободно да къмпингуват…, защото тя изисква къмпингуване да се случва на някакви обособени места, но не се случват някакви конкретни регулации, общината не предлага регулации за къмпингуване, така че да определи къде може да се къмпингува и къде не. В момента, като ги няма тези регулации, ако отидем да къмпингуваме и тази наредба е в сила, това може да бъде санкционирано“, коментираха демонстранти.
Снощи в Бяла е бил обсъждан Общият устройствен план, който притеснява природозащитниците. В срещата са участвали собственици на земи и инвеститори. В последните няколко седмици към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) са отправени над 450 граждански становища, каза пред БНР Люба Батембергска от сдружението „Спаси Карадере”.
„Само до нас има над 1200 изпратени становища за запазване на тази местност.“ Батембергска отбеляза, че тъй като Общият устройствен план все още се разработва, „има основни неща, които могат да бъдат направени“, защото МРРБ е възложител на плана.
След като по-късно днес представители на защитниците на природата се срещнаха със служебния министър Виолета Комитова, Люба Батенбергска разказа:
"Госпожа Комитова се съгласи с нас, че има проблеми в общия устройствен план, в данните, които се използват и в начина, по който се прави процедурата. Министерството поема ангажимент да изиска актуална информация и съответно тя да се използва при изработването на общия устройствен план. И се надяваме да се намери решение, защото застрояването на тази местност се базира на закононарушения, правени през годините и в момента се опитваме да установим нещата такива, каквито трябва да бъдат".
„В момента Общият устройствен план стъпва на некоректни данни. Може да се заложи оценка, такива изисквания към екологичната оценка, така че тя да отрази реално какъв ще бъде ефектът върху развитието на природата от застрояването, което се предвижда“, коментира тази сутрин Батембергска в предаването „Преди всички“ по "Хоризонт".
Природозащитниците настояват да има правила за къмпингуване и те да се спазват, да има начин да се заплаща такса, както и да се намери начин за обезщетяване на собствениците на земи.
Голяма част от собствениците на имоти, инвестирали в Бяла през последните години, искат местността да се запази незастроена. Други – с малки къщи за гости, имат същата позиция, изтъкна Люба Батембергска.
С намалените показатели за застрояване са предвидени 25 хиляди нови места, подчерта Батембергска.
„Зад плажа, зад буферната зелена зона започва строителство с намалени показатели и до триетажни сгради. Навътре, където в момента са земеделски и горски земи, се предвижда едно по-стабилно застрояване, с хотелски комплекси.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Кметът на община Карнобат Георги Димитров обяви частично бедствено положение на територията на общината, поради възникнал пожар в землищата на селата Екзарх Антимово, Добриново, Смолник и Житосвят. Обстановката е усложнена от силния вятър. За момента няма опасност за населените места, каза Димитров: Фронтът е огромен. аз съм на 20 метра от..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза "нарушението на полското въздушно пространство" от Русия в многозначително съобщение, написано в почти небрежен тон, публикувано в социалната му мрежа "Трут соушъл", предаде АФП. "Какво става с Русия, която нарушава полското въздушно пространство с дронове? Ето, започваме!", написа американският президент в..
Общината на район "Изгрев" в столицата е започнала проверка по сигнала за незаконна сеч в терен на нейна територия. Това съобщиха за БНР от местната администрация. Отсичането на дърветата започна миналата седмица и досега реакция от местните власти нямаше въпреки сигнали на граждани, както и запитвания от страна на БНР. Граждани сигнализираха за..
Пътниците на нискотарифна авиокомпания, които трябваше да излетят от Терминал 2 за Бристол в 12:50 часа днес, останаха на Летище "Васил Левски" в София без ясна ориентация кога ще могат да излетят. Репортер на БНР се свърза с двама от пътниците. Пътниците са били качени на самолета без някакви индикации за проблем, разказва Елена Димитрова:..
Протест, организиран в социалните мрежи, срещу въвеждането на предмет “Добродетели и религия” в училище се провежда пред сградата на БНБ. Според участниците училището трябва да запази светския си характер, а своята вяра хората да показват в храмовете: "Живеем в светска държава и религиозното образование няма място в училище". "Да се дава право на..
Съпругата на испанския премиер Бегоня Гомес даде показания по обвинението срещу нея за предполагаемо присвояване на публични средства Повдигнаха обвинения срещу съпругата на Педро Санчес Целта на разследването, водено от съдия Хуан Карлос Пейнадо, е да стане ясно дали бившият съветник на Гомес – Кристина Алварес, е превишила правомощията си, за..
Елена Йончева, независим евродепутат, избрана с листата на ДПС, призова Урсула фон дер Лайен да потвърди, че не е имало пробив в сигурността на полета ѝ на 31 август, когато посети България. FT: Руска намеса може да е довела до смущения в GPS сигнала на самолета на Урсула фон дер Лайен до Пловдив ЕК: Не сме твърдели, че в случая със самолета..
Свидетели сме на една груба злоупотреба с правосъдие , престъпление срещу правосъдието, тъй като на четирима младежи им се вменява действие, което те..
Това е отделен кадър, никой не знае кога е започнал конфликтът . Аз видях един откъс, в който между неясни фигури има някакъв диалог, който може да е..
Съпругата на старши комисар Николай Кожухаров сподели пред БНР актуални данни за състоянието му: " Възстановява се, в Интензивно отделение е"...