Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитект Константин Пеев: Подготовката на студентите по архитектура трябва да се повиши

Инженер Антони Чипев: Инженерите проектанти трябва да отговорят на изискванията за регулираната професия

| обновено на 29.06.21 в 11:53
Снимка: Георги Нейков, БНР

„Последните 10-15 години качеството на подготовката на студентите по архитектура става все по-ниско. Не зная на какво се дължи, но бъдещите проектанти не могат да определят мащаба на един чертеж, ако не го проверят през компютъра“, коментира в „Хоризонт до обед“ арх. Константин Пеев, заместник - председател на Камарата на архитектите във връзка с предложените от КАБ нормативни промени за повишаване на качеството на архитектурното и инженерно образование.

„По мое време се канеха на лекциите изявени специалисти в практиката, които да преподават по определени курсови проекти за по-сериозни обществени или жилищни сгради, или градоустройствени проекти. Това не са щатни преподаватели, но те са с голям практически опит. И сега я има тази практика, но не е толкова добре застъпена."

След промените 90-те години у нас се закриха големите проектантски организации, а там се получаваше едно вътрешно обучение на младите специалист, посочи архитект Пеев и допълни:

„Ние държим хората, които ще се занимават с инвестиционния процес, независимо какъв проектант ще бъде, да си разбират от работата и да я вършат добре и качествено. А вече се прави така в университетите, че всеки студент да завърши, заради субсидията, която върви с него. А би трябвало да се дава субсидия за този студент, който започне работа като млад специалист.  Другото е да се осигурят стажове по време на обучението по специалността. За нас като организация е важно и да бъдем допускани до участие в оценяването на дипломните и курсовите проекти", заяви още специалистът. 

БГНЕС

По думите на арх. Пеев е добре и учебните планове да се съгласуват с браншовите камари, защото новостите идват бързо, а това не заляга по време на обучението. Самото обучение също трябва да се промени - да се работи по екипи в самия процес на обучение, както е в другите развити държави - за да се научиш да се координираш по различи теми, поясни архитект Пеев.

„Ние държим хората, които ще се занимават с инвестиционния процес, независимо какъв проектант ще бъде, да си разбират от работата и да я вършат добре и качествено. А вече се прави така в университетите, че всеки студент да завърши, заради субсидията, която върви с него. А би трябвало да се дава субсидия за този студент, който започне работа“.

„Трябва да се засили практическата част в обучението и на инженерите“, коментира темата пред БНР инж. Антони Чипев, главен секретар на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

„Има случаи на завършил бакалавър в хуманитарни специалности, след това да правят магистратура в инженерните специалности и кандидатстват за правоспособност пред КИИП. Понякога дори са различни области на науката.

В тези случаи законът казва, че инженерите с магистърска степен притежават ограничена проектантска правоспособност. А ние като Камара проверяваме дали са налице тези условия.

През 2016 година Наредбата за регулираната професия "Инженер в инвестиционното проектиране" даде възможност на магистрите инженери, с бакалавър по друга специалност,  да водят дела срещу Камарата, защото не сме ги допуснали да работят по тази специалност, ако не са изравнили обучението си още в бакалавърската степен с това на инженерите. Университетите не би трябвало да допуска това, защото на пазара се появяват неподготвени инженери", разясни инж. Чипев.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46