Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателят Николай Табаков получи наградата за цялостно творчество „Проф. Димитър Димов“

Николай Табаков
Снимка: Пламен Христов

Писателят Николай Табаков стана третият носител на Националната литературна награда за цялостно творчество „Проф. Димитър Димов“, която община Ловеч присъжда от 2015 г. насам със съдействието на  Съюза на българските писатели.

При сериозна конкуренция на осемте номинирани писатели Табаков получи признанието от специалната комисия и бе награден със статуетка, грамота от Община Ловеч и парична сума. 

"Мисля, че в България няма човек, който се занимава с литература, няма значение дали е учител, писател, дали е критик преподавател в университет, който да не знае какво е Димитър Димов за българската литература, тежката артилерия в българската литература, този човек е наричан бялата лястовица, наричан е чужденец. Той идва с гръм и трясък, той не стъпва върху традициите, върху патриархалното или писането за патриархалното, за селото. Той идва с гръм, той прави урбанистични сюжети, тогава, когато не са съществували“, каза за БНР Николай Табаков.

По думите му литературата и философията не дават готови отговори, а задават въпросите:

"Философията върви напред, тя задава големите въпроси, тя се движи на границата на човешкия опит. Философията говори на специализиран език, тя говори на професори, доценти, преподаватели, студенти, философи, а литературата е тази, която може чрез езика да разкаже всичко това на много повече хора".

Творчеството на Николай Табаков впечатлява и книгите му са едни от най-търсените в ловешката библиотека, а и не само там.

По думите му литературата е най-великото изкуство:

Литературата затова е много голяма, защото тя може да ни върне веднага напред или назад във времето, може да ни даде възможността да подушим мириса на сухи листа, можем да видим как пада на повърхността на бюрото светлината или не пада, но освен всичко друго той работи с това - с въображението на читателя“.

Николай Табаков е роден през 1956 г. в село Мандрица, Ивайловградско. Завършил е българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”. Основател и доскоро управител на издателска къща „Анубис“. Автор е на романите „Изгубеното поколение”, „Пинокио”, „Няма да е все така”,  „Да”, „Византия”, „Ветровете ни мраморни”, „Синята гора“ и други.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от филма „Човекът, който не можеше повече да мълчи

Катя Тричкова: Най-важно е историята на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" да стигне до хората

"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората".  Това каза пред БНР  Катя Тричкова  - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...

публикувано на 28.01.25 в 18:08

"Дон Жуан от Сохо" - новата постановка в театър НАТФИЗ

Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.  Разбира се..

публикувано на 28.01.25 в 17:29
Акира Саката

Японското приключение на "Аларма пънк джаз"

Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден.  "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..

публикувано на 28.01.25 в 10:28
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36