Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме. Изборът винаги е много личен, но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията.
Разбира се животът е показал, че има изключения, а изкуството дори е хиперболизирало такова поведение с цел да покаже на обществото докъде може да стигне този, който е потъпкал всички усещания за правилно и грешно, този, който не уважава другите, нито техния избор, играе си с чуждите чувства и не признава граници.
Такъв драматургичен образ описва сатирата на Молиер в комедията "Дон Жуан" през 1665 година и подтиква обществото тогава да даде морална оценка на едно такова социално неприемливо поведение.
Триста години по-късно в Лондон се ражда Патрик Марбър, писател, драматург, сценарист, режисьор и актьор, чиято бурна младост в английската столица го подтиква да направи една съвременна адаптация на този емблематичен образ на аморалния човек.
В първото десетилетие на нашия век се появява осъвремененият образ на Дон Жуан от Сохо и доказва, че независимо от изминалото време, героят на Молиер е все още между нас и няма сила, която да спре неговото падение, освен ако той сам не се откаже от това.
"Дон Жуан от Сохо" е една от новите постановки в театър НАТФИЗ. Тя е дипломен спектакъл на студентите от трети курс „Актьорство за драматичен театър“, клас на проф. Здравко Митков.
Като гост режисьор е поканен актьорът и режисьор Валентин Ганев. Историята на този вечен театрален образ е разказана много съвременно, много динамично, с всички изразни средства на театралното изкуство и изиграна прекрасно от младите актьори.
Това са гостите в "Нощен Хоризонт" - Николай Тодоров, студент по режисура и Елизабет Лука, Симона Калоянова, Драгомир Койчев, Момчил Христов, Момчил Димитров и Матей Иванов, студенти в трети курс актьорство за драматичен театър, студенти в класа на проф. Здравко Митков в НАТФИЗ.
По думите им днес героят на Молиер е сред нас, защото никой не е идеален, а постановката го показва с методите на изкуството.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..