Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Попов: Нужен е комплексен подход към въглищните централи, иначе е поддържане на изкуствена кома

Марица Изток може да се развитие като ниско въглероден индустриален хъб, смята експертът

Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

„Явно никой не смее Марица изток 2 да не продължи работа без държавна помощ,  защото проблемът е много чувствителен и засяга много хора, а и защото няма изградена и алтернатива“, коментира пред БНР Юлиян Попов, старши съветник на Европейската климатична фондация и бивш служебен министър решението на министъра на енергетиката Андрей Живков ТЕЦ „Марица-изток 2“ да продава 1 милион мегаватчаса от тока си на регулирания пазар за едногодишен период.

Целта на заповедта на министъра е електроцентралата да не спре работа заради невъзможността да продава скъпата си електроенергия на свободния пазар.

„Всеки политик казва година след година, търсим решение, работим, има решение, но никой не иска да каже истината на хората – "Цялата тази история с въглищата свършва, а ние не знаем какво да правим“, подчерта още Николов в "Преди всички".

„Оскъпяването на тока ще стане от 1 юли, а нищо радикално в краткосрочен план не се решава за централата, защото с едно такова решение тя да работи на минимален капацитет, тя така или иначе работи на минимален капацитет. Последната година и половина тя работи с капацитет 15 на сто, тогава какво се променя?", пита експертът.

"Едно такова решение може да даде глътка въздух до изборите, но това е решение.  Необходимо е да се търси цялостен комплексен подход към целия регион Марица изток, въглищната енергетика и към потенциала на този регион, който е огромен“, поясни експертът.

По думите му досегашните действия са поддържане на изкуствена кома.

Според Юлиян Попов България е единствената страна, в която се смята, че енергийната система не може да поеме висок дял ВЕИ:

"България е вече част от интегрирания европейски електроенергиен пазар и всяко решение трябва да се разполага в тази рамка. Регионът има ценни активи за енергийния преход - огромен парцел консолидирина земя, най-силният електропреносен възел в Югоизточна Европа, квалифицирана работна ръка, висок соларен и вероятно вятърен потенциал, много добра географска позиция. Тези активи поставят Марица Изток във великолепна позиция за развитие на ниско въглероден индустриален хъб", посочи още Попов.

"Реалистично е да се изградят 10-12 гигавата предимно соларна, но и вятърна мощност, комбинирана с батерии и електролизьори за зелен водород и така да се създаде енергийно-индустриален водороден хъб. Това се прави в редица подобни региони в Западна Европа, а в последната година и в Гърция. Ако подобна стратегия не бъде реализирана, Старозагорският регион ще загине като потенциално проспериращ регион. Новата енергетика ще се изгради, но с този подход,  вместо тя да се концентрира в Марица Изток, тя ще бъде изградена навсякъде, но не и в Марица изток", заяви още Юлиян Попов.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първите държавни имоти с отпаднала необходимост в Благоевград вече са продадени

Първите държавни имоти с отпаднала необходимост в списъка на областна администрация Благоевград вече са продадени. Парк "Македония", който община Благоевград върна на държавата след серия от съдебни дела, за да го поиска отново, не е застрашен, заяви кметът Методи Байкушев. 145 декара от терените на бившите казарми в Петрич вече са..

публикувано на 20.05.25 в 14:03
Президентът и японският премиер Шигеру Ишиба

Радев и Ишиба подписаха декларация за стратегическо партньорство между България и Япония

В Токио президентът Румен Радев и японският премиер Шигеру Ишиба подписаха декларация за стратегическо партньорство между България и Япония. Двете държави ще работят за засилване на сътрудничеството в широк спектър от области, включително сигурността, икономиката, културата и образованието, както и регионалният обмен, посочи японският премиер...

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Язовир

Петиция настоява за незабавна проверка на състоянието на язовир "Йовковци“

Жители на Великотърновска област настояват за незабавна проверка на състоянието на язовир "Йовковци“. Започната е петиция до Екологичното министерство, до Комисията за енергийно и водно регулиране, до Басейнова дирекция и до омбудсмана.  В петицията  се настоява за спешно изясняване на актуалните обеми в язовир "Йовковци“, който водоснабдява..

публикувано на 20.05.25 в 13:55
Ямбол

Почти единодушно е приет бюджетът на Ямбол от 140 млн. лв.

С почти пълно единодушие съветниците в Ямбол приеха бюджета на града за тази година на днешното си заседание. Над 140 млн. лева ще бъдат разпределени в отделните дейности, като за  капиталови разходи са предвидени близо 14 млн. лева. С 32 гласа "за", два - "въздържал се" и само два "против" бюджетът на Ямбол беше приет. Над 60 и половина млн...

публикувано на 20.05.25 в 13:50

Над 200 000 м предпазни ивици срещу пожари са изградени в горски територии през 2025 г.

Над 200 хиляди метра предпазни ивици и прегради срещу пожари са изградени в горските територии от началото на годината. Това съобщават от Агенцията по горите. Целта е превенция и намаляване на риска от възникване и разпространение на огнените инциденти в горите.   С наближаването на пожароопасния сезон структурите на агенцията..

публикувано на 20.05.25 в 13:50

ВАС даде ход на делото за последния конкурс за избор на генерален директор на БНТ

След многократно отлагане Върховният административен съд даде ход на делото по съдебния спор относно резултатите от последния конкурс за избор на генерален директор на БНТ, който Съветът за електронни медии неуспешно проведе през юни 2022 г. Съдебният спор доведе до това, че Емил Кошлуков продължава да ръководи обществената телевизия вече..

публикувано на 20.05.25 в 13:41
Стефан Софиянски

Софиянски: Неморално е поведението на синдикатите за стачката на транспорта в София

Има нещо дълбоко неморално в тази стачка и това не се отнася за тези, които работят в градския транспорт, а за ръководствата на синдикатите. Те стоят на бюрата, получават заплата и държавна субсидия, а карат работниците да излизат. И логиката е: "Аз да съм добре, другите да са зле". Така бившият кмет на София, до 2005 г., Стефан..

публикувано на 20.05.25 в 13:34