Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Попов: Нужен е комплексен подход към въглищните централи, иначе е поддържане на изкуствена кома

Марица Изток може да се развитие като ниско въглероден индустриален хъб, смята експертът

Юлиян Попов
Снимка: Ани Петрова

„Явно никой не смее Марица изток 2 да не продължи работа без държавна помощ,  защото проблемът е много чувствителен и засяга много хора, а и защото няма изградена и алтернатива“, коментира пред БНР Юлиян Попов, старши съветник на Европейската климатична фондация и бивш служебен министър решението на министъра на енергетиката Андрей Живков ТЕЦ „Марица-изток 2“ да продава 1 милион мегаватчаса от тока си на регулирания пазар за едногодишен период.

Целта на заповедта на министъра е електроцентралата да не спре работа заради невъзможността да продава скъпата си електроенергия на свободния пазар.

„Всеки политик казва година след година, търсим решение, работим, има решение, но никой не иска да каже истината на хората – "Цялата тази история с въглищата свършва, а ние не знаем какво да правим“, подчерта още Николов в "Преди всички".

„Оскъпяването на тока ще стане от 1 юли, а нищо радикално в краткосрочен план не се решава за централата, защото с едно такова решение тя да работи на минимален капацитет, тя така или иначе работи на минимален капацитет. Последната година и половина тя работи с капацитет 15 на сто, тогава какво се променя?", пита експертът.

"Едно такова решение може да даде глътка въздух до изборите, но това е решение.  Необходимо е да се търси цялостен комплексен подход към целия регион Марица изток, въглищната енергетика и към потенциала на този регион, който е огромен“, поясни експертът.

По думите му досегашните действия са поддържане на изкуствена кома.

Според Юлиян Попов България е единствената страна, в която се смята, че енергийната система не може да поеме висок дял ВЕИ:

"България е вече част от интегрирания европейски електроенергиен пазар и всяко решение трябва да се разполага в тази рамка. Регионът има ценни активи за енергийния преход - огромен парцел консолидирина земя, най-силният електропреносен възел в Югоизточна Европа, квалифицирана работна ръка, висок соларен и вероятно вятърен потенциал, много добра географска позиция. Тези активи поставят Марица Изток във великолепна позиция за развитие на ниско въглероден индустриален хъб", посочи още Попов.

"Реалистично е да се изградят 10-12 гигавата предимно соларна, но и вятърна мощност, комбинирана с батерии и електролизьори за зелен водород и така да се създаде енергийно-индустриален водороден хъб. Това се прави в редица подобни региони в Западна Европа, а в последната година и в Гърция. Ако подобна стратегия не бъде реализирана, Старозагорският регион ще загине като потенциално проспериращ регион. Новата енергетика ще се изгради, но с този подход,  вместо тя да се концентрира в Марица Изток, тя ще бъде изградена навсякъде, но не и в Марица изток", заяви още Юлиян Попов.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско

Трети ден продължава гасенето на пожара в Трънско. Огънят, който се разпростря от сръбската граница до село Милославци, унищожи къщи, горски масиви, земеделски земи. Размерът на щетите тепърва ще бъде установяван. Частично овладян и локализиран е пожарът в Трънско. На терен в момента са огнеборци, служители на полицията, на горските..

публикувано на 28.07.25 в 12:27
Пожар край Арбанаси на 7 юли

Най-вероятната причина за пожара в района на Арбанаси е волтова дъга

Волтова дъга е най-вероятната причина за пожара между Велико Търново и Арбанаси, който на 7 юли унищожи над 850 декара гори и стърнища. Прокуратурата разследва фирмата, извършвала санитарната сеч в района. Работната версия на прокуратурата за пожара в горите край Арбанаси и местността "Гарга баир" до Велико Търново е за пожар по..

публикувано на 28.07.25 в 12:23
Росен Желязков с Мая Санду в Кишинев, 28 юли 2027 г.

Росен Желязков: България твърдо подкрепя евроинтеграцията на Молдова

Пред президентът на Молдова Мая Санду премиерът Росен Желязков декларира, че "България твърдо подкрепя европейската интеграция на Молдова". "Високо ценим политическата воля на молдовските институции да продължат решително по пътя на реформите, върховенство на правото и укрепването на демократичните институции – въпреки всички..

публикувано на 28.07.25 в 12:00

Франция недоволна от търговското споразумение на ЕС и САЩ

Франция реагира критично на споразумението за митата между ЕС и САЩ. Споразумението между ЕС и САЩ за митата ще донесе "временна стабилност" но като цяло е "несъразмерно" - това смята френският министър за Европа Бенжамин Хадад. Въпреки че то не засяга някои ключови сектори за френската икономика като аеронавтиката, алкохолните напитки и..

публикувано на 28.07.25 в 11:51

Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин

Четвърти ден продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 хиляди декара горска територия. Близо 200 пожарникари, военни, служители на горските стопанства от района, доброволци, както и четири хеликоптера се включват в гасенето на огъня, но силният вятър продължава да пречи на потушаването на пожара...

публикувано на 28.07.25 в 11:48
Лидия Шулева

Лидия Шулева: Законът за еврото е противоречив без ясни критерии за спекула

Законът за еврото е доста противоречив и се надявам да получи много по-добри формулировки между първо и второ четене , сподели мнението си бившият вицепремиер и социален министър и настоящ член на Икономическия и социален съвет Лидия Шулева в интервю пред БНР. Тя посочи, че мненията на противниците на еврото също влияят и са фактор, за да..

публикувано на 28.07.25 в 11:23

Гърция инвестира милиони евро в пристанището в Солун

Гръцкото правителство одобри и даде ход на инвестиция за милиони евро на пристанище Солун. Проектът променя не само облика на солунското пристанище, но е най-голямата инвестиция в Северна Гърция. Целта е да се увеличат възможностите на порта за трансфер на стоки и да се превърне в основен морски вход за трансфер към Югоизточна Европа...

публикувано на 28.07.25 в 11:22