Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плевен е домакин на фестивала за маримба и ударни инструменти

Снимка: Латинка Светозарова

До 5 юли Плевен е домакин на единствения фестивал у нас за маримба и ударни инструменти. За първи път плевенчани и гости и на града ще се насладят на съвместния проект на оперната прима Ина Кънчева и перкусионистката Василена Серафимова, наречен „Самодиви“.
За 5 дни Плевен се превръща в музикална столица на България за музиката за ударни инструменти. В концертите ще участват водещи солисти от Франция, Швейцария, България изявени лектори в тази област.

"За първи път ще има участие на оперна певица - примата Ина Кънчева, която може би някои плевенчани си спомнят, като много млада тя беше гост на плевенската филхармония и я слушахме за първи път в читалище "Съгласие". Тогава тя започна работа с великата Монсерат Кабайе. Пандемията я срещна с Василена Серафимова и те направиха проекта "Самодиви", който беше финансиран от Национален фонд "Култура" - нещо много интересно, различно и показва другата страна на ударните инструменти, че те могат да бъдат съчетани с човешки глас, досега това не го бяхме правили", каза за БНР Августина Серафимова, музиколог, организатор на събитието.

Тя съобщи, че за първи път в рамките на фестивала са предвидени онлайн лекции:

"На първи юли, откриването, за първи път ще участва перкусионен ансамбъл от Музикалната академия "Проф. Панчо Владигеров" в София. Трябва да се похвалим, че трима от членовете на този перкусионен ансамбъл са плевенчани - Златина Иванова, Цветослав Цветанов и Чарили Милов, който завърши миналата година Националното училище по изкуства "Панайот Пипков". 

Във фестивала можете да чуете трио SR9 в състав Александър Еспере, Никола Кузан и Пол Шангарние.

Плевен наистина се нарежда сред градовете, които с право са определяни като фестивални, каза Стефка Григорова, директор Дирекция “Хуманитарни дейности“ в Общината:

"И за Плевен като град, който толкова много е дал не на България, а на Европа и на света в музикално отношение, фестивалът по маринба е доказателство за това, освен известните имена и високия професионализъм на музикантите в това шесто издание, прави впечатление и друго, че музиканти, които са тръгнали от Плевен и са пожънали слава в Европа, те се връщат в нашия град. Те са имената, които привличат още по-изявени музиканти и усилено работят за имиджа на Плевен".

Община Плевен подкрепи финансово фестивала.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съвременни интерпретатори на Бах откриват "Изкуството на барока" 2024

За 18-и път в София ще се проведе Международния фестивал "Изкуството на барока", фокусиран към исторически информираните изпълнения и творчеството на старите майстори. Началото на 30 септември от 19:30 ч. в концертната зала на Централния военен клуб ще поставят интерпретатори на музиката на Йохан Себастиан Бах, някои от които с нетрадиционни за..

публикувано на 29.09.24 в 23:52
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30