Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София започна Фестивал на камерната музика за млади изпълнители

Снимка: личен архив

В София започна първото издание на Фестивал на камерната музика за млади изпълнители. Негов създател и артистичен директор е цигуларят Мони Симеонов, който от години живее и работи в САЩ. Това е 10-дневен курс с майсторски класове и отделни уроци, като за лектори са поканени изявени български и чуждестранни артисти и педагози. Занятията с българските преподаватели ще се провеждат присъствено в Националното музикално училище „Любомир Пипков“. Младите музиканти ще черпят опит от цигуларите  Ирина Стоянова, Зорница Иларионова и Мони Симеонов, от виолиста проф. Владислав Андонов и виолончелистите Даниела Черпокова и Атанас Кръстев.

Уроците с авторитетните чуждестранни педагози ще са онлайн. В тях ще се включи и прочутата цигуларка Мидори Гото, с която от години работи Мони Симеонов, включително като неин асистент преди години в Южнокалифорнийския университет в Лос Анджелис.

Сега Мони Симеонов е професор в Щатския университет на Калифорния, където ръководи струнната катедра. Отделя много време и енергия за благотворителна дейност по цял свят. Заедно с Мидори Гото той е свирил в приюти, затвори, както и в бежански лагери в Ливан.

Идеята за Фестивала се родила по препоръка на Мидори Гото.

"Тя предложи да помислим да направим фестивал в България следващото лято, но след кратък разговор с нея стана ясно, че можем да се опитаме да го направим и това лято и понеже вече беше февруари месец трябваше много бързо да действаме и разгласихме условията за Фестивала и доста от българските млади музиканти изпратиха по две видеа, които с една комисия, която не включваше мен успяхме да ги разделим на различни групи. Имаме около шест състава, които ще участват сега в този Фестивал - четири струнни квартета, един клавирен квинтет и един струнен квинтет, в който има две виоли. Идеята беше да дадем възможност на българските музиканти, които не са имали поле за изява през последната година и половина, да имат уроци на живо с преподаватели, да репетират на живо, също така да се запознаят с осем различни чужди преподаватели, които са доста големи имена и не можем да очакваме всеки един от тях да е по едно и също време у нас, но сега благодарение на пандемията всеки един от тях се е научил да използва онлайн технологията", каза за БНР Мони Симеонов.

Той допълни, че в края на Фестивала ще има заключителен концерт:

"Освен това аз ще направя четири презентации на актуални теми, които биха били интересни за младите музиканти, като музикалните кариери на бъдещето, как да свирим с ефикасна техника на струнен инструмент. Има презентация, която е за мобилните приложения и за ползите от интернет, когато изучаваме класическа музика".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21