В София започна първото издание на Фестивал на камерната музика за млади изпълнители. Негов създател и артистичен директор е цигуларят Мони Симеонов, който от години живее и работи в САЩ. Това е 10-дневен курс с майсторски класове и отделни уроци, като за лектори са поканени изявени български и чуждестранни артисти и педагози. Занятията с българските преподаватели ще се провеждат присъствено в Националното музикално училище „Любомир Пипков“. Младите музиканти ще черпят опит от цигуларите Ирина Стоянова, Зорница Иларионова и Мони Симеонов, от виолиста проф. Владислав Андонов и виолончелистите Даниела Черпокова и Атанас Кръстев.
Уроците с авторитетните чуждестранни педагози ще са онлайн. В тях ще се включи и прочутата цигуларка Мидори Гото, с която от години работи Мони Симеонов, включително като неин асистент преди години в Южнокалифорнийския университет в Лос Анджелис.
Сега Мони Симеонов е професор в Щатския университет на Калифорния, където ръководи струнната катедра. Отделя много време и енергия за благотворителна дейност по цял свят. Заедно с Мидори Гото той е свирил в приюти, затвори, както и в бежански лагери в Ливан.
Идеята за Фестивала се родила по препоръка на Мидори Гото.
"Тя предложи да помислим да направим фестивал в България следващото лято, но след кратък разговор с нея стана ясно, че можем да се опитаме да го направим и това лято и понеже вече беше февруари месец трябваше много бързо да действаме и разгласихме условията за Фестивала и доста от българските млади музиканти изпратиха по две видеа, които с една комисия, която не включваше мен успяхме да ги разделим на различни групи. Имаме около шест състава, които ще участват сега в този Фестивал - четири струнни квартета, един клавирен квинтет и един струнен квинтет, в който има две виоли. Идеята беше да дадем възможност на българските музиканти, които не са имали поле за изява през последната година и половина, да имат уроци на живо с преподаватели, да репетират на живо, също така да се запознаят с осем различни чужди преподаватели, които са доста големи имена и не можем да очакваме всеки един от тях да е по едно и също време у нас, но сега благодарение на пандемията всеки един от тях се е научил да използва онлайн технологията", каза за БНР Мони Симеонов.
Той допълни, че в края на Фестивала ще има заключителен концерт:
"Освен това аз ще направя четири презентации на актуални теми, които биха били интересни за младите музиканти, като музикалните кариери на бъдещето, как да свирим с ефикасна техника на струнен инструмент. Има презентация, която е за мобилните приложения и за ползите от интернет, когато изучаваме класическа музика".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Ние сме в помийна яма. Как може да спорят държавен глава и лидер на най-голямата партия в парламента? Трябва да се изясни някой лъже ли, каква е..
С този ВСС не може да очакваме промяна на управлението в Съдебната система, в това число и в прокуратурата. Трябва да се спре квотният принцип и..