Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една жертва и 5 ранени при взрив в румънска рафинерия на Черно море

Владимир Митев: Пожарът е вече овладян, а екипите са евакуирани

| обновено на 02.07.21 в 19:00
Снимка от самолет показва димът, който се издига над мястото на взрива в рафинерия „Петромидия“, Румъния, 2 юли 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Взрив избухна в румънската рафинерия за суров петрол "Петромидия" на Черно мореЗагинал един човек, а най-малко петима са ранени. Те са получили изгаряния. Не е ясна и причината за взрива в рафинерията, която се намира в област Констанца. Властите предупредиха хората в района да затворят прозорците си заради замърсяването на въздуха. От рафинерията съобщиха, че технологичният процес там е спрян. Румънският министър на вътрешните работи Лучиан Боде увери, че няма опасност за населението и туристите.

Ситуацията след експлозията в рафинерията е овладяна и животът на гражданите не е застрашен, съобщи премиерът на Румъния Флорин Къцу, цитиран от Ажерпрес.

Инцидентът е станал на платформата на рафинерията, като технологичният процес веднага е бил прекратен. От казахстанската група KMG, част от която е "Петромидия", изключиха човешка грешка като причина за експлозията.

След взрива са се активирали три огнища на пожара, като най-вероятната причина е спукана тръба, съобщиха от аварийните служби.

Местните телевизии показаха кадри с огромния стълб черен дим, който се издига над мястото на експлозията. Плажуващите в курорта Мамая, който е само на 15 км от рафинерията също бяха шокирани от гледката.

В спасителните операции участват близо 50 пожарникари, хеликоптер и пет линейки. Зоната на експлозията е отцепена с цел безопасност, но все още има опасност от експлозии и нов пожар, предупредиха местните власти.

Те призоваха хората в района да затворят прозорците си заради замърсяването на въздуха, въпреки че облакът дим се движи към морето, а не към брега.

Двама от пострадалите с най-голяма степен изгаряния бяха транспортирани с хеликоптер за лечение в столицата Букурещ. Румънският министър на околната среда Барна Танцос изрази опасения, че въздействието върху околната среда може да бъде голямо. 

Българското посолство в Букурещ не е получавало сигнали от бедстващи български граждани или официални данни от румънските  власти за пострадали наши сънародници при експлозията в рафинерията. Това съобщиха от Министерството на външните работи.

По първоначални данни на екоминистерството в София не е отчетено замърсяване на въздуха и водите в българската акватория на Черно море.

„Петромидия“ е най-голямата и модерна петролна рафинерия в Източна Европа, локализирана на брега на Черно море, в близост до най-голямото пристанище на Румъния – Констанца.  Рафинерията има годишен капацитет за преработка от 4,8 милиона тона или 100 000 барела на ден (16 000 м3/ден).

Тя е собственост на КазМунайГаз Интернешънъл Груп - KMG (известна преди под името „Ромпетрол Груп“), която е 100% собственост на казахстанската нефтена и газова компания КазМунайГаз.

Рафинерията беше и част от разследване за укриване на данъци, пране на пари и измами, прекратено през 2019 г.

Ромпетрол България ЕАД е част от КМГ Интернешънъл (преди „Ромпетрол Груп“). Активното развитие на „Петромидия“ я превръща в един от основните производители на петролни продукти в Румъния и региона на Черно море.

Според Феликс Круду-Тешловеану, изпълнителен директор на „Ромпетрол“, пожарът в „Петромидия“ е избухнал в станцията за хидрообработка. Това предаде Ажерпрес.  Експлозията е генерирала още три огнища на пожара, като най-вероятната причина е пукването на тръба, каза още Круду-Тешловеану.

rompetrol-rafinare

Снимка: rompetrol-rafinare

Румънският журналист Роберт Лупицу коментира пред „Хоризонт“:

„Министърът на енергетиката на Румъния увери, че няма да има никакви щети, като спиране или намаляване на доставките на гориво до бензиностанциите в страната.

Компанията, която управлява рафинерията е започнала собствено разследване на случилото се, но инцидентът поражда въпроси, защото това е най-голямата и една от най-модерните рафинерии в Румъния“.

"Пожарът вече е овладян, имаше риск да стане по-голяма експлозия, но това е избегнато", каза пред БНР Владимир Митев, създател на сайта за новини от България и Румъния - "Мостът на приятелството".

"Доколкото разбрах, инцидентът е станал в инсталация за транспорт на петролни продукти, няма допълнителна информация в румънските медии", посочи още Митев.
От страна на държавата премиерът е наредил създателят на спешната медицинска помощ в Румъния да се заеме лично със случая, като тя е подчинена на вътрешното министерство, в нея се съчетават функциите на пожарникари и медици, така че, те са се заели да обезопасят мястото, поясни още Митев.

След инцидента стойността на акциите на Rompetrol Rafinare намаляха с почти 2%.

Още по темата в звуковия файл.


Рафинерията през 1992 г./Ромпетрол

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава угасяването на пожара в Рила

И днес продължи угасяването на пожара, който възникна на 2 хиляди метра надморска височина в Рила планина на 12 юли и обхвана около 600 декара  гора. Все още има тлеещи и възобновили се огнища в горялата част. Не е допуснато разрастване, каза началникът на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Светлин..

публикувано на 22.07.25 в 18:23
Снимката е илюстративна

Детски онкоцентър и помпена станция са до възобновения пожар край Опицвет

Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар край Опицвет. От пожарната казаха, че екипи пътуват към западния фронт за разгорелия се преди повече от денонощие огън в района. Комисия е започнала да описва щетите в селата Богьовци и Безден, които бяха засегнати по-рано. Пострадали хора няма, но жители на Безден се..

публикувано на 22.07.25 в 18:15
Палестинци носят хуманитарна помощ в Газа

Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ

Израелската армия да спре да избива цивилни, които се опитват да получат хуманитарна помощ, предупреди върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас, след като от ООН съобщиха, че през последните два месеца по този начин са били убити повече от хиляда души, предаде Ройтерс. Говорителят на Калас -..

публикувано на 22.07.25 в 18:13

10 града и 170 села в 57 общини в България са с нарушено водоподаване и на режим

Към момента 10 града и 170 села в 57 общини в България са с нарушено водоподаване и са на режим. Това съобщи министърът  на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.  Като основна причина за проблема той посочи амортизираната инфраструктура, засушаването и липсата на валежи вследствие на климатичните промени.  Правителството..

публикувано на 22.07.25 в 17:54
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: Предстоящият вот на недоверие ще бъде неуспешен

Поредицата вотове на недоверие в голяма степен девалвира този инструмент на парламентарната демокрация.  Това каза  вицепремиерът Атанас Зафиров.  Според него предстоящият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков отново ще бъде неуспешен: "Виждате, че на всеки следващ вот конкретната тема на вота остава все повече на заден..

публикувано на 22.07.25 в 17:42

МЕЧ кани опозиционни партии на среща. Темата е вот срещу кабинета

Утре от 13.00 часа в Народното събрание по инициатива на парламентарната група на МЕЧ ще се проведе среща на парламентарните сили, за да се обсъди внасянето на пети вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков.  Това потвърдиха за БНР от партия МЕЧ.  МЕЧ канят опозицията за общи действия за вот на недоверие за провал в сектор..

публикувано на 22.07.25 в 17:41
Върховната Рада

Върховната Рада: Две украински антикорупционни агенции отиват под ръководството на главния прокурор

Украинският парламент одобри поставянето на две ключови правителствени антикорупционни агенции под прякото ръководство на главния прокурор, който се назначава от президента. Гласуването във Върховната Рада се случва ден след ареста на служител, работещ в една от агенциите, който предизвика критики на неправителствения сектор към властта...

публикувано на 22.07.25 в 17:18