Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една жертва и 5 ранени при взрив в румънска рафинерия на Черно море

Владимир Митев: Пожарът е вече овладян, а екипите са евакуирани

| обновено на 02.07.21 в 19:00
Снимка от самолет показва димът, който се издига над мястото на взрива в рафинерия „Петромидия“, Румъния, 2 юли 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Взрив избухна в румънската рафинерия за суров петрол "Петромидия" на Черно мореЗагинал един човек, а най-малко петима са ранени. Те са получили изгаряния. Не е ясна и причината за взрива в рафинерията, която се намира в област Констанца. Властите предупредиха хората в района да затворят прозорците си заради замърсяването на въздуха. От рафинерията съобщиха, че технологичният процес там е спрян. Румънският министър на вътрешните работи Лучиан Боде увери, че няма опасност за населението и туристите.

Ситуацията след експлозията в рафинерията е овладяна и животът на гражданите не е застрашен, съобщи премиерът на Румъния Флорин Къцу, цитиран от Ажерпрес.

Инцидентът е станал на платформата на рафинерията, като технологичният процес веднага е бил прекратен. От казахстанската група KMG, част от която е "Петромидия", изключиха човешка грешка като причина за експлозията.

След взрива са се активирали три огнища на пожара, като най-вероятната причина е спукана тръба, съобщиха от аварийните служби.

Местните телевизии показаха кадри с огромния стълб черен дим, който се издига над мястото на експлозията. Плажуващите в курорта Мамая, който е само на 15 км от рафинерията също бяха шокирани от гледката.

В спасителните операции участват близо 50 пожарникари, хеликоптер и пет линейки. Зоната на експлозията е отцепена с цел безопасност, но все още има опасност от експлозии и нов пожар, предупредиха местните власти.

Те призоваха хората в района да затворят прозорците си заради замърсяването на въздуха, въпреки че облакът дим се движи към морето, а не към брега.

Двама от пострадалите с най-голяма степен изгаряния бяха транспортирани с хеликоптер за лечение в столицата Букурещ. Румънският министър на околната среда Барна Танцос изрази опасения, че въздействието върху околната среда може да бъде голямо. 

Българското посолство в Букурещ не е получавало сигнали от бедстващи български граждани или официални данни от румънските  власти за пострадали наши сънародници при експлозията в рафинерията. Това съобщиха от Министерството на външните работи.

По първоначални данни на екоминистерството в София не е отчетено замърсяване на въздуха и водите в българската акватория на Черно море.

„Петромидия“ е най-голямата и модерна петролна рафинерия в Източна Европа, локализирана на брега на Черно море, в близост до най-голямото пристанище на Румъния – Констанца.  Рафинерията има годишен капацитет за преработка от 4,8 милиона тона или 100 000 барела на ден (16 000 м3/ден).

Тя е собственост на КазМунайГаз Интернешънъл Груп - KMG (известна преди под името „Ромпетрол Груп“), която е 100% собственост на казахстанската нефтена и газова компания КазМунайГаз.

Рафинерията беше и част от разследване за укриване на данъци, пране на пари и измами, прекратено през 2019 г.

Ромпетрол България ЕАД е част от КМГ Интернешънъл (преди „Ромпетрол Груп“). Активното развитие на „Петромидия“ я превръща в един от основните производители на петролни продукти в Румъния и региона на Черно море.

Според Феликс Круду-Тешловеану, изпълнителен директор на „Ромпетрол“, пожарът в „Петромидия“ е избухнал в станцията за хидрообработка. Това предаде Ажерпрес.  Експлозията е генерирала още три огнища на пожара, като най-вероятната причина е пукването на тръба, каза още Круду-Тешловеану.

rompetrol-rafinare

Снимка: rompetrol-rafinare

Румънският журналист Роберт Лупицу коментира пред „Хоризонт“:

„Министърът на енергетиката на Румъния увери, че няма да има никакви щети, като спиране или намаляване на доставките на гориво до бензиностанциите в страната.

Компанията, която управлява рафинерията е започнала собствено разследване на случилото се, но инцидентът поражда въпроси, защото това е най-голямата и една от най-модерните рафинерии в Румъния“.

"Пожарът вече е овладян, имаше риск да стане по-голяма експлозия, но това е избегнато", каза пред БНР Владимир Митев, създател на сайта за новини от България и Румъния - "Мостът на приятелството".

"Доколкото разбрах, инцидентът е станал в инсталация за транспорт на петролни продукти, няма допълнителна информация в румънските медии", посочи още Митев.
От страна на държавата премиерът е наредил създателят на спешната медицинска помощ в Румъния да се заеме лично със случая, като тя е подчинена на вътрешното министерство, в нея се съчетават функциите на пожарникари и медици, така че, те са се заели да обезопасят мястото, поясни още Митев.

След инцидента стойността на акциите на Rompetrol Rafinare намаляха с почти 2%.

Още по темата в звуковия файл.


Рафинерията през 1992 г./Ромпетрол

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът отговори на депутатско питане за водата от Арда за Гърция

Целта на българската страна е търговското споразумение с Гърция за използване на водите на р. Арда е да е взаимоизгодно. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Росен Желязков. Той отказа да разкрие подробности с каква позиция ще влезе в преговорите българското правителство, но уточни докога ще продължи компенсацията ни с електроенергия:..

публикувано на 13.02.25 в 14:11
Мястото на инцидента в Мюнхен.

Над 20 са пострадалите при нападението с кола в центъра на Мюнхен

Властите в Мюнхен определиха нападението с кола в центъра на баварската столица като "предполагаема терористична атака". Извършителят, който се вряза с автомобил в група хора в центъра на Мюнхен, е афганистанец, известен на полицията и криминално проявен. Той е арестуван. Предстои властите да установят статута му на пребиваване в Германия...

публикувано на 13.02.25 в 14:08

Нощният градски транспорт в София остава

Нощният градски транспорт в София няма да спре. Общинските съветници, които подкрепяха решението от 16 януари, не успяха да съберат 31 гласа. "Сега гледахме повторно решението за спиране на нощния градски транспорт, защото беше върнато от кмета. Законът предвижда, че когато кметът наложи вето и върне за второ разглеждане едно решение, то..

публикувано на 13.02.25 в 14:00
Олег Асенов

Олег Асенов оглави "Националното тол управление"

Със заповед на председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев за директор на "Националното тол управление" от днес е назначен инж. Олег Асенов. Росен Желязков поиска кадрови промени в ръководството на ТОЛ управлението Той е професор по Компютърни мрежи и комуникации и доктор..

публикувано на 13.02.25 в 13:53
Десислава Желязкова - директор на Дирекция образование в Столична община

В петък училищата в София, в които няма парно, ще учат дистанционно

В петък училищата в столичните райони, в които няма парно заради аварията в Столичната Топлофикация, ще учат дистанционно.  Ако няма отопление и в понеделник, дистанционното обучение ще продължи. Това обясни Десислава Желязкова - директор на Дирекция образование в Столична община. "Детските градини имат организация и продължават своята..

публикувано на 13.02.25 в 13:48
Джевдет Чакъров

Чакъров с критики към БСП, ИТН и ГЕРБ - не подкрепили създаване на комисия за Пеевски

Съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров критикува БСП, "Има такъв народ" и ГЕРБ за това, че не подкрепиха създаването на парламентарна комисия, която да провери Делян Пеевски. Чакъров е на мнение, че управлението трябва да остане и този кабинет има важни цели, които трябва да свърши.  Той припомни, че от ДПС около Доган са излезли с ясни..

публикувано на 13.02.25 в 13:20
д-р Симона Велева

Симона Велева: Промени в Закона са необходими, защото сме в нова реалност на медийната среда

Идеята да се обвърже финансирането на обществената мисия на БНР и БНТ, не е нещо ново. 5 години минаха, откакто беше разработена и има готов проект на Закон , но промените тогава не минаха. 5 години по-късно ние сме пред една нова реалност, каза председателят на СЕМ Симова Велева в интервю пред БНР. "Европейският акт за..

публикувано на 13.02.25 в 13:10