Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превозвачи, търговци и земеделски производители протестираха в Силистра

Снимка: Незабравка Кирова

В Силистра продължават протестите заради затворения в града граничен пункт с Румъния за тежкотоварни камиони.

Превозвачи, търговци и земеделски производители настояват онези от тях, чиито контрагенти в Румъния са по сухопътната граница, да бъдат допуснати да преминават през контролно-пропускателния пункт, защото, ползвайки фериботния комплекс извън града, трупат големи загуби - и финансови, и времеви.

В започналата преди месец протестна вълна първи бяха транспортните фирми, търгуващи с Румъния. След тях гражданите, страхуващи се да станат отново заложници на километричните опашки от ТИР-ове, по централни силистренски улици.

Превозвачите този път бяха подкрепени от земеделски производители и търговци, които също имат взаимоотношения с Румъния. Сред тях е и Димитър Димитров, представител на фирма в силистренската община Ситово, произвеждаща фураж.

"Изнасяме в Румъния. Основната ни търговска част е с румънската част, в района на Констанца над 100 хиляди тона изнасяме за румънския пазар годишно. И се оказва, че ние го губим този пазар. С нас присъстват и наши румънски колеги, от румънски транспортни фирми, които участват в този протест. Ние загубихме поради затваряне на КПП Силистра за товарни автомобили един пазар, който беше на територията на република Румъния, включващ сухопътната част между България и Румъния. В момента целия трафик, който преминава между страните България и Румъния е насочен изцяло между фериботния комплекс, който е в Айдемир, Кардам и Дунав мост. Ситуацията на Дунав мост и Кардам е  ужасяваща, опашките са много часове, транспортните фирми губят много пари, ние сега, за да превозим стоки, който е на 20 километра в Румъния, ние трябва да минем от порядъка на 400 километра".

Снимка: Незабравка Кирова

Иван Петров е работил в същата тази фуражна фирма, но днес е без работа, заради промените в маршрутите.

"Заради тези фериботи напуснах работа, тук за 20 километра отиват 3 дена. Аз в Европа 3 хиляди и 500 километра правя за една седмица. Мен ме е срам да стоя тук и хората да ми плащат и аз да стоя там да вися на този ферибот".

Земеделци оставиха пред сградата на Областната управа изгнили череши и кайсии, за да покажат какво се случва с продукцията им, когато трябва да пътуват по-дълги разстояния.

"Производител съм на череши, стоката се разваля, времето за транспорт е прекалено много, двойно…В Румъния, където да си реализирам продукцията за половин час, този полови час в момента е над 24 часа. Има изградена сухоземна част, ние трябва да пътуваме през два ферибота, което е свързано с много разходи и време".

Имаше и представители на румънски фирми, чийто бизнес също страда от усложнената обстановка със забраната за преминаване през градското КПП. Юлиян Кимойка е един от тях. Има търговски обекти и филиали в няколко населени места. Купува от България основно строителни материали, но сега дори един камион пясък му се оскъпява с 250 евро.

"Ние сме свикнали да имаме бизнес в България, да купуваме стоки от България, да купуваме български стоки, доставяни от български фирми у нас. Строителни материали, пясък, цимент. При вас са по-евтини и са по изгодни за нас".

Областният управител Ели Тодорова заяви, че е направена проверка в хронологичен ред на целия проблем с изграждането на фериботния комплекс и защо той не е проработил ефективно в годините. Този въпрос е сложен, тъй като е с международно-правен характер. Неговото разрешаване е от поне 7-8 министерства и институции. Това изисква време и няма да бъде разрешен от областния управител.

До Министерски съвет са направени и предложения  да се помисли как съществуващата инфраструктура ГКПП Кайнарджа - Липница - в момента с ограничение за автомобили до три тона и половина, да бъде адаптирана за тежки товарни машини или да бъде изграден нов граничен пункт в местността  „Осми пост“.

Разбира се, отново е поискано  изграждане  на мост в района на Силистра - Кълъраш.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Издирват 39-годишна жена от Аврамово и сина ѝ, в неизвестност от 10 февруари

Полицията  в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10 февруари . По информация на техните близки, майката и детето са тръгнали с теснолинейката към Велинград , но жената не е взела мобилния си телефон . Съпругът на изчезналата Хава, който бил по..

публикувано на 18.02.25 в 06:54

С факелно шествие, венци и цветя във Враца отдават почит на Апостола

В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие.  В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града.  Там ще бъде представена..

публикувано на 18.02.25 в 05:24
Кеми Бейденок.

Кеми Бейдънок за мисията на консерваторите: Трябва да извадим света от пропастта

Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон.  В реч, излагаща визията си за трансформиране на..

публикувано на 18.02.25 в 05:13
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс".  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия.  На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05