Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Америка - не име, а символи

Денят на независимостта на САЩ се чества всяка година на 4 юли. Празникът за първи път е отбелязан през 1776 година, когато Kонтиненталният конгрес подписва първата официална декларация за независимост. Декларацията е написана от Томас Джеферсън, подписал сам декларацията. Представители на тогавашните 13 колонии, които са се били в революционната  борба, са гласували резолюция, която официално да обяви независимостта им от Великобритания. 

Денят на независимостта се пада в средата на лятото, 4-ти юли традиционно е време за участие в развлечения на открито: спорт, барбекю,
популярно време за семейни събирания, в които хората изстрелват фойерверки, за да им напомнят за битките, които са  се състояли в името на независимостта.

Ето някои любопитни неща, които не знаем за САЩ:

  • Първият подпис под Декларацията за независимостта е на Джон Ханкок, президентът на втория Континентален конгрес. Дълъг е цели 13 сантиметра.
  • Основен автор на Декларацията е Томас Джеферсън.
  • Смята се, че черновата на Декларацията за независимост е написана върху конопената хартия, която е основен хартиен материал в Европа по онова време. Оригиналът обаче е на пергамент, който е направен от животинска кожа.
  • Оригиналното ръчно написано копие на Декларацията се пази в Националния архив на САЩ и е най-охраняваното национално съкровище.
  • Томас Джеферсън и Джон Адамс умират в един и същи ден - 4 юли, точно на 50-тата годишнина от подписването на Декларацията. Двамата са вторият и третият президент на САЩ след Джордж Вашингтон.
  • Между 150 и 200 копия на Декларацията са отпечатани в нощта на 4 срещу 5 юли в печатницата на Джон Дънлап. Първото официално обществено четене на документа е на 8 юли в Залата на независимостта във Филаделфия.
  • 25 бройки от първите отпечатани копия на Декларацията се пазят до днес.
  • Лондон научава за случилото се чак на 10 август.
  • Въпреки че английският е най-разпространеният език в САЩ, страната няма официален национален език. Вторият най-популярен език е испанският, а третият – китайският.

Повече интересни факти за САЩ може да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

05.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.01.15 година. 

публикувано на 05.01.25 в 08:15

Един ден "Хоризонт"

На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на  БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и  повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови  предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти  октомври 1965-та - първоначално само във..

публикувано на 03.01.25 в 03:00
Мария и Андрей Щремфел

Мария и Андрей Щремфел – една от най-известните двойки в алпинизма

Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света.  Миналия месец Андрей Щремфел..

публикувано на 30.12.24 в 11:00

29.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца:  "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.

публикувано на 29.12.24 в 08:15

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04