Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени, мечти и надежди - Варна е Джулай

Джулай във Варна
Снимка: Иван Нотев
Слънцето, морето и музиката винаги са били символ на свободата. Но всяка година точно на 1 юли сутринта тяхната енергия е по-силна от всякога.

Джулай морнинг е една от най-обичаните традиции у нас, а смисълът на този ден привлича всякакви хора. Млади, стари, хипари, рокери, любители на дивата природа или модерни градски хора – свободата е за всички.

В „Изотопия“ посрещнахме първите юлски лъчи на слънцето в любимата ни Варна. Е, случи се малко по-късно от очакваното предвид облаците, надвиснали над хоризонта, но все пак слънце имаше. Имаше и смях, веселие и споделеност.



Кого открихме там?

Попадаме на двойка, която се беше отделила от останалите, търсейки интимността на собствения си джулайски момент. Мъжът е облечен с тениска на Iron Maiden и по всичко личи, че е от бунтарите. Вярва, че значението на празника е далеч от схващанията на по-новите поколения.

Младите не могат да схванат символиката. За тях (значението - бел. ред.) е просто да дойдат да посрещнат изгрева, да изпият някоя друга бира, да изпушат някоя друга цигара.“



Въпреки че са в разгара на изпитна сесия, група студенти също са намерили време, за да усетят топлината на първото юлско слънце и да се насладят на момента, преди да е дошло време за поредния изпит. Не се усещат като съвременни хипари, определят се по-скоро като „изтормозени студенти“.

„Най-често се събираме с приятели, на плажа, хапваме, пийваме. Просто е нещо различно от ежедневието, нещо, което се случва веднъж в годината. Тази година е малко по-различно заради изпитите, които имаме.“

Връщаме към спомените и възрастна двойка. Баба и дядо предават традицията на своята малка внучка.

Бяхме млади, музика, танци, веселие – беше чудесно. Бунтари бяхме. Той беше много буен (посочва дядото - бел. ред.). Носеше суинг, даже го бяха затворили да чука камъчета малко.“



И понеже слънцето се появи не съвсем на хоризонта, а малко по-високо и по-късно над облаците, нямаше как да не попитаме как се посреща Джулай без слънце.

„Мрачно, тъжно, неприятно. Няма я тая емоция“, казва възрастната дама. А млада девойка, част от студентската компания, допълва: „Когато имаш развинтена фантазия и въображение, всичко някак си се получава от само себе си.“

Срещнахме и весела група, която посреща първата юлска сутрин от близо 50 години. Бяха много философски настроени и някак си носеха духа на истинските хипари от 70-те и 80-те години. Най-разговорлив се оказа Велико Петков, специалист по квантова и алтернативна медицина.

„Това е началото на лятото. Казват, че каквото си помисли човек през този ден, това се случва. Чакаме първия слънчев лъч. Нека си пожелаем да има мир и щастие за всички. Днес има повече хора, повече радост, повече очаквания, повече надежди.

Още за посрещането на първото юлско утро във Варна можете да чуете в специалната ни изотопска анкета в звуковия файл.

Снимки: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01