Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ускоряват разрушаването на рухналата сграда във Флорида

Още две тела бяха открити в руините на сградата в Сърфсайд край Маями, с което загиналите стават 24, в неизвестност остават 124.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Властите в предградието Сърфсайд, близо до Маями, ускоряват плановете за разрушаване на останалото крило от сриналия се преди 10-ина дни 12-етажен блок. Това се налага поради приближаването на тропическата буря Елса и опасенията, че силните ветрове биха могли да предизвикат неконтролирано събаряне.

Кметът на окръг Маями-Дейд Даниела Левайн Кава, само ден след като обяви, че е подписала разрешение за разрушаване на оцелялата част от сградата, разреши и влизането на експертите и подготовката за събаряне.

Губернаторът на Флорида Рон Де Сантис каза, че сградата може да бъде срутена в рамките на 36 часа, след като бъде готов окончателният план, а кметът на Сърфсайд Чарлз Бъркет заяви, че събарянето може да стане още в неделя.

Според Бъркет страховете са, че ураганът, който е понижен до тропическа буря, може да предизвика падането на сградата в грешната посока.

Ако сградата се срути върху останките и върху затрупаните жертви, това би затруднило или направило невъзможна работата на екипите, които продължават издирването. 

Междувременно бяха открити телата на още двама души С тях загиналите стават 24, а 124 остават в неизвестност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ и Украйна подписаха споразумението за достъп до украинските минерали

Съединените щати и Украйна подписаха споразумението за украинските редки метали и минерали, съобщи "Блумбърг".  Според агенцията споразумението предоставя привилигирован достъп на Вашингтон до нови инвестиционни проекти за разработка на ресурси като алуминий, графит, петрол и природен газ. Агенция Ройтерс цитира проекта на документа, в който обаче..

публикувано на 01.05.25 в 02:07

Законопроект предлага промени в глобите за водачи на ППС, които не са платили винетна или тол такса

Глобите за водачи, които ползват републиканска пътна мрежа без платена винетна или тол такса, ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение, предаде БТА. Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства. Това предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с промени в Закона за движението по пътищата, съобщиха..

публикувано на 30.04.25 в 22:10
Илхан Кючюк

Китай отмени санкциите срещу българския евродепутат Илхан Кючюк

Китай отмени санкциите срещу българския евродепутат от "Обнови Европа" Илхан Кючюк, съобщи Европейският парламент. Същата стъпка ще бъде предприета срещу още трима настоящи и един бивш евродепутат, по един от Белгия, Нидерландия и Литва, и по един политолог от Германия и Швеция. Ще отпаднат и санкциите срещу Подкомисията по правата на човека в..

публикувано на 30.04.25 в 21:38

Над 600 заявления за измръзнали овощия са подадени от производители в Кюстендилско

617 заявления за обезщетения за измръзнали овощия са подадени от земеделски производители от Кюстендилско. Те са за около 220 декара площи, които ще бъдат проверени от експертни комисии, за да се установят конкретните щети за всяка от градините. Плододаващите масиви в региона са около 25 хил. декара. Срокът за подаване на заявленията беше до..

публикувано на 30.04.25 в 21:10

Пожар в Невестинско е обхванал низово около 50 декара горска територия

Екипи на пожарната, горски работници, от местното население гасят пожар в района на селата Илия, Църварица и Горно Тишаново, казаха за БНР от Общината в Невестино. Огънят е обхванал около 50 декара, ситуацията е под контрол, каза за БНР към 20 ч. говорителят на Областната дирекция на полицията в Кюстендил Катя Табачка. Гори низово, изцяло в..

публикувано на 30.04.25 в 20:32

С петиция британци поискаха на Тръмп да не се позволява да говори пред парламента в Лондон

Над 40 000 души на Острова подписаха петиция, с която се иска на Доналд Тръмп да не бъде позволено да говори пред британския парламент. Американският президент е очакван на безпрецедентно второ държавно посещение в Обединеното кралство, след като премиерът Киър Стармър му предаде покана от крал Чарлз Трети. Доналд Тръмп обаче има своите сериозни..

публикувано на 30.04.25 в 20:19

Полицейски операции за пътна безопасност ще има в Кюстендилско за празниците

Специализирани полицейски операции "Алкохол, наркотици, неправоспособност и скорост“ са планирани в Кюстендилско за празниците от 1 до 6 май, съобщават  от Областната дирекция на МВР. Очаква се засилен трафик и много хора да предприемат пътувания. Контролните мерки по пътищата предвиждат включването и на оперативни служители с небрандирани..

публикувано на 30.04.25 в 20:18