Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще спрат ли 250 ВЕЦ-а принудително работа заради спорна наредба

"Ние сме шокирани от това, което се случи - текстовете в тази Наредба са меко казано скандални", посочи пред БНР Боян Кършаков, председател на УС на сдружение "Хидроенергия". Към настоящия момент той заема и длъжността Управител на „Енерго-Про Енергийни Услуги“ ЕООД.

Асоциацията „Хидроенергия“ алармира за изменения в регулаторния режим, направени в последните дни на предходния кабинет, които ще доведат до спиране на работата на повече от 250 водноелектрическите централи в страната.

От асоциацията посочват, че приетите с постановление на Министерски съвет от 23-ти март тази година изисквания се поставят в административна безизходица ВЕЦ- овете. Според тях липсата на ясна нормативна рамка пряко застрашава и всички останали водоползватели в България - ВиК дружества, Напоителни системи и индустриални предприятия.

Последните промени, въведени чрез новата Наредба за използване на повърхностните води, задължават всички ВЕЦ да представят документ за учредено право на строеж за водовземните съоръжения в речното корито, ако искат да им бъде продължено разрешителното за водоползване, без което те не могат да работят.

"Такъв документ не е изискван при приложимия до сега режим за строеж на ВЕЦ и не може да бъде получен от ползвателя при вече пуснат обект в експлоатация. Това окончателно блокира работата на сектора, защото съгласно настоящото българско законодателство не е възможно учредяване на право на строеж за вече построено съоръжение.

Изискват се документи, които не могат да бъдат представени, тексовете не са обсъдени със засегнатите страни, най-скандалното е, че този текст е поставен като изискване само за водно-електрическите централи и за техните водовземни съобръжения, а всички останали водоползватели, които ползват повръхности води, към тях няма такова изискване. Сега сме говорили със служебния кабинет, в техните правомощия е да отменят спорните текстове в тази Наредба", каза още Боян Кършаков.
"Ще използваме всички законови методи, но ако нищо не се направи, последиците ще са страшни. ВЕЦ - ове се сторят в България от началото на 20 век, при строежът им институциите не са изисквали право на строеж - речните корита са публична държавна собственост. И такива не са учредявани. Това са електроцентрали, всичко необходимо друго, като документи е давано. Хората трябва да знаят сега, че не може сега да извадиш този документ - кога са построени съоръженията", категорично заяви инж. Кършаков.

"Става дума не за водните централи, а за самите съоръжения, с които се отклонява водата, за да стигне до нея и да бъде преработена и след това върната обратно в речното корито", поясни инж. Кършаков.

"С три думи -  г-н Кършаков каза много неверни неща, на първо място ВЕЦ-овете не са 260 и текстът не се отнася за всички съществуващи преди 2000 година", коментира темата в "Хоризонт до обед" и инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".

"Така че става дума за 200 ВЕЦ- а, за които съответните държавни чиновници са позволили тези строежи и така са нарушили закона и второ - нарушението е толкова голямо, че по своята същност тези разрешения за строеж и после документите за пускане в експлоатация са нищожни по смисъла на АПК, тъй като те са заплаха за държавността и нарушение на конституционния ред - някой за строи в чужда собственост е невъобразимо", каза още инж. Куманов.

"Още 2010 година МОСВ пише до МРРБ да спрат да издават тези разрешителни за строеж", припомни той.
"Г-н Куманов каза много неверни неща - не са незаконно строени водните централи, следван е ред, който се е променял в годините, не съм съгласен, че държавата не е била създала ред. И в сегашните закони няма ясно разписан ред как се учредяват такива вещни права. Няма разписана ясна процедура за учредяване на ВЕЦ и сега.

Затова занапред трябва много да се внимава какви промени ще се правят, да се види преди това кой с какви документи разполага, какво експлоатира, а като се направят веднъж промените, да има стабилност за всички във водния сектор, защото има още много засегнати водоползватели", заяви инж. Кършаков.

По думите му наредбата, така създадена, създава възможност за масов фалит на ВЕЦ-ове.

Според инж. Куманов от "Балканика" обаче незаконните строежи трябва да се премахнат.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23