Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Немският романтизъм - тема на симпозиум и камерни концерти на "Варненско лято" 2021

Три фестивални дни бяха посветени на Брамс, Лист и Малер

12
Снимка: Росен Донев

Стана своеобразна традиция в първата седмица от програмата на най-стария музикален фестивал у нас - "Варненско лято" - към морската ни столица да се стичат не само туристи, публика и артисти от различни посоки на света, но и представители на академичната общност и научни работници в областта на музиката. За трета поредна година по идея на артистичния директор на "Варненско лято" Марио Хосен се проведе международен симпозиум, а темата този път, най-общо, беше немският романтизъм.

Чудесната идея в случая е, че дневните лекции са обвързани пряко и с камерни концерти вечер, в които обикновено са включени произведения на обсъжданите автори.
Трите дни на форума бяха структурирани според представените реферати на видни европейски музикални специалисти: на 2 юли в центъра на вниманието беше животът и творчеството на Йоханес Брамс с презентации от професорите Хартмут Кронес и Манфред Пермозер от Виена, и Волфрам Щайнбек от Кьолн. На следващия ден фокусът беше върху Ференц Лист - за него, освен проф. Кронес, интересни детайли добавиха проф. Хелмут Лоос от Лайпциг и отново виенчанин - проф. Кристиан Гланц, Също той в последния ден представи детайлна разработка и по темата за Густав Малер, а вторият реферат за живота на композитора беше на проф. Райнер Бишоф, който не успя да пристигне във Варна, но изпрати доклада си за трудната връзка между Малер и Виена. 

Разнообразни и с интригуващи гледни точки, всички представени разработки предизвикаха голям интерес и беше впечатляващо колко добре беше организиран симпозиумът така, че да има и много публика. По този начин в ценен елемент се превърнаха и дискусиите във всеки един от трите дни. За това допринесе присъствието на голяма група студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София. 

Д-р Петя Цветанова и проф. Хартмут Кронес - модератори на симпозиума"Когато с Марио Хосен решихме да организираме този симпозиум, ние потърсихме едни от най-големите специалисти по избраните теми и всеки един от нашите лектори, които представят доклади, подготвиха своите специфични участия специално за тази аудитория, за точно този научен форум във ВарнаНо базата им е солидна – те са водещи имена като музикални изследователи и университетски преподаватели.", заяви в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" проф. Хартмут Кронес от Виенския университет за музика и сценични изкуства - един от модераторите на симпозиума.

"Аз бях много приятно изненадан от присъствието на толкова много хора, особено на младите, които проявиха голямо любопитство към нашите лекции. Те задаваха доста интригуващи въпроси, което показва, че всъщност интересите им се простират отвъд техните лични намерения за музикално израстване. Те се опитват да разбират музиката в дълбочина.", сподели проф. Кристиан Гланц, който участва в симпозиума с два доклада.

Модератор от българска страна беше Петя Цветанова - доктор по музикознание, главен асистент в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" - София. За нея предизвикателството беше не само да представя гостите в трите дни, но и да бъде адекватна връзка между тях и публиката, която задаваше въпроси - в повечето случаи това бяха нейни студенти, дошли специално за симпозиума. 

Някои от присъстващите студенти, както и музиканти, които участваха в камерните ансамбли, също изразиха задоволството си от организацията и провеждането на тридневния форум. Всички тях и документални записи от концертите можете да чуете в репортажа в звуковия файл.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Ангелов

Боян Ангелов с нова стихосбирка - "Прободени носталгии"

Литературата е мост – между души, епохи и истини. Тя е пространството, в което думите чертаят духовните граници на един народ и същевременно преодоляват границите на света.  Още в древността Платон размишлява върху ролята на поетите, а Шекспир твърди, че "думите са дрехи на мисълта". Но какво е днес мястото на словото в един все по-разделен свят,..

публикувано на 04.12.24 в 14:27
Кипърска поезия

Галерия "Мисията" представя стихосбирката "Кипърска поезия" с преводи от гръцки на Стефан Гечев

Днес - 4 декември, от 18:00 часа в галерия "Мисията" ще се състои представянето на стихосбирката "Кипърска поезия" с преводи от гръцки на Стефан Гечев. Събитието е организирано от фондация "Стефан Гечев" в партньорство с Министерството на външните работи на Република Кипър, представлявано от Н.П. посланик Хараламбос Кафкаридес и Държавен културен..

публикувано на 04.12.24 в 12:04
Соня Йончева

Соня Йончева ще бъде отличена като "Музикант на годината 2023"

Оперната прима Соня Йончева ще гостува следобед в Българското национално радио. Генералният директор на радиото Милен Митев ще ѝ връчи статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа..

публикувано на 02.12.24 в 07:27

От 1-ви декември стартира 10-то юбилейно издание на иницативата "Минута за Коледа"

Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му?  А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в  инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..

публикувано на 01.12.24 в 16:09

Целуната от ангел

Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..

публикувано на 01.12.24 в 07:31
Александрина Милчева и акад. Пламен Карталов

Българската оперна певица Александрина Милчева беше удостоена с най-високи отличия

Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..

публикувано на 29.11.24 в 20:42

Bella Voce празнува с "Покана за танц"

На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..

публикувано на 29.11.24 в 11:27