Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В швейцарски франкове ли са били т.нар. кредити в швейцарски франкове

Поля Гетова и адв. Десислава Димитрова са сезирали ЕК по казуса

През 2008-а година Поля Гетова взема кредит в швейцарски франкове по препоръка на банката заради по-изгодните условия, тъй като вноската, която ще плаща, ще е по-ниска, а и заради това, че франкът е по-стабилен като валута.

"Близо 3 години по-късно курсът на франка скочи доста рязко и се оказах с един интересен кредит като стойност, много по-различен от цената, на която го бях взела като начало", обясни пред БНР Гетова.

Адвокат Десислава Димитрова подчерта, че т.нар. кредити в швейцарски франкове не са били отпускани в тази валута:

"Кредитите са отпускани или в лева, или в евро. Това са сумите, които са отпуснати на кредитополучателите. В договорите е предвидено, че швейцарски франкове се предоставят по блокирана сметка на кредитополучателя. Веднага след това се превалутират по курс от 2008-а година в лева или в евро и банката не е изплатила нито един швейцарски франк на никого".

Димитрова уточни, че след отпускането на кредита той се преизчислява в швейцарска валута и кредитополучателят дължи да върне сумата в швейцарски франкове, която е преизчислена по курс 1,20, а в момента франкът струва 1,80:

"И тези кредитополучатели, за да си връщат тези кредити, си купуват франкове по 1,80, месечните им вноски са станали двойни, а дългът им е нараснал съществено. Дори не биха могли да рефинансират тези кредити".

През 2017 година Поля Гетова завежда дело, след което има две решения - на две съдебни инстанции:

"Които казаха, че швейцарски франк няма. След което делото беше вдигнато на последна инстанция - върховен съд. По моето дело явно съдът реши да се произнесе, въвеждайки практика за развитие на правото".

По думите на адв. Димитрова през 2017-а г. Съдът на ЕС се е произнесъл, че тези кредити в швейцарски франкове не са дължими в швейцарски франкове, защото клаузата, която предвижда изплащането им в тази валута, е неравноправна:

"Тази практика беше категорично възприета от българските съдилища, включително от Върховния съд и от 2017-а до момента са постановени стотици решения, в които съдът казва, че тези кредити не са дължими в швейцарски франкове".

По делото на Поля Гетова ВКС се произнася с решение, което е постановено през февруари 2021 г.:

"Когато кредитът е усвоен в евро или в лева, а не в швейцарски франкове, и когато клаузата, която предвижда, че кредитополучателят трябва да връща швейцарски франкове е нищожна, последиците от това са, че кредитополучателят дължи кредита в швейцарски франкове", обясни адвокатката.  

Всеки месец Гетова погасява кредита си, както съдът е постановил, но и се натрупва просрочие по тези вноски, а дори се начисляват и лихви върху просрочието.

"Ние се опитахме да спазим решението на съда и да платим на банката месечната вноска, дължима в швейцарски франкове, като платим за нея толкова лева, колкото е струвал франкът към 2008-а година, т.е. по 1,20. Банката превалутира тези левове по актуален курс - 1,80. Така тя си погасява 2/3 от вноската, а 1/3 от вноската остава просрочена и Поля е в неизпълнение по договора си и се начисляват наказателни лихви", обясни адв. Димитрова. 

ВКС тълкува решението си, като потвърждава, че са "кристално ясни в първоначалното си решение".

Поля Гетова и адвокат Десислава Димитрова са сезирали Европейската комисия по казуса за нарушаване на правото на Европейския съюз.

"Ако започне наказателна процедура срещу България, сметката за тази абсурдна съдебна практика ще я плати българският данъкоплатец", каза в заключение адв. Димитрова.

Интервюто на Снежана Иванова с адвокат Десислава Димитрова и Поля Гетова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47