Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават се доходите, даващи право на социални помощи за бедни

Социалното министерство е публикувало на сайта си проекта за правителствено постановление.
Снимка: БГНЕС, архив

Увеличават се доходите, които дават право на социални помощи за бедните - това предвижда проект на правителствено постановление, който е качен за обществено обсъждане на сайта на социалното министерство.

Така например самотни възрастни над 75 години ще имат право на държавна подкрепа, ако доходът им е под 136,50 лева вместо досегашните 123, 75 лева.

По закон право на месечна помощ имат лицата и семейства, чийто доход за предходния месец е по-нисък от определен диференциран минимален доход.

В проекта се подчертава, че 2016 година Европейската комисия отправя препоръки по отношение на обхвата, адекватността и регулярната актуализация на месечните социални помощи. Като последната препоръка от 2020 година категорично постави изискването България да отстрани недостатъците по отношение на адекватността на схемата за минимален доход.

Право на месечна помощ имат лица или семейства, чийто доход за предходния месец е по нисък от определен диференциран минимален доход, който пък се определя за различните уязвими групи чрез съответен процент спрямо така наречения гарантиран минимален доход, той е 75 лева.

Така например диференцираният минимален доход за самотни възрастни над 75 години досега беше 165 процента от гарантирания, а с предлагания проект се увеличава на 182 процента от него.

За лица над 65 години диференцираният доход става 110 вместо досегашните сто процента от гарантирания.

За дете до 16-годишна възраст, а ако учи до придобиване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, процентите се завишават от 91 на 100.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Политико": Унгария и Словакия блокират усилията ЕК срещу енергийната зависимост от Русия

Унгария и Словакия блокират усилията на Европейската комисия да прекратят зависимостта си от руските енергийни доставки, пише "Политико". Това е и една от вероятните причини за забавянето на 19-ия санкционен пакет срещу Русия. Той трябваше да бъде обявен вчера. От Комисията обаче съобщили на посланиците на страните членки да очакват пакета..

публикувано на 18.09.25 в 10:30

Депутатите промениха дневния си ред, обсъждат изменения в Закона за НСО

Със скандал и промени в дневния ред започна днешното пленарно заседание на парламента. По предложение на "ДПС-Ново начало" като точка трета в дневния ред беше включено обсъждане на първо четене на промени в Закона за НСО, внесени от Калин Стоянов. С промените се ограничава ползването на автомобили на службата от администрацията на президентството...

публикувано на 18.09.25 в 10:26
с. Шемшево

Как едно великотърновско село се превърна в магнит за младите хора?

Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му  Кирил Ангелски. Разпределиха финансирането за инфраструктурни проекти за 36 населени места в община Велико Търново Той е бивш военен, а вече четири мандата - успешен кмет. Развива спортна и културна дейност и превръща населеното място..

публикувано на 18.09.25 в 10:15

Пеевски: Аз ще правя държава с главно "Д"

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски заедно с народни представители от неговата парламентарна група влезе в сградата на НС след словесен сблъсък с представители на "Продължаваме промяната", блокирали служебния вход на сградата. "Колеги, виждате ли за какво става въпрос и за тези хора вчера им свършиха мотивите. Най-лесно е днес и..

публикувано на 18.09.25 в 09:59

10 години от преобразуването си в културен център отбелязва Безистена в Ямбол

10 години от преобразуването си в културен център отбелязва петвековният Безистен в Ямбол. Днес и утре в средновековната сграда и пространството около нея ще бъдат открити изложби, арт-ателиета и концерти, информира кореспондентът ни Даниела Костова. Отбелязването на 10 -те години от трансформирането на емблематичната за Ямбол сграда на..

публикувано на 18.09.25 в 09:49

Полицай, охранявал протеста пред НС, е починал

От МВР съобщиха за програма "Хоризонт", че полицай е починал рано тази сутрин в Спешната болница "Пирогов". Той е откаран там, след като му е прилошало пред Народното събрание. Мъжът е бил част от кордона, който е охранявал сградата на парламента. Антиправителствен протест ще се проведе пред НС Рано тази сутрин депутати от ПП..

публикувано на 18.09.25 в 09:44

Гърция: Все повече са случаите на западнонилска треска

Увеличават се случаите на заразени със западнонилска треска в Гърция. Двама са починалите в последната седмица. В последната седмица двама са починали и осем са настанени в болница със западнонилска треска. От началото на годината вирусът взе седем жертви, съобщават от здравното министерство. Регистрирани са случаи в 20 района на..

публикувано на 18.09.25 в 09:35